reklama
reklama

Zaciekawiła go historia Żerkowa. Postanowił napisać książkę o Jakob Steinhardcie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Dominik Flisiak napisał książkę "Jakob Steinhardt (1887-1968) Życie i działalność". Co skłoniło go do opisania historii malarza z Żerkowa?
reklama

Pochodzi z niewielkiej miejscowości na Lubelszczyźnie, studiował w Kielcach, gdzie zdobył tytuł doktorski, a niedawno napisał książkę o żydowskim malarzu pochodzącym z Żerkowa. Rozmowa z Dominikiem Flisiakiem, autorem książki „Jakob Steinhardt (1887-1968) Życie i działalność”.

Skąd pomysł, by zająć się akurat życiem i twórczością Jakoba Steinhardta?

Wszystko zaczęło się w lutym 2021 r. Wówczas Monika Zaworska, osoba odpowiedzialna za funkcjonowanie wydawnictwa Stara Szuflada, zaproponowała mi napisanie książki poświęconej malarzowi związanemu z Żerkowem, czyli Jakobowi Steinhardowi. Przyjąłem propozycję i już wkrótce rozpocząłem prace nad nową pozycją.

Książkę o żerkowskim malarzu wydało wydawnictwo z Chrzana – miejscowości tuż obok Żerkowa. Chyba, że to zbieżność nazw.

Tak jest, nie jest to żadna zbieżność. Wydawnictwo Stara Szuflada znajduje się w miejscowości Chrzan.

Czy podczas pisania odwiedził pan Żerków lub okolice? A może planuje pan to zrobić?

Miałem przyjemność odwiedzenia Żerkowa na przełomie maja/czerwca 2021 r. Stało się to dzięki temu, że wydawnictwo zaprosiło mnie na spotkanie, które dotyczyło powstającej książki.

O czym jest książka? Proszę krótko opowiedzieć.

Książka jest podzielona na pięć części. W pierwszej zarysowałem podstawowe dane dotyczące dziejów społeczności żydowskiej na ziemiach polskich na przestrzeni wieków do XX w. W drugiej części przedstawiłem zasadnicze informacje odnoszące się do Żerkowa i społeczności żydowskiej, która mieszkała w tej miejscowości. Następnie opisałem życie Steinhardta od momentu narodzin w 1887 r. do 1920 r. W tej części książki wspomniałem m.in., o jego rodzinie, młodości i służbie wojskowej w armii niemieckiej II Rzeszy podczas I wojny światowej. Rok 1920 r. wyznacza jego ostateczny wyjazd z Polski do Republiki Weimarskiej. Następna część książki dotyczy dalszych losów Steinhardta, tj. aktywności malarskiej, wyjazdu do ówczesnej Palestyny w 1933 r. i jego pracy w powstałym w 1948 r. państwie Izrael. Ostatni rozdział został poświęcony na przybliżenie prób upamiętnienia malarza w Izraelu, Polsce i w Niemczech. Całość kończy rozbudowany aneks zawierający np. zdjęcia jego obrazów i notki prasowe z gazet wydawanych m.in., w Izraelu i Polsce.

Gdzie można ją kupić?

Przede wszystkim za pośrednictwem wydawnictwa Stara Szuflada.

Trudno było zebrać materiały? Ile czasu zajęło panu ich kompletowanie i cały proces pisania?

Cały proces szukania materiałów i pisania trwał rok, tj. od marca 2021 do marca 2022 r, Przez pierwsze kilka miesięcy były pewne problemy przy prowadzeniu kwerend. 

Wszystko przez kolejną falą koronawirusa. Od czerwca 2021 r. - dzięki znoszeniu obostrzeń - proces kwerend i samego pisania zaczął przebiegać nader sympatycznie. Przy poszukiwaniu materiałów spotkałem się m.in., z pomocą uzyskaną od pracowników/pracowniczek Muzeum Żydowskiego w Berlinie (Jüdisches Museum Berlin).

Czy natrafił pan na jakąś informację z życia Steinhardta, która pana szczególnie zaciekawiła, zdziwiła?

W wielkim skrócie - wszystko mnie zaciekawiło. Zarówno historia Żerkowa, społeczności żydowskiej obecnej w dziejach tej miejscowości jak i sam życiorys Steinhardta. Szczerze się przyznam, że przed rozpoczęciem badań nad tą książką, nie za dużo wiedziałem o Żerkowie czy o udziale osób pochodzenia żydowskiego w świecie sztuki. Opisywanie poszczególnych etapów życia malarza było bardzo wciągające i bardzo miło to wspominam.

To nie pierwsza pańska publikacja. O czym opowiadają dwie poprzednie?

Tak, publikacja o malarzu jest trzecią moją książką. Pierwszą, „Działalność syjonistów-rewizjonistów w Polsce w latach 1944/1945-1950” wydałem w 2020 r. Książka ta była pracą doktorską, którą obroniłem w październiku 2019 r. na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Można w niej przeczytać o prawicowym stronnictwie syjonistycznym nielegalnie działającym w powojennej Polsce.

We wrześniu 2021 r. opublikowana została druga książka - „Wybrane materiały ideologiczne i propagandowe Syjonistyczno-Socjalistycznej Partii Robotniczej Poalej Syjon-Hitachdut. Przyczynek do badań nad lewicą syjonistyczną w pierwszych latach powojennej Polski (1944/45-1949/50)”. Jej treść dotyczy centro-lewicowego stronnictwa syjonistycznego w pierwszych latach powojennej Polski.

Planuje pan kolejne publikacje? Może już pan wie czego miałyby dotyczyć?

Mimo sporych problemów, które dotykają mnie od przeszło trzech lat, to mam nadzieję, że będę mógł opublikować kolejne książki. Jeśli wszystko pójdzie po mojej myśli, ich tematyka będzie dotyczyć żydowskiego życia w pierwszych latach powojennej Polski, tj. 1944/45-1949/50. Czy ta nowa książka dotyczyłaby też Żerkowa lub okolic? Jak na razie nie. Jednocześnie jestem otwarty na taką możliwość.

ZOBACZ TEŻ

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama