Reklama

W nocy na niektórych ulicach w Jarocinie panują "egipskie ciemności". Kto zdecydował o wyłączeniu lamp?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: B. Nawrocki

W nocy na niektórych ulicach w Jarocinie panują "egipskie ciemności". Kto zdecydował o wyłączeniu lamp? - Zdjęcie główne

W nocy na niektórych ulicach w Jarocinie są wyłączane lampy | foto B. Nawrocki

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W nocy na niektórych ulicach w Jarocinie są wyłączane latarnie. Kto o tym zdecydował i dlaczego akurat na tych ulicach jest ciemno?

Reklama

Sześć razy droższy prąd dla gminy Jarocin od nowego roku

Już jakiś czas temu z gmin zaczęły docierać niepokojące informacje o planowanej nauce zdalnej dla uczniów i wyłączaniu oświetlenia ulicznego.

Spowodowane to było znacznie droższymi ofertami sprzedaży energii elektrycznej od stycznia 2023 roku, które wpływały na przetargi ogłaszane przez samorządy.

- Ogłosiliśmy już drugi przetarg i prawdopodobnie on też zostanie unieważniony. Najtańsza oferta proponuje nam sprzedaż prądu droższego sześciokrotnie - mówił na początku października burmistrz Jarocina Adam Pawlicki.

I dodał:

- Do tej pory nasza grupa kapitałowa, czyli wszystkie instytucje gminne, szkoły i spółki gminne, płaciła około 4,5 miliona złotych. Teraz najtańsza oferta opiewa na 26 milionów. My nie mamy żadnej informacji, nikt tego nie uzasadnia, nie mówi dlaczego tak się dzieje i co w tej sytuacji mają zrobić samorządy.  

Zamknięcie szkół w gminie Jarocin to ostateczność, ale lampy mogą zostać wyłączone

Pytany o to, co w związku z tym czeka mieszkańców, Adam Pawlicki odpowiedział:

- Jeśli zostalibyśmy zmuszeni do wprowadzenia naprawdę drastycznych oszczędności, to najgorsze, co moglibyśmy zrobić to zamknąć szkoły. Nie przewiduję tego, to byłaby ostateczność.

Wówczas jednak włodarz gminy Jarocin przyznał:

- Niewykluczone, że mogą wystąpić problemy z oświetleniem ulic, przy których stoją lampy starego typu należące do kaliskiej spółki Oświetlenie Uliczne i Drogowe. Takie problemy nie powinny dotyczyć ulic oświetlanych przez jarociński Zakład Usług Komunalnych, do którego należy energooszczędne oświetlenie typu LED.

Lampy na niektórych ulicach w Jarocinie już nie świecą

Okazuje się, że na spełnienie tych negatywnych zapowiedzi nie musieliśmy czekać do początku przyszłego roku. Lampy uliczne należące do spółki Oświetlenie Uliczne i Drogowe już przestały świecić - przerwa trwa od godziny 23 do 5 rano.

- Decyzją władz Jarocina została wprowadzona przerwa nocna na oprawach innych niż LED w godzinach 23 - 5, taka sytuacja potrwa do odwołania przez urząd gminy w Jarocinie - informuje Rafał Bednarek, kierownik Sekcji Obszaru 3 spółki Oświetlenie Uliczne i Drogowe z Kalisza.

Sytuacja niepokoi mieszkańców, którzy nie rozumieją, dlaczego w Jarocinie i gminie jedne ulice i miejsca są oświetlone przez cała noc, a inne nie.

- Jak to jest, że na przykład na ulicy Kasprzaka jest ciemno, że oko wykol, a pobliski park jest cały oświetlony? Jaki to ma sens? - pyta mieszkanka Jarocina.  

Nieco dłużej świecą lampy w Cielczy

Sprawę wyjaśnia wiceburmistrz Jarocina Robert Ziółkowski.

- Sytuacja wygląda w tej chwili tak, że, aby utrzymać cenę energii na tym samym poziomie, musimy wykazać 10% oszczędności rok do roku. Inaczej wejdziemy w wyższą taryfę. Dlatego to energochłonne oświetlenie, które należy do spółki kaliskiej jest wyłączane - stwierdza zastępca burmistrza.   

Nieco dłużej świecą lampy w Cielczy.

- Uwzględniliśmy prośbę mieszkanek Cielczy, które chodzą w nocy do pracy i wydłużyliśmy ten czas. Lampy są tam wyłączane między godziną 24.00 a 4.00 - wyjaśnia Robert Ziółkowski

Przy ulicach i drogach gminy Jarocin jest 1.200 starych, energochłonnych lamp

Okazuje się, że na terenie gminy Jarocin do Oświetlenia Ulicznego i Drogowego z Kalisza należy 1.200 lamp starego typu, czyli sodowych. Reszta jest własnością Zakładu Usług Komunalnych w Jarocinie i są to lampy typu LED. 

Wiceburmistrz Robert Ziółkowiski twierdzi, że spółka z Kalisza nie chce się zgodzić na wykup oświetlenia przez gminę Jarocin.

- To jest podstawa ich działania, więc nie chcą się zgodzić. Z tego, co wiem, to oni wystąpili z wnioskiem do Polskiego Ładu o dofinansowanie do wymiany starych lamp na energooszczędne. Jeżeli by to uzyskali, to my się chcemy włączyć w ten proces wymiany - zapowiada zastępca burmistrza Jarocina.     

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy