reklama

Wygląda to niesamowicie. Jedna za drugą. Cały rząd. PATRZCIE wieczorami w niebo

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Starlinki

Wygląda to niesamowicie. Jedna za drugą. Cały rząd. PATRZCIE wieczorami w niebo - Zdjęcie główne

Źródło: Nocneniebo.pl | foto Starlinki

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościZnów będzie można zobaczyć starlinki w Jarocinie i okolicy. W niebo wpuszczono kolejne satelity Elona Muska.
reklama

Przelot Starlinków zawsze budzi emocje. Nasi czytelnicy wielokrotnie informowali nas o tym, że zaobserwowali gwiezdne pociągi na "naszym niebie" w Jarocinie i okolicy. 

Znów pojawia się taka okazja, bo wczoraj (19 marca) na orbitę trafiły kolejne satelity. 

Zobaczył starlinki nad Jarocinem. Co to jest? 

- Na zachodniej części nieba widać było rząd gwiazd - obiektów, które przemieszczały się płynnym ruchem jedna za drugą w idealnej odległości - opisywał niecodzienne zjawisko jeden z naszych Czytelników przed dwoma laty. 

Okazuje się, że to, co zaobserwował wówczas jeden z mieszkańców powiatu jarocińskiego, możemy nadal śledzić. Tajemnicze punkty na niebie to Starlinki.

Starlinki po uwolnieniu z rakiety wyglądają jak rząd 60 punkcików, "lecących" jeden przy drugim. Jak wyrzucony groszek. Zaplanowano 12 startów, w każdym z nich "wypuszczonych" zostanie ok. 60 satelitów. Docelowo będzie ich 780

- Zaraz po starcie one są zgrupowane. Wygląda to niesamowicie, jak leci cały rząd, jedna przy drugiej. Z czasem rozdzielają się i tak jak obecnie lecą jeszcze tą samą trajektorią, ale coraz bardziej oddalają się od siebie, by w końcu się rozdzielić i osiągnąć docelową orbitę - mówi Tomasz Bartkowiak, jarociński fotograf i pasjonat.

reklama

Starlinki nad Jarocinem. Jak i kiedy je zobaczyć? 

Ten "Kosmiczny pociąg" - jak przyjęło się go potocznie nazywać - okrąża Ziemię co półtorej godziny, ale po różnych trajektoriach. Po drugie - żeby było je widać, tak jak każde satelity czy stacje kosmiczną ISS, muszą być oświetlone przez Słońce. Tak jest krótko po zachodzie słońca w zależności od wysokości docelowej orbity. W zależności od odległości od Ziemi tych satelitów, Słońce, po kącie, odbija swoje promienie od ich luster. One same w sobie nie świecą. To jest tylko metal, który odbija promienie słoneczne.

"Kosmiczny pociąg" jeszcze wielokrotnie zagości na naszym niebie. Przed nami jeszcze kolejne starty rakiety Falcon 9 ze Starlinkami na pokładzie.

reklama

 Dziś w godzinach wieczornych po raz kolejny będzie można obserwować przelot Starlinków.

W najbliższych dniach będzie również taka możliwość - w niedzielę (20 lutego) w godzinach nocnych. "Niedzielne przeloty to wynik umieszczenia na orbicie nowej paczki satelitów Starlink o numerze G4-12. Misja wystartowała z opóźnieniem o godzinie 5:42 czasu polskiego. O 6:45 satelity zostały umieszczone na orbicie, a ich trajektoria przelotu będzie przebiegać idealnie nad Polską. Efektem tego będą spektakularne przeloty Kosmicznego pociągu na nocnym niebie" - wyjaśnia Zbyszek z kanału Nocne Niebo, cytowany przez portal co za dzień. 

reklama

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się. Również w sieci. Redakcja

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama