reklama

W Noskowie odsłonięto tablicę upamiętniającą Edmunda Leśniorowskiego

Opublikowano:
Autor:

W Noskowie odsłonięto tablicę upamiętniającą Edmunda Leśniorowskiego - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
36
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościNa budynku Szkoły Podstawowej w Noskowie została odsłonięta tablica upamiętniającą Edmunda Leśniorowskiego.
reklama

W Szkole Podstawowej w Noskowie odbyła się wyjątkowe wydarzenie. W piątek odsłonięto upamiętniającą Edmunda Leśniorowskiego (1901-1940). Rozpoczęło się msza święta. Potem zaproszeni goście i uczniowie udali się do szkoły, gdzie w sali gimnastycznej odbyła się dalsza część uroczystości.          

Kim był Edmund Leśniorowski?  

Edmund Leśniorowski w Szkole Powszechnej pracował jako przez 15 lat, był również jej kierownikiem. Edmund Leśniorowski był aktywnym działaczem społecznym - współtworzył straż pożarną w Noskowie, prowadził chóry szkolny i kościelny. Był uczestnikiem wojny polsko - bolszewickiej 1920 r., bitwy nad Bzurą, działaczem wojskowej konspiracji. 11 maja 1940 roku za działalność patriotyczną został zatrzymany przez jarocińskie Gestapo i osadzony w znanym z brutalności Forcie VII w Poznaniu. Potem trafił do obozów w Dachau i Mauthausen. Zginął męczeńską śmiercią w obozie w Gusen 27 października 1940 roku, pięć dni po swojej 39. rocznicy urodzin. Osierocił czworo dzieci.

reklama

Otwarcie Młyna w Wilkowyi w tym tygodniu. ZOBACZ jak wygląda 

Dalsza część artykułu pod WIDEO 


W Noskowie odsłonięto tablicę upamiętniającą Edmunda Leśniorowskiego 

W piątek na budynku Szkoły Podstawowej w Noskowie odsłonięto tablicę upamiętniającą Edmunda Leśniorowskiego. Na uroczystość przybyli przedstawiciele trzech pokoleń rodziny Edmunda Leśniorowskiego - syn Janusz Leśniorowski, wnuk Piotr Mielcarek oraz prawnukowie mieszkający w Anglii. Zaproszenie na uroczystość przyjęły również władze samorządowe gminy Jaraczewo oraz powiatu jarocińskiego. Na wyjątkowe wydarzenie przybyli między innymi Bartosz Banaszak - burmistrz Jaraczewa, Dawid Wyremblewski - sekretarz gminy Jaraczewo, Mariusz Stolecki - starosta jarociński, Katarzyna Szymkowiak - wicestarosta jarociński, Roman Dworzyński - wiceprzewodniczący Rady Powiatu Jarocińskiego, Jan Grzesiek - radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego.                             
Prezentację multimedialną poświęconą bohaterowi zaprezentowała historyk Anna Kordus oraz uczniowie II klasy LO z przysposobieniem wojskowym ZSP nr 2 w Jarocinie. Nie mogło również zabraknąć występów artystycznych uczniów i absolwentów szkoły. 

reklama

ZOBACZ TAKŻE

 

 

 

reklama
SONDA

Czy w jakikolwiek sposób angażowałeś się w pomoc powodzianom

Zagłosowało 132 osób
Zagłosuj
Głosy można oddawać od 27.09.2024 od godz 11:41
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama