Dzisiaj do Polski dotrze niż genueński Gabriel. Jak prognozują synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, przyniesie bardzo duże opady deszczu i burze. Zjawisko najsilniej ma uderzyć w centralną oraz południową część kraju, w tym także w Wielkopolskę. IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne.
Mieszkańcy regionu muszą przygotować się na ulewne deszcze, burze z gradem i wiatr, który może powodować lokalne szkody. Sytuacja może utrzymać się przez kilka dni.
IMGW ostrzega przed gwałtownymi burzami
Już we wtorek nad Wielkopolską mogą przejść gwałtowne burze z intensywnym deszczem, wiatrem i gradem. Synoptycy wydali ostrzeżenie pierwszego stopnia dla powiatów: gnieźnieńskiego, słupeckiego, konińskiego, kolskiego, tureckiego, pleszewskiego, kaliskiego, ostrowskiego, ostrzeszowskiego, kępińskiego oraz dla miast Konin i Kalisz. Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 35 mm oraz porywy wiatru do 65 km/h. Lokalnie grad - informuje IMGW.
Prawdopodobieństwo wystąpienia burz oceniono na 80%. Alert obowiązuje dziś, 8 lipca w godzinach od 12:00 do 20:00.
Ulewy w południowej i wschodniej Wielkopolsce. Ostrzeżenie dla powiatu jarocińskiego
Prócz burz, spodziewane są wyjątkowo ulewne deszcze, które sprowadzi wspomniany niż genueński. Intensywnie padać ma aż do czwartku, 10 lipca. Opady mogą prowadzić do powodzi błyskawicznych i lokalnych podtopień.Ostrzeżeniem objęto powiaty: gnieźnieński, słupecki, koniński, kolski, turecki, wrzesiński, jarociński, pleszewski, kaliski, krotoszyński, ostrowski, ostrzeszowski, kępiński oraz miasta Kalisz i Konin. Prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym. Spodziewana wysokość opadów od 40 mm do 60 mm, miejscami do 80 mm - ostrzegają synoptycy. Największe natężenie opadów prognozowane jest na noc z 8 na 9 lipca (15-40 mm), w ciągu dnia 9 lipca (10-25 mm) oraz na noc z 9 na 10 lipca (10-20 mm). Ostrzeżenie obowiązuje od 8 lipca, od godz. 18:00 do czwartku, 10 lipca, do godz. 8:00.
W powiecie jarocińskim ostatnie intensywne opady deszczu miały miejsce w sierpniu ubiegłego roku. Ulewa, która przetoczyła się nad Jarocinem oraz Żerkowem, spowodowała, że w ciągu kilku minut wiele ulic, dróg, posesji zamieniło się w rwące potoki. Woda wdzierała się do piwnic, garaży. Zalane były baseny w Żerkowie.
Jeszcze nigdy w historii nie spadło tyle deszczu w Żerkowie
Strażacy z ulewami walczyli prawie 19 godzin. Odnotowali 125 zdarzeń.
Nic dziwnego, bo jeszcze nigdy w historii nie spadło tyle deszczu w ciągu jednej doby.
- W powiecie jarocińskim nie mamy zbyt dużej ilości stacji meteorologicznych. Jest tylko jedna stacja w Żerkowie - mówiła w sierpniu 2024 roku Izabela Adrian z Instytutu Meteorologii Gospodarki Wodnej w Warszawie.
- W Żerkowie spadło aż 107 mm deszczu. To był rekordowy opad. Poprzedni pochodził z 1985 roku i wynosił 80,2 mm. Średni opad dla sierpnia wynosi 55,9 mm, a to oznacza, że podczas jednej doby spadło prawie dwa razy więcej deszczu niż w ciągu całego miesiąca - podkreśla Izabela Adrian.
Sporo deszczu spadło również we wrześniu ubiegłego roku. Gminy Ziemi Jarocińskiej uruchomiły sztaby kryzysowe. Wielka woda spustoszyła południową Polskę. Niszczyła wszystko na swojej drodze. Ze skutkami powodzi walczyli jarocińscy strażacy.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.