To już kolejne w ostatnim czasie spotkanie w jarocińskim Centrum Usług Społecznych, na którym osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie mogli podyskutować o swoich potrzebach i uzyskać informacje na temat form pomocy, które są do nich skierowane.
Przedstawiciele różnych instytucji w Centrum Usług Społecznych w Jarocinie
W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele: Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Środowiskowego Domu Samopomocy oraz jarocińskich organizacji pozarządowych, czyli Warsztatów Terapii Zajęciowej, Jarocińskiego Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych „Senior” oraz Centrum Integracji Społecznej.Ważnym elementem spotkania była możliwość indywidualnych rozmów z przedstawicielami tych instytucji. Dzięki temu uczestnicy mogli na przykład uzyskać informację od pracowników ZUS-u o świadczeniach wypłacanych przez tą instytucję, czyli o świadczeniu wspierającym i uzupełniającym oraz o dodatku pielęgnacyjnym.
- Takich spotkań w Jarocinie bardzo brakowało. Często mamy wiele wątpliwości i pytań, a podczas takich spotkań w jednym miejscu są pracownicy kilku instytucji i możemy pewne kwestie skonsultować. Poza tym rozmawiamy też między sobą, wymieniamy się doświadczeniami i informacjami. To dużo daje - przyznaje jedna z uczestniczek spotkania, która chce zachować anonimowość.
W trakcie spotkania szczegółowo omówione zostały programy pomocowe, które są w trakcie realizacji oraz te, które są zaplanowane.
„Złota rączka” oraz „Taksówka dla seniora” - nowe programy dla osób z niepełnosprawnością i ich opiekunów
I tak, dyrektor Centrum Usług Społecznych w Jarocinie Igor Armon omówił zasady programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” - edycja 2025, przedstawił zakres usług, które są oferowane przez CUS i mówił o pomocy finansowej, o którą mogą sie ubiegać osoby z niepełnosprawnością oraz ich opiekunowie.Podał również informacje o kolejnych działaniach i o dotacjach, które CUS stara się pozyskać między innymi na programy: „Złota rączka” oraz „Taksówka dla seniora”.
Z kolei pracownicy PCPR-u przekazali ważne informacje dotyczące orzeczeń o niepełnosprawności. Przypominali, że wniosek o wydanie nowego orzeczenia można złożyć 2 miesiące przed końcem terminu.
- Wówczas osoba z niepełnosprawnością otrzymuje zaświadczenie, że wniosek został złożony, co potwierdza ważność starego orzeczenia do sześciu miesięcy - poinformował pracownik PCPR-u.
Burmistrz Jarocina zaoferowała pomoc w rozwiązaniu niektórych problemów
W trakcie spotkania poruszone zostały również kwestie dotyczące utrudnień związanych z dotarciem do siedziby Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, która znajduje się na dworcu PKP w Jarocinie. Wspomniano także o ograniczonych możliwościach przyjmowania uczestników do Środowiskowego Domu Samopomocy oraz Warsztatów Terapii Zajęciowej. Są one spowodowane problemami lokalowymi tych placówek.W trakcie dyskusji rozważana była możliwość zakupu nowej siedziby WTZ-ów oraz ŚDS-u, dzięki czemu z działalności placówek mogłoby korzystać więcej osób.
Uczestnicząca w spotkaniu burmistrz Jarocina Urszula Wyremblewska-Korzyniewska, zaoferowała pomoc w rozwiązaniu niektórych problemów, zapowiedziała między innymi interwencję w sprawie uruchomienia dodatkowej linii autobusowej do siedziby PCPR-u.
O potrzebie zmiany siedziby PCPR-u, który jest jednostką powiatową, mówił jakiś czas temu w rozmowie z Gazetą Jarocińską, starosta Mariusz Stolecki [więcej szczegółów TUTAJ]. Do tego tematu nawiązał także prezes Szpitala Powiatowego w Jarocinie, pytany o przyszłość obiektów byłego pogotowia ratunkowego w Jarocinie przy ul. Śródmiejskiej. Okazuje się, że działka jest rozpatrywana pod kątem pobudowania nowej siedziby PCPR-u [więcej przeczytasz TUTAJ].
Spotkania osób z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunów będą organizowane w CUS-ie sukcesywnie, przede wszystkim w terminach wprowadzania nowych usług i form pomocy.
PRZECZYTAJ TAKŻE
Kotliński DPS będzie kontynuował opiekę wytchnieniową, która ma odciążyć osoby opiekujące się innymi
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.