Reklama

Więcej dla opozycjonistów i osób represjonowanych

Opublikowano: ndz, 18 paź 2020 09:31
Autor:

Więcej dla opozycjonistów i osób represjonowanych - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Reklama

Działacze opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowane z powodów politycznych mogą już wnioskować o świadczenie wyrównawcze z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

 

Wsparcie przysługuje osobom, które mają status działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych i jednocześnie pobierają emeryturę, rentę inwalidzką albo rentę z tytułu niezdolności do pracy w wysokości niższej niż 2.400 złotych.

 

Żeby to ustalić, ZUS bierze pod uwagę miesięczną kwotę brutto pobieranej emerytury lub renty oraz kwotę zagranicznych świadczeń emerytalno-rentowych. Nie uwzględnia natomiast dodatków wypłacanych z tymi świadczeniami.

 

[wracają godziny dla seniorów - więcej na ten temat czytaj TUTAJ]

 

Świadczenie wyrównawcze jest przyznawane nie wcześniej niż od miesiąca, w którym zostanie zgłoszony wniosek o to świadczenie.

 

Można go złożyć (na druku ER-SWA) w każdej placówce ZUS-u lub za pośrednictwem poczty.

 

Do wniosku trzeba dołączyć decyzję szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, która potwierdza status działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych.

 

[ważna zmiana dla emerytów i rencistów - szczegóły znajdziesz TUTAJ]

 

Osoba, która jest uprawniona do emerytury lub renty zagranicznej albo innego świadczenia zagranicznego o podobnym charakterze musi także złożyć w ZUS-ie dokument stwierdzający prawo do takiego świadczenie i jego wysokości, wystawiony przez zagraniczną instytucję właściwą do spraw emerytalno-rentowych.

 

Decyzję w sprawie przyznania świadczenia wydaje placówka ZUS-u, która przyznała lub wypłaca danej osobie świadczenie emerytalno-rentowe.

 

 

Z nami zawsze będziesz na bieżąco! Nie masz czasu na wyjście do sklepu? Wolisz czytać na tablecie, smartonie lub komputerze? Nasza Gazeta dostępna również on-line - ZOBACZ TUTAJ - E-wydanie Gazety Jarocińskiej.

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (4)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • rok temu | ocena +12 / -0

    zabawa w chowanego

    Trzeba jasno podkreślić że wśród działaczy Solidarnosci było wielu ludzi całkowicie oddanych sprawie, lCui ludzie często narazali życie i zdrowie swoje i swoich nakbliższych, byli aresztowani, bici i wyrzucani z roboty, dzisiaj często żyją bardzo skromnie.Cześć i chwała im!!!!!! Ale niestety były też zgniłe jabłka, podstawio0ne prZez sbecję albo z róznych powodów okazali się zdrajcami. W swoim komentarzu ponizej wskazałem na problem, który jest i nigdy nie zostanie wyjaśniony.

  • rok temu | ocena +12 / -0

    zabawa w chowanego

    i znowu wyciągną po pieniądze ciężko pracujących podatników swoje brudne łapy donosiciele członkowie Solidarności. Byli często we władzach związku Solidarność i jednocześnie zdradzali kolegów donosili do SB często cały czas współpracując.W Jarocinie też tacy byli!To ludzie którzy nigdy nie byli bez pracy wręcz dostawali dobre posady także na stanowiskach urzędniczych, tak było w naszym mieście Jarocinie i w całym powiecie. Ci ludzie (wiekszość) nadal finkcjonują śmiejąc się ludziom w oczy.Kto pracował w tamtych czasach pracował to wie jakie świnie były/ Dzisiaj dostaną pieniadze bo oszukali wszystkkich i w IPNie funkcjonują jako działacze antykomuniści, albo fałszywi świadkowie będą podpisywać fałszywe oświadczenia, śmiechu warte. W Jarocinie aż roi się od donosicieli esbeckich, często w pierwszych ławkach w kościlele, nie wiadomo czy się smiać czy płakać. Kiedyś Gazeta opublikowała kilkadziesiąt twarzy powojennych ubeków, moze dzisiaj pokazałaby donosicieli solidarnosciowych ?