reklama

Szkole Podstawowej w Jaraczewie nadano imię Bohaterów Armii „Poznań”

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Szkole Podstawowej w Jaraczewie nadano imię Bohaterów Armii „Poznań” - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościSzkole Podstawowej w Jaraczewie nadano imię Bohaterów Armii „Poznań”. W czasie wyjątkowej uroczystości placówka otrzymała również sztandar.
reklama

3 kwietnia 2025 roku zapisze się w historii Szkoły Podstawowej w Jaraczewie i miasta. Placówce nadano imię oraz sztandar. W tym wyjątkowym wydarzeniu prócz społeczności szkolnej, nauczycieli, emerytowanych pedagogów uczestniczyło wielu zaproszonych gości. 

Zaproszenie przyjęli: Bartosz Banaszak - burmistrz Jaraczewa, Karol Banaszak - zastępca burmistrza Jaraczewa, Dawid Wyremblewski - sekretarz gminy, Patrycja Wieruszewska-Dziergaczow - skarbnik gminy, Marusz Stolecki - starosta jarociński, Katarzyna Szymkowiak - zastępca starosty jarocińskiego, Jerzy Jakubowski- dyrektor Zespołu Ekonomiczno- Administracyjnego Szkół w Jaraczewie. 

reklama


 - Dzisiejszy dzień zapisze się na kartach naszej historii naszej szkoły i społeczności Jaraczewa jako moment podniosły i pełen patriotycznego ducha - rozpoczął uroczystość Jarosław Podkówka, dyrektor Szkoły Podstawowej w Jaraczewie.

- To hołd dla tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość naszej ojczyzny. Bohaterowie Armii „Poznań”, to symbol odwagi, determinacji i poświęcenia. Wartości, które pragniemy pielęgnować i przekazywać kolejnym pokoleniom, uczniom naszej szkoły. Niech nadanie imienia oraz przekazanie sztandaru staną się dla nas wszystkich zobowiązaniem do kultywowania patriotyzmu, poszanowania tradycji oraz budowania silnej i odpowiedzialnej wspólnoty - mówił dyrektor szkoły.  


Burmistrz Jaraczewa: Nadaniem imienia czcimy bohaterów Armii „Poznań” 
  

Burmistrz Jaraczewa Bartosz Banaszak w swoim wystąpieniu zaznaczył, że nadanie imienia jest chwilą wyjątkową. 
 

- Armia „Poznań”, której bohaterów dzisiaj czcimy, była jednym z symboli niezłomnej postawy Polaków w czasie II wojny światowej. Armia „Poznań” to wojskowa nazwa zgrupowania żołnierzy, a w rzeczywistości, to synowie naszej Wielkopolskiej ziemi, którzy w chwili najcięższej próby wykazali się heroiczną odwagą i chwycili za broń, aby bronić naszej ojczyzny. W dużej mierze byli to młodzi chłopcy tacy, jak wy drodzy uczniowie za kilka lat. Dzisiaj nadając Szkole Podstawowej w Jaraczewie imię Bohaterów Armii „Poznań”  oddajemy im hołd, pamięć, a jednocześnie przypominamy młodemu pokoleniu, jak ogromne znaczenie mają wartości, które oni reprezentowali - takie jak odwaga, poświęcenie, solidarność, miłość do ojczyzny i bliźniego – mówił włodarz Jaraczewa. 

reklama

98-letni kombatant na uroczystości w Jaraczewie  

 O trudnych i bolesnych czasach okupacji uczniowie mogli usłyszeć z ust jej świadka Władysława Bąka - kombatanta, członka jarocińskiego koła Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych.


 - Droga młodzieży spotkał was wielki zaszczyt, że otrzymaliście sztandar Armii „Poznań” - Bohaterów Narodowych. Dzięki nim i całej Armii Polskiej odzyskaliśmy niepodległość - mówił Władysław Bąk.

W swoim wystąpieniu mówił, że przeżył okupację i był naocznym świadkiem, jak Niemcy wkroczyli do Polski. 

 - To była tragedia. Cieszę się, że z uśmiechem żyjecie w wolnej, niepodległej Polsce. Miałem 12 lat, skończyło się nasze życie. Nie było szkół, była represja. Dzieci 12-15-letnie chodziły do pracy. Nie było, co jeść. To była tragedia, a wy żyjecie w luksusie to trzeba pielęgnować dorobek naszych dziadków i pradziadków, bo oni oddali życie za to, że wy dzisiaj tutaj jesteście – mówił.

reklama

 Przypominał, że 6września 1939 roku Niemcy wjechali do Jarocina.

  - Była wojna, płacz, rozpacz. Na wojnę idą synowie, mężowie (...) Młodzież była wywożona na roboty do Niemiec.  Mój kolega pracował u bauera i wziął trzy jajka, bo w domu był głód. Niemka zgłosiła, dostał rok czasu, ale już nie przyszedł. Za trzy jajka oddał życie – mówił Władysław Bąk.     

Gość wygłosił poruszającą prelekcję o II wojnie światowej         

 - Myślę, że nie do końca zdajemy sobie sprawę, jak wielkim zaszczytem dla wszystkich uczestników była obecność na tej uroczystości Pana Władysława! Można wypowiedzieć o historii wiele słów, ale żadne nie zastąpią tak wspaniałego świadectwa i tych przepięknych słów, które Pan Władysław skierował do wszystkich, a szczególnie dla młodzieży. Za kilka lat, młodzi ludzie już nie będą mieli okazji dostąpić zaszczytu usłyszenia o historii II wojny światowej z ust jej świadków.  A w zwykłym wymiarze ludzkim, tylko pozazdrościć w wieku 98 lat takiego wigoru i pogody ducha - napisał w mediach społecznościowych o wystąpieniu Władysława Bąka - Dawid Wyremblewski - sekretarz gminy Jaraczewo 

reklama

 Uroczystość była okazją do nadania również sztandaru szkole. W części artystycznej zaprezentowali się uczniowie szkoły.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
logo