Oferta skierowana przez gminę Jarocin do seniorów jest bardzo bogata. W organizację przeróżnych przedsięwzięć zaangażowane są gminne jednostki, takie chociażby jak Centrum Usług Społecznych czy biblioteka.
Oferta jarocińskiej biblioteki dla seniorów 60+
W budynku JOK Jarocin od kilku lat działa Dzienny Dom Senior+. Co prawda obowiązuje tam opłata w wysokości 40 zł miesięcznie, ale seniorzy za te pieniądze mają do wyboru wykłady, warsztaty i zajęcia, na przykład gimnastykę i basen z fizjoterapeutą, treningi pamięci, wykłady o zdrowym trybie życia, zajęcia komputerowe czy taneczne. Są też spotkania ze specjalistami oraz służbami mundurowymi, dyżur pielęgniarki oraz okolicznościowe spotkania przy kawie i ciastku.Za dodatkową opłatą organizowane są zabawy taneczne, jednodniowe wycieczki i rajdy rowerowe. Każdy z uczestników Dziennego Domu Senior+ w Jarocinie ma możliwość wykupienia ciepłego posiłku za 8,50 dziennie.
Do Dziennego Domu dołączyć może każdy senior 60+, który jest mieszkańcem gminy Jarocin.
Seniorzy w jarocińskim Spichlerzu Polskiego Rocka
Propozycje do seniorów ma również Muzeum Regionalne w Jarocinie, które oferuje korzystanie ze wspólnej przestrzeni w Spichlerzu Polskiego Rocka. Do Klubu Senior + przy spichlerzu należy 30 osób.
„Znacznie przybliżyło to klubowiczów do oferty kulturalnej i edukacyjnej muzeum. Jednocześnie dało im możliwość inicjowania i współtworzenia wydarzeń kulturalnych. Klub realizuje program, w którym każdy senior może znaleźć coś dla siebie, rozwijając przy tym swoje zdolności i zainteresowania” - zaznacza Katarzyna Świderska, dyrektor Muzeum Regionalnego w Jarocinie.
Nowocześnie wyposażona przestrzeń klubowa sprzyjała spotkaniom towarzyskim i integracyjnymi. Spotkania odbywają się raz w tygodniu - w każdy czwartek. Działalność skupia się wokół dwóch grup twórczych: taneczno-wokalnej oraz muzycznej.
Ponadto w tym roku w klubie odbywały się między innymi: Dzień Babci i Dziadka, Walentynki, Dzień Kobiet i Mężczyzny, Dzień Dziecka (dla wnuków członków klubu), oraz urodziny, imieniny i jubileusze uczestników, spotkanie przy rozrywce intelektualnej (gry planszowe), lekcja makijażu i zajęcia ruchowe.
Seniorzy brali także udział w zabawie karnawałowej, ostatkach z pączkiem, pikniku na polanie i ogniskach w nadleśnictwie. W planach są jeszcze mikołajki i spotkanie wigilijne oraz wyjazd do muzeum w Śmiełowie.
Seniorzy - studenci Jarocińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku
Seniorzy z gminy Jarocin mogą też uczestniczyć w zajęciach Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Odbywają się one od poniedziałku do piątku i są częściowo odpłatne. Pozostałe koszty pokrywa uniwersytet z pozyskiwanych dotacji i dofinansowań.Seniorom - studentom proponowane są między innymi warsztaty i zajęcia, wśród których można wymienić językowe (angielski, francuski, włoski, niemiecki), plastyczne, informatykę, treningi pamięci, rękodzieło i zajęcia ruchowe (m.in. basen, nordic walking). W ramach uniwersytetu działa też grupa słowno-muzyczna, która wystawia swoje spektakle.
Seniorzy JUTW wyjeżdżą też do teatru, opery, na koncerty, wycieczki, wczasy i rajdy rowerowe.
Szeroka oferta jarocińskiego Centrum Usług Społecznych skierowana do seniorów
Wiele propozycji usług skierowanych dla seniorów z gminy Jarocin ma w swojej ofercie Centrum Usług Społecznych (dawny MGOPS).W CUS-ie odbywają się między innymi spotkania konsultacje i poradnicze w zakresie dietetyki, autoterapii i ćwiczeń usprawniających. Seniorzy korzystają również ze wsparcia w formie opasek monitorujących stan zdrowia, które zapewniają poczucie bezpieczeństwa dla osób starszych, z niepełnosprawnością i samotnych. Do tej pory usługa jest świadczona 100 takim osobom.
Centrum Usług Społecznych ma również propozycje dla seniorów spoza Jarocina. Na terenie gminy działa bowiem 7 Klubów Społecznych - w Mieszkowie, Cielczy, Wilkowyji, Łuszczanowie, Witaszycach, Golinie i na jarocińskim osiedlu Ługi. To tam seniorzy mogą się ze sobą spotykać, aktywnie spędzają czas, uczestniczą w zabawach, imprezach oraz wycieczkach. Biorą też udział w ćwiczeniach i warsztatach tematycznych. Dla członków klubów organizowane są spotkania z pielęgniarką, fizjoterapeutą oraz specjalistami z zakresu profilaktyki.
Osoby starsze mogą także zwrócić się do Centrum Usług Społecznych i skorzystać z różnego rodzaju pomocy finansowej, między innymi w formie zasiłku. Mogą również korzystać z posiłków przygotowywanych przez CUS. Warunkiem jest uczestnictwo w Dziennym Domu Senior+.
Oprócz oferty skierowanej do aktywnych seniorów Centrum Usług Społecznych ma także propozycje dla osób, które wymagają wsparcia w życiu codziennym lub opieki. To programy: ,,Asystent Osobisty Osoby z Niepełnosprawnością” czy ,,Opieka wytchnieniowa”.
Poza tym w CUS-ie mieszkańcy gminy Jarocin mogą się ubiegać o usługi opiekuńcze oraz specjalistyczne usługi opiekuńcze. Można też skorzystać z instruktażu pielęgniarki w zakresie opieki nad osobą, która jej wymaga. Takie wsparcie w formie konsultacji i poradnictwa udzielane jest również w miejscu zamieszkania.
Gminna Rada Seniorów w Jarocinie dba o interes osób starszych
Seniorzy z gminy Jarocin mają także swoich przedstawicieli, którzy dbają o spełnianie różnych postulatów, mających usprawnić ich życie. W gminie - na wzór Rady Miejskiej - działa bowiem Rada Seniorów.Wśród postulatów tej rady są między innymi: senioralna „złota rączka”, tax-ówka dla seniorów, spartakiada seniorów, wprowadzenie ogólnopolskiej karty seniora i pudełka życia (zawiera niezbędne informacje w razie interwencji służb ratunkowych).
Jak oceniacie ofertę gminy Jarocin skierowaną do seniorów - zagłosujcie w naszej SONDZIE
PRZECZYTAJ TAKŻE
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.