reklama

Mieszkaniec gminy Żerków stracił pieniądze, bo chciał pomóc znajomemu

Opublikowano:
Autor:

Mieszkaniec gminy Żerków stracił pieniądze, bo chciał pomóc znajomemu - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości47-latek z gminy Żerków chciał pomóc znajomemu, a sam padł ofiarą oszustwa na BLIK.
reklama

Oszustwa związane z systemem płatności BLIK stały się jednym z najczęstszych problemów, z jakimi borykają się użytkownicy tego popularnego narzędzia płatniczego w Polsce. Wraz z rosnącą liczbą transakcji dokonywanych za pomocą BLIK-a, rośnie również liczba oszustów, którzy starają się wykorzystać nieuwagę użytkowników, by przejąć ich środki finansowe. 

Jak działa system BLIK?

BLIK to system płatności mobilnych, który umożliwia dokonywanie szybkich przelewów, płatności w sklepach internetowych, wypłatę gotówki z bankomatów, a także realizowanie innych transakcji za pomocą sześciocyfrowego kodu generowanego w aplikacji mobilnej banku. Ze względu na swoją prostotę i szybkość, BLIK zyskał ogromną popularność w Polsce, a jego użytkownicy dokonują milionów transakcji miesięcznie.Choć system ten jest wygodny i bezpieczny, to niestety, jak w przypadku wielu popularnych narzędzi płatniczych, nie jest wolny od nadużyć.

reklama

Najczęstsze oszustwa na BLIK

Oszustwa związane z BLIK-iem przyjmują różne formy, a cyberprzestępcy stale opracowują nowe metody, by wyłudzić pieniądze od użytkowników. Oto najczęstsze z nich:
a) Phishing – fałszywe wiadomości i strony internetowe
Phishing to metoda, w której oszust wysyła fałszywe wiadomości e-mail lub SMS, podszywając się pod bank lub inną zaufaną instytucję. Celem jest nakłonienie ofiary do kliknięcia w link prowadzący do fałszywej strony, gdzie użytkownik może zostać poproszony o wprowadzenie danych do logowania do banku, a także kodu BLIK. Złodzieje przechwytują te informacje i wykonują nieautoryzowane transakcje.
b) Próby oszustw podczas sprzedaży internetowej
W przypadku transakcji dokonywanych w internecie, oszuści mogą podszywać się pod kupujących lub sprzedających. Najczęściej przyjmują formę osób rzekomo zainteresowanych zakupem, które proszą o przesłanie kodu BLIK w zamian za płatność. W rzeczywistości, po otrzymaniu kodu, oszust przekazuje środki na swoje konto, pozostawiając sprzedawcę bez towaru.
c) Oszuści „na pożyczkę”
W tej wersji oszustwa, przestępcy podszywają się pod osoby, które rzekomo potrzebują pilnie pożyczyć pieniądze. Wysyłają prośby o wysłanie kodu BLIK na wskazany numer telefonu. Przestępcy zapewniają, że zwrócą kwotę, ale po otrzymaniu kodu BLIK, przechwytują środki na własne konto.
d) Fałszywe połączenia z bankiem
Częstą metodą oszustów jest także podszywanie się pod pracowników banków, którzy telefonicznie kontaktują się z ofiarą. Oszuści, podszywając się pod pracowników banku, proszą o przesłanie kodu BLIK w celu rzekomego „weryfikowania transakcji” lub zabezpieczenia konta. Oczywiście, po przekazaniu kodu, oszuści przechwytują pieniądze.

reklama

 Jarocińska policja poinformowała o kolejnym przypadku oszustwa na BLIK 

 -  47-letni mieszkaniec gminy Żerków zgłosił, że nieznana mu osoba podała się za jego znajomego i mężczyzna wygenerował dla niego kod BLIK – relacjonuje asp. sztab. Agnieszka Zaworska, oficer prasowy KPP w Jarocinie.  


 Mieszkaniec gminy Żerków stracił ponad 3 tys. zł. 

reklama

Jak chronić się przed oszustwami?  

• używaj różnych haseł do poszczególnych kont i zadbaj, żeby ich kombinacja liter, cyfr i znaków była trudna do złamania. Zalecane jest stosowanie weryfikacji dwuetapowej;
• zawsze chroń swoje konta internetowe i nigdy nie udostępniaj haseł do logowania;
• pamiętaj o każdorazowym wylogowaniu się z konta; stosuj zasadę ograniczonego zaufania i nie działaj w pośpiechu;
• zawsze weryfikuj otrzymane prośby o przesłanie kodu BLIK, nawet jeśli otrzymujesz je z konta osoby, z którą korespondujesz;
• nie udostępniaj nikomu wygenerowanych kodów do transakcji internetowych;
• nie wchodź na dołączone do wiadomości linki i nie loguj się przez nie na swoje konto ban-kowe (dotyczy to także otrzymanych wiadomości email);
• robiąc przelew, upewnij się o prawidłowości numeru konta adresata oraz przesyłanej kwoty;
• zanim potwierdzisz otrzymany z banku kod do przelewu, upewnij się, czy widniejąca w tre-ści sms kwota jest właściwa;
• przypominaj o tych zasadach w rozmowie z rodziną i znajomymi, w ten sposób pomożesz im ustrzec się przed działaniem oszustów.

reklama

ZOBACZ TAKŻE

 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
logo