reklama
reklama

Żerkowska biblioteka w nowym miejscu. Projekt w trakcie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Żerków chce otworzyć bibliotekę w zabytkowej kamienicy, w której kiedyś mieszkał Jacob Steinhardt.
reklama

12 września Biblioteka sfinalizowała zakup kamienicy. Kwota za jaką zakupiono kamienicę to 304 tyś. zł. Obecnie jest jej właścicielem. Odbyły się też już konsultacje z mieszkańcami, podczas których rozmawiano czego w gminie Żerków brakuje, czego mieszkańcy oczekują od Biblioteki. Teraz przed instytucją wiele pracy. 

Dlaczego akurat kamienica Steinhardta?

Chcemy, by nasza mała biblioteka przekształciła się w nowoczesne, wielofunkcyjne centrum dostępu do wiedzy, informacji, kultury i aktywności obywatelskiej, a także indukowała te aktywności. Pragniemy, aby była przestrzenią, w której każdy może w miłej atmosferze spotkać się ze znajomymi, wziąć udział w dyskusjach, prezentacjach, ciekawych warsztatach i kursach oraz korzystać z internetu. Chcemy, aby to było miejsce, w którym każdy znajdzie coś dla siebie, bez względu na wiek, płeć, zamożność czy wykształcenie. Aby było demokratyczną i otwartą przestrzenią, trzecim miejscem. Aby wypełniać wymienione funkcje, lokal powinien być otwarty, atrakcyjny, wygodny i wielofunkcyjny – tłumaczy dyrektor Biblioteki, Jacek Maciejewski. - Dlatego 12 września, po wielu staraniach, biblioteka zakupiła zabytkową kamienice, w której mieszkał Jacob Steinhardt - niemiecko-izraelski grafik i malarz. Tożsamość tego miejsca sprawia, że należy pielęgnować postać artysty oraz otwiera nam drogę do wielu kulturalnych projektów. 

 

Konsultacje z mieszkańcami

Kamienicy ma zostać przywrócony dawny wygląd przez odtworzenie detali elewacji na podstawie badań architektonicznych i zachowanej dokumentacji historycznej.

Jak podkreślają pracownicy Biblioteki, bardzo im zależy, by budynek odpowiadał potrzebom mieszkańców. O te potrzeby pytali na konsultacjach, w których udział brały różne grupy wiekowe – dzieci szkolne i młodzież, dorośli oraz emeryci. Mieszkańcy chcieli, by w Bibliotece odbywały się warsztaty, spotkania autorskie, koncerty, konkursy, czy wystawy. Ważne również jest dla nich, by była miejscem spotkań, gdzie można pograć w gry i spędzić ciekawie czas. Seniorzy wykazali chęć organizowania biesiad, muzykowania z młodszymi pokoleniami, a by to robić, potrzebują miejsca.

Biblioteka stara się o dofinansowanie

Instytucja aplikuje o środki finansowe w konkursie w ramach Kierunki interwencji 2.1. „Infrastruktura bibliotek 2021-2025”, Priorytet 2 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. Operatorem priorytetu jest Instytut Książki w Krakowie. Jeśli dofinansowanie przyznane, jak wyjaśnia Jacek Maciejewski, nowa biblioteka będzie musiała być otwarta do 2025 roku.

 

Co siądzicie o pomyśle?

ZOBACZ TEŻ

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama