Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu to jedno z najpoważniejszych zagrożeń dla bezpieczeństwa na drogach. Choć kampanie społeczne i zaostrzone przepisy mają zniechęcać do wsiadania za kierownicę po alkoholu, statystyki wciąż są alarmujące. Nietrzeźwi kierowcy to nie tylko potencjalni sprawcy tragicznych wypadków, ale i realne zagrożenie dla życia własnego oraz innych uczestników ruchu drogowego.
Volkswagenem wymusił pierwszeństwo na skrzyżowaniu
Jarocińska policja poinformowała o kolejnym nieodpowiedzialnym kierowcy. Pijany uczestnik ruchu drogowego został ujęty dzięki czujności innego kierowcy. Do sytuacji doszło w niedzielę po południu w Rusku (gm. Jaraczewo).
- Świadek zdarzenia jechał drogą Nosków - Rusko. Na skrzyżowaniu w kierunku Potarzycy zajechał mu drogę jadący volkswagenem, zmuszając drugiego kierowcę do gwałtownego hamowania. Mężczyzna, który uniknął zderzenia postanowił jechać za kierującym volkswagenem i chciał zadzwonić po policję, aby nas poinformować o swoich podejrzeniach, ale kierujący volkswagenem zatrzymał przy sklepie w Rusku – mówi asp. sztab. Agnieszka Zaworska, oficer prasowy KPP w Jarocinie.
Kierowca volkswagena wydmuchał 3 promile alkoholu
38-letni kierowca volkswagena wydmuchał w pierwszym badaniu 2,9 promila. W drugim badaniu wynik wyniósł 3 promile alkoholu. 38-latek z gminy Jarocin ze swojego zachowania będzie się tłumaczył przed sądem.
Co powoduje alkohol za kierownicą?
Już niewielka ilość alkoholu we krwi wpływa negatywnie na zdolności psychomotoryczne kierowcy. Osoba pod wpływem:• ma opóźniony czas reakcji,
• błędnie ocenia odległość i prędkość,
• traci koncentrację i kontrolę nad pojazdem,
• może podejmować ryzykowne, nieprzewidywalne decyzje.
W Polsce dopuszczalny poziom alkoholu we krwi wynosi 0,2 promila. Przekroczenie tej granicy oznacza wykroczenie lub przestępstwo, w zależności od stężenia. Kierowcy zatrzymani z ponad 0,5 promila alkoholu we krwi odpowiadają już za przestępstwo.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.