reklama

W Jarocinie przez lata kształcili się bibliotekarze. Archiwum w Kaliszu przygotowało wystawę [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

W Jarocinie przez lata kształcili się bibliotekarze. Archiwum w Kaliszu przygotowało wystawę [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
26
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościW latach 1947-2002 w jarocińskim Ośrodku Kształcenia Bibliotekarzy zorganizowano 687 kursów, w których uczestniczyło przeszło 29 tysięcy osób. O historii tej placówki przypomniało Archiwum Państwowe w Kaliszu, organizując wystawę online.
Reklama lokalna
reklama

O Jarocinie zwykło się mawiać - "miasto kolejarzy" lub "miasto drzewiarzy". Oba te określenia już dawno straciły na znaczeniu. Podobnie jak to, że Jarocin był miastem bibliotekarzy. To u nas kształciły się kadry dla bibliotek w całej Polsce. Obecnie możemy się jednak pochwalić prężnie działającą i wielokrotnie nagradzaną Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy Jarocin, której pracownicy już dawno wykonują zadania wykraczające poza normalne wyobrażenie o pracy w tego typu placówkach. Już nie tylko wypożyczają książki, ale również organizują wiele wydarzeń i przedsięwzięć, w których mogą uczestniczyć jarociniacy. 

Kiedyś Jarocin był miastem bibliotekarzy

Jarocin nie stałby się miastem bibliotekarzy, gdyby w okresie powojennym nie zaistniała konieczność odbudowy, a później rozwoju bibliotek. Do tego potrzebni byli jednak odpowiednio przygotowani pracownicy. Stąd pojawił się pomysł organizacji kursów przygotowujących kadrę biblioteczną. Pierwszy odbył się w 1946 r. w Kórniku, drugi i trzeci - w 1947 roku w Spale i Okocimiu. Od października 1947 roku stałym miejscem ich kształcenia stał się Jarocin.

Państwowy Ośrodek Kształcenia Bibliotekarzy w Jarocinie, który został powołany do życia 30 listopada 1948 r. - rozporządzeniem ministra oświaty, był pierwszą powojenną szkołą bibliotekarską w Polsce. Rozporządzenie weszło w życie 1 stycznia 1949 r. Do zorganizowania pierwszej placówki został wyznaczony Franciszek Sedlaczek, który został także pierwszym dyrektorem Ośrodka. Od 1 maja 1974 r. szkoła nosiła imię Joachima Lelewela. Siedzibą był pałac Radolińskich. 

Celem ośrodka było kształcenie zawodowe kandydatów na bibliotekarzy oraz dokształcanie osób pracujących w bibliotekach. Od 1 września 1951 r. rozpoczęto prowadzenie Państwowego Kursu Bibliotekarskiego. Odbyło się siedem takich kursów, z których pierwszy trwał cztery miesiące, a pozostałe sześć miesięcy. Na jego bazie w 1958 r. utworzono Roczne Studium Bibliotekarskie dla absolwentów liceów ogólnokształcących. W 1982 r. zostało przekształcone w dwuletnie Państwowe Studium Bibliotekarskie. W takiej postaci funkcjonowało do 1993 r., kiedy nastąpiła kolejna zmiana nazwy na Pomaturalne Studium Bibliotekarskie.

W kursach organizowanych przez Państwowy Ośrodek Kształcenia Bibliotekarzy w Jarocinie uczestniczyło ponad 29 tys. osób

Równolegle z kursami kwalifikacyjnymi organizowane były szkolenia wprowadzające do zawodu bibliotekarskiego. Od 1958 r. prowadzone były - przy współpracy z ówczesnym Głównym Zarządem Politycznym Wojska Polskiego Ministerstwa Obrony Narodowej - kursy dla pracowników bibliotek wojskowych. Z czasem ich miejsce zajęły kursy specjalistyczne w zakresie m.in. metodyki pracy z dziećmi i młodzieżą, literatury pięknej, popularnonaukowej i społeczno-politycznej, informacyjno-bibliograficzne, organizacji pracy dla dyrektorów (kierowników) bibliotek powiatowych, Uniwersalnej Klasyfikacji Dziesiętnej - jako podstawy tworzenia katalogu rzeczowego czy wykorzystania urządzeń audiowizualnych.

W ramach współpracy z Ministerstwem Kultury i Sztuki oraz Stowarzyszeniem Bibliotekarzy Polskich, ośrodek organizował ogólnopolskie konferencje, narady, seminaria. Był też miejscem spotkań z pisarzami, naukowcami i artystami. W latach 1947-2002 w jarocińskiej placówce zorganizowano 687 kursów, w których uczestniczyło przeszło 29 tysięcy osób. Z powodu wyczerpania się formuły nauczania, jaką oferował ośrodek, został on z dniem 30 kwietnia 2002 r. zlikwidowany.

O tym, jak ważne było to miejsce w skali kraju, przypomniało po ponad 20 latach Archiwum Państwowe w Kaliszu, które opublikowało na wystawie online archiwalne zdjęcia z działalności POKB. My pokazujemy zaledwie część z nich. 

Uczyliście się w Państwowym Ośrodku Kształcenia Bibliotekarzy? Odnaleźliście siebie lub swoich krewnych, znajomych na archiwalnych zdjęciach? Macie zdjęcia i wspomnienia, podzielcie się nimi. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

 

 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama