Reklama

Burmistrz Żerkowa chciał połączyć MCT z biblioteką. Minister zablokował plany

Opublikowano:
Autor:

Burmistrz Żerkowa chciał połączyć MCT z biblioteką. Minister zablokował plany  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Burmistrz Żerkowa chciał połączyć MCT z biblioteką. Minister zablokował plany. Władze Żerkowa postanowiły połączyć Mickiewiczowskie Centrum Turystyczne z Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy. W ten sposób miała powstać Biblioteka - Mickiewiczowskie Centrum Kultury. Pomysł zablokował minister.

 

 

Z początkiem kwietnia tego roku doszło do zmiany na stanowisku szefa Mickiewiczowskiego Centrum Turystycznego. Dotychczasowy dyrektor, Maciej Łączny zrezygnował z pełnienia swojej funkcji. Burmistrz Michał Surma powierzył kierowanie MCT Jackowi Maciejewskiemu. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że nowy dyrektor pełnił tę samą funkcję w miejscowej bibliotece. Zgodnie z decyzją włodarza Żerkowa, nowy szef MCT miał sprawować swoje obowiązki po pół etatu w każdej z instytucji. To nie był koniec zmian.

 

 

W planach burmistrza Michała Surmy było połączenie MCT i biblioteki w jedną jednostkę.

 

- Już na etapie mojej kampanii wyborczej myślałem, w jaki sposób można usprawnić funkcjonowanie obu instytucji. Do tej pory każda z nich, poza swoją podstawową działalnością, w statucie, miała zapisane zadanie z zakresu organizacji i prowadzenia działań kulturalnych. W przypadku połączenia tych jednostek wspomniane działania będą prowadzone przez jedną instytucję. Połączenie nie spowoduje uszczerbku dla działalności żadnej z nich, a wręcz uważam, że wpłynie pozytywnie na rozwój kultury i turystyki w gminie Żerków - uzasadniał kilka miesięcy temu Michał Surma.

 

 

Decyzja burmistrza została pozytywnie zaopiniowana przez żerkowskich radnych. Podjętą uchwałę przekazano do zaopiniowania Krajowej Radzie Bibliotecznej w Warszawie oraz Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. Kolejnym wymaganym krokiem było wyrażenie zgody przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na podstawie opinii wspomnianych instytucji.

 

 

Po upływie minimum pół roku od podjęcia uchwały o zamiarze połączenia oraz po uzyskaniu ewentualnej akceptacji ministra, żerkowska rada mogłaby podjąć uchwałę o połączeniu biblioteki z MCT. Dyrektorem nowej instytucji miał zostać nikt inny, jak Jacek Maciejewski.

 

 

W uzasadnieniu podjętej przez radę miasta uchwale czytamy o korzystnych skutkach połączenia obu placówek, zwłaszcza finansowych: jeden budżet i sprawozdanie, możliwość aplikowania w ramach jednej instytucji (łączenie zadań), niższe koszty operacyjne, racjonalność wydatków, oszczędności administracyjne oraz łatwiejsza gospodarka finansowa.

 

 

To nie jedyne powody, dla których według burmistrza Żerkowa i rady miasta warto byłoby połączyć MCT z biblioteką. Zwracano również uwagę na korzyści organizacyjne, kadrowe i prawne.

 

 

Po kilku miesiącach od wszczęcia procedury scalania do Żerkowa trafiła decyzja z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu podpisana przez Piotra Glińskiego. Szef resortu po zapoznaniu się z opiniami WBPiCAK w Poznaniu oraz Krajowej Rady Bibliotecznej nie wyraził zgody na połączenie MCT z żerkowską biblioteką.

 

 

W uzasadnieniu napisał: „W ocenie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego połączenie wyżej wymienionych instytucji może spowodować uszczerbek w wykonywaniu dotychczasowych zadań Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Żerków”.

 

 

Uwagę przykuwa niewątpliwie opinia wydana przez WBPiCAK. Zwrócono w niej uwagę, że MCT prowadzi działalność rozrywkową i rekreacyjną. Tym samym głównym zakresem jego działalności nie jest kultura, lecz rekreacja i turystyka, nie ma więc wspólnego pola działania z biblioteką.

 

 

Urzędnicy zauważyli również, że w uzasadnieniu uchwały rady miejskiej nie wskazano, jakie miejsce biblioteka zajęłaby w strukturze nowo powstałej instytucji. Dużą wątpliwość budziły również informacje wskazujące na oszczędności w zakresie administracji. Wspólne funkcjonowanie tak różnych instytucji wymagałoby konieczności utworzenia stanowiska kierownika biblioteki, a to z kolei pociągałoby za sobą kolejne koszty, a nie oszczędności.

 

 

Negatywną opnię wydała również Krajowa Rada Biblioteczna. Zwróciła ona uwagę, że biblioteka ma scalać środowisko lokalne i być bezpiecznym miejscem, w którym każdy może nieodpłatnie spędzić czas czytając książki, korzystając z Internetu lub zasięgając informacji u bibliotekarzy.

 

 

Na ten moment nie zmieniła się więc sytuacja w żerkowskiej bibliotece i MCT. Jak zapewnił nas burmistrz Żerkowa obiema instytucjami zarządzać będzie Jacek Maciejewski. Wrócimy do tematu.

 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się. Również w sieci.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE