Reklama

MCT w Żerkowie. Hotel od przeszło roku jest miejscem zbiorowej kwarantanny. Wojewoda wydał kolejną decyzję

Opublikowano: czw, 18 mar 2021 10:45
Autor: | Zdjęcie: zdjęcie poglądowe

MCT w Żerkowie. Hotel od przeszło roku jest miejscem zbiorowej kwarantanny. Wojewoda wydał kolejną decyzję - Zdjęcie główne

Hotel MCT w Żerkowie | foto zdjęcie poglądowe

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W Mickiewiczowskim Centrum Turystycznym w Żerkowie w marcu ubiegłego utworzono miejsce zbiorowej kwarantanny. Taką decyzję podjął wtedy wojewoda wielkopolski, Łukasz Mikołajczak. Do końca lutego 2021 roku MCT nadal miało przyjmować osoby skierowane na odosobnienie. Niedawno wydano kolejną decyzję. Czy do MCT kierowane są osoby przyjeżdżające z zagranicy?

Reklama

W marcu całą Polskę obiegła informacja, że zbiorowa kwarantanna pasażerów autobusu jadącego z Niemiec odbędzie się w Żerkowie. Była to pierwsza tego typu sytuacja w kraju. Mieszkańców obleciał blady strach. Pojawiły się skrajne emocje. Z czasem wszystko się uciszyło, choć wojewoda wydał drugą decyzję, zgodnie z którą MCT stało się miejscem kwarantanny do odwołania. 

Nie wiemy, jak długo będzie się odbywała kwarantanna w naszym hotelu. Za pierwszym razem, kiedy przyjechał do nas autokar z pasażerami, to wojewoda wyznaczył tylko dwa dni na odosobnienie. W kolejnej decyzji, jaką otrzymaliśmy od wojewody, nie ma podanej daty końcowej, tylko „do odwołania” -  tłumaczył nam w ubiegłym roku burmistrz Michał Surma. 

W hotelu przy MCT przebywały głównie osoby powracające z zagranicy, które zadeklarowały, że nie mogą odbyć kwarantanny w domu. W tym przypadku decyzję o wskazaniu miejsca odbycia kwarantanny podejmował wojewoda.

 To on zobowiązał samorządy do stworzenia miejsc izolacji dla osób, które z powodu wspólnego zamieszkiwania z osobami z grupy podwyższonego ryzyka bądź braku wsparcia ze strony najbliższych nie były w stanie jej odbywać w warunkach domowych. Choć nie wiadomo, jakimi kryteriami wyboru kierował się wojewoda, wskazując miejsce odbywania izolacji, to w MCT większość osób pochodziła z naszego terenu. 

Osoby przebywające w odosobnieniu, tak jak każdy mieszkaniec gminy, podlegały opiece Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Żerkowie. Do zadań pracowników tej placówki należy zapewnienie im bieżących zakupów. W hotelu MCT nie było pracowników i recepcjonistów. Izolowani, przyjeżdżając na kwarantannę, mieli odgórnie wskazany numer pokoju, którego nie mogli opuszczać do czasu trwania kwarantanny. Wydawano im trzy posiłki dzienne, przygotowywane w hotelowej kuchni i pozostawiano je pod drzwiami pokojów. 

MCT hotel - odpowiedzialnośc finansowa za zbiorową kwarantannę

Odpowiedzialność finansowa za zbiorową kwarantannę spoczywa na Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim, jednym słowem można rzec, że na podatnikach. Paradoksalnie dzięki takiemu obrotowi sprawy hotel MCT mógł przetrwać lockdown branży hotelarskiej. Hotel przy MCT do końca lutego był nadal miejscem zbiorowej kwarantanny, choć nie przebywały w nim żadne osoby. 

Wojewoda ustalił  stawkę za dzień zajęcia oraz osobodzień za pobyt osoby skierowanej na kwarantannę. W sytuacji, kiedy w hotelu nie przebywa nikt na kwarantannie, to wypłacane są zryczałtowane koszty udostępnienia obiektu. Kwota, jaka otrzymało MCT za 2010 rok to 610 tys. zł. 

MCT hotel - kolejny lockdown, co z hotelem?

Na wczorajszej konferencji prasowej (17 marca) minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział kolejny lockdown. Ponownie zostały zamknięte wszystkie hotele za wyjątkiem pracowniczych. Pojawiły się kolejne czarne chmury nad ich właścicielami. Nie dotyczy to MCT w Żerkowie, bowiem jeszcze przed wprowadzeniem nowych restrykcji, wojewoda wielkopolski wydał kolejną decyzję w sprawie obiektu. Pozostanie nadal miejscem zbiorowej kwarantanny. Nowe porozumienie zostało zawarte od 1 marca do 31 maja 2021 roku. Czy taka sytuacja potrwa dłużej?

Wszystko zależy od sytuacji. Trudno przewidzieć, jak będzie wszystko wyglądać. Dla MCT jest to na pewno jakieś wyjście ratujące. Pieniądze nie są co prawda duże, ale to zawsze coś - tłumaczy Agnieszka Rosiejka, skarbnik gminy. 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (6)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 6 miesięcy temu | ocena +3 / -0

  Żerków

  Z tego co wiem to pracownicy w biurze pracują w Mct na całym etacie, tylko robiłeś na pół etatu, wstyd rządzący wstyd.

 • 6 miesięcy temu | ocena +1 / -0

  lock

  lockdown jest niezgodny z konstytucją

 • 7 miesięcy temu | ocena +2 / -2

  covid

  Tyle pieniedzy zarobili, a na pensje dla pracowników nie ma, żal mi tych ludzi, bo strasznie zostali potraktowani...

  • 6 miesięcy temu | ocena +2 / -0

   On

   Ci pracownicy są tak stałe traktowani jak zło konieczne.

 • 7 miesięcy temu | ocena +7 / -0

  Covid

  Nie było pracowników, to pewnie ptaszki od tych ludzi odnosiły.??

 • 7 miesięcy temu | ocena +5 / -8

  Ja

  Bardzo dobrze, przynajmniej obiekt nie generuje strat w obecnej sytuacji, ciężkiej dla hotelarstwa i gastronomii.