Reklama

Jarocinianka Jadwiga Podeszwa opublikowała swoją ósmą książkę

Opublikowano:
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura "Warkocz" to ósma książka napisana i wydana przez regionalistkę Jadwigę Podeszwę. Tym razem jest to powieść z elementami autobiograficznymi.

Reklama

Spotkanie promocyjne odbyło się w zeszłym tygodniu w Kamienicy Kultury. Wzięło w nim udział kilkadziesiąt osób, wśród których znaczną część stanowili mieszkańcy Mieszkowa, czyli rodzinnych stron Jadwigi Podeszwy. 

Akcja toczy się w latach 60. w Poznaniu. Tytułowy "warkocz" jest elementem, który spaja wszystkie rozdziały. Na okładce znalazła się Wiktoria z Bytomia, wnuczka kuzynostwa pani Jadwigi. Bohaterami książki są Marta, która uczy się w Studium Nauczycielskim oraz jej narzeczony - Roman. Jak podkreśliła autorka nie należy utożsamiać postaci z nią samą. Książka zawiera jedynie elementy biograficzne oraz sporo wstawek polonistycznych wynikających z doświadczenia zawodowego autorki.

- Ja nie byłam aż tak urodziwa za młodych lat, jak ta dziewczyna na okładce. Nosiłam, co prawda, warkocz, ale go ścięłam po maturze. Miałam inny charakter i inne przeżycia - podkreśliła Jadwiga Podeszwa. - Ten Romek jest taki wyidealizowany. Zawsze chciałam mieć takiego chłopaka, ale nie miałam.  

O czym jest najnowsza książka Jadwigi Podeszwy?

Powieść jest okazją, aby poznać Poznań sprzed lat. Mówiła o tym, jak wiele emocji wywoływały wtedy pierwsze pokazy filmu "Krzyżacy". Były to czasy, gdy zaczęto budować hotel Mercury. Na kartach powieści można też znaleźć opisy związane z Kórnikiem, Bieczem i Puszczykowem, ale również Kostrzynem, Chorzowem i Mrzeżynem. Wspominała też o słynnej kawiarni "Marago", który znajdowała się na parterze bloku, który został uznany za najpiękniejszy obiekt w stolicy Wielkopolski oraz o rozbudowie.  

- Książka nie jest jednak przewodnikiem turystycznym. Wszystko jest wkomponowane w akcję. Nie chciałam czytelnika męczyć, nużyć opisami - podkreśliła autorka powieści "Warkocz". 

W powieści pojawił się również wątek śmierci poety Władysława Broniewskiego. Pani Jadwiga wyraziła ubolewanie nad tym, że został on zupełnie zapomniany i że dzieci oraz młodzież nie mają okazji poznać jego twórczości. 

- Nie byłabym sobą, gdybym nie napisała o okolicach Jarocina, gdybym nie napisała o Mieszkowie. Jest cały rozdział poświęcony tej miejscowości. Jest też Radlin, Radliniec, Dębno, Żerków i Śmiełów. No i co jeszcze musiało się znaleźć w książce? Oczywiście, że moja ukochana gwara. Przypisałam "mojej" Marcie, że interesuje się gwarą. I ma ciocio-babcię w Mieszkowie, do której przyjeżdża, a przy okazji zbiera słownictwo. Ma też ulubionego profesora gramatyki. W końcu pisze pracę z dialektologii i zostaje nauczycielką. Jestem regionalistką, więc wypadało coś takiego wkręcić. Taki miałam pomysł. Marta z Romkiem są też na weselu w Mieszkowie - opowiadała Jadwiga Podeszwa. 

W trakcie spotkania autorskiego była okazja, aby zadawać pytania. Jedna z zebranych osób była ciekawa, czy autorka pracuje już nad jakąś kolejną publikacją.

- Muszę się przyznać, że mam już kolejną książkę. Tak w ogóle to mam umowę od dawna zawartą ze św. Piotrem, że on mnie nie wpuści za niebiańską bramę dopóki nie napiszę jeszcze dwóch książek, żeby było dziesięć - wyjaśniła jarocinianka.   

Na zakończenie każdy mógł kupić książkę "Warkocz" w cenie 35 zł i otrzymać autograf od Jadwigi Podeszwy. Książkę można będzie też wypożyczyć w placówkach Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Jarocin. 

Kim jest Jadwiga Podeszwa?

Jadwiga Podeszwa  jest autorką licznych publikacji prasowych i 7 książek  związanych  z Ziemią Jarocińską. Od lat przekazuje swą wiedzę o gwarze młodzieży i dorosłym podczas spotkań w szkołach oraz w Klubie Regionalistów, Klubie Emerytów w Jarocińskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Bierze udział w pracach jury licznych konkursów gwarowych i recytatorskich. Jest autorką opowiadań „Tam gdzie kwitną kaczeńce”, które traktują o rodzinnej wsi autorki. Spod pióra pani Jadwigi Podeszwy wyszła książka  o Mieszkowie „Tam gdzie na wsi Miasteczko”. Pani Jadwiga jest także autorką „Słownika gwary Ziemi Jarocińskiej”, który ukazał się 2014 roku oraz opublikowanej rok później książeczki dla dzieci „Pusia i Mikaduś czyli  kocio-psie sprawki.” Rok 2017 zaowocował  rodzinną sagą „Jadwisia” związaną z Ziemią Jarocińską, a rok później ukazały się "Opowiadania", czyli zbiór opowieści o miłości. W 2017 roku została wyróżniona Nagrodą Burmistrza im. gen. Stanisława Taczaka za zasługi dla Ziemi Jarocinskiej.  Jest też autorką hymnu szkoły w Cielczy i gwarowej parafrazy „Lokomotywy” Juliana Tuwima oraz biogramów w II tomie „Jarocińskiego Słownika Biograficznego”.

 

 

 

    

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy