Orszak Trzech Króli to uliczne jasełka organizowane na ulicach wielu miejscowości w Polsce i na świecie. Wywodzi się on z polskiej tradycji jasełkowej i kolędniczej, ale podobny jest w swoim charakterze do parad organizowanych w miastach Hiszpanii, w niektórych miastach Meksyku i w innych częściach świata.
Propagowaniem idei - prawdopodobnie największych na świecie jasełek - zajmuje się przez cały rok specjalnie powołana do tego w 2010 roku fundacja. Od siedmiu lat jest ona organizacją pożytku publicznego, czyli można na jej działalność przekazać 1% podatku (od przyszłego roku będzie to 1,5%). To właśnie Fundacja Orszaku Trzech Króli zapewnia dla tych, którzy chcą się włączyć w akcję, śpiewniki z tekstami kolęd, okolicznościowe naklejki oraz papierowe korony.
Orszak Trzech Króli i Jarocińskie Kolędowanie odbyły się po raz dwunasty. Pogoda pokrzyżowała jednak plany
Przez ostatnie dwa lata Jarocińskie Kolędowanie ze względu na pandemię covid19 mogło odbywać się jedynie on-line. W tym roku znów można było wziąć udział w Orszaku Trzech Króli na żywo. Dwunasta edycja tradycyjnie rozpoczęła się przed kościołem Chrystusa Króla w Jarocinie. Kolędy zaintonował proboszcz - ksiądz kanonik Rafał Sobieraj. Główym organizatorem była Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin przy wsparciu parafii i różnego rodzaju stowarzyszeń i organizacji.Początkowo planowano przemarsz ulicami miasta do parku, gdzie w amfiteatrze miał się odbyć koncert kolęd. Z uwagi na prognozy pogody imprezę przeniesiono jednak do Jarocińskiego Ośrodka Kultury. W holu na wszystkich czekała gorąca herbata, stoisko, na którym można było wykonać okolicznościową przypinkę lub gwiazdę z papieru. Było również malowanie twarzy, które prowadziły panie z Jarocińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Wszystkie te miejsca przeżywały prawdziwe oblężenie. Dużym zainteresowaniem cieszyła się również darmowa fotobudka. Jak zwykle wśród prowadzących koncert była siostra Konstancja Pelińska, która zachęcała publiczność do włączania się we wspólny śpiew i nagradzania wykonawców oklaskami. Po raz pierwszy w tym wydarzeniu wzięła udział Autorska Szkoła Muzyki Rozrywkowej i Wokalistyki prowadzona przez Kalinę i Grzegorza Klimkiewiczów. Większość wykonawców zaprezentowała typowe polskie kolędy. Historię każdego z utworów przybliżała siostra Konstancja.
Wykonawcy, którzy wystąpili podczas 12. Jarocińskiego Kolędowania:
- Zespół Folklorystyczny "Snutki" - Bóg się rodzi
- Niepubliczne Przedszkole "Stokrotka" - Przybieżeli do Betlejem
- Niepubliczne Przedszkole "Jarzębinka" - Mędrcy świata
- Niepubliczne Przedszkole "Marcinek" - Gore gwiazda Jezusowi
- Publiczne Przedszkole nr 2 "Bajeczka" - Przychodzimy do stajenki
- Szkoła Muzyczna Yamaha - Północ już była
- Społeczne Ognisko Muzyczne - Pójdźmy wszyscy do stajenki
- Pogo-Dni - Gdy śliczna panna
- Autorska Szkoła Muzyki Rozrywkowej i Wokalistyki Klimkiewicz - Julia Konieczna - Lulajże Jezuniu
- Autorska Szkoła Muzyki Rozrywkowej i Wokalistyki Klimkiewicz - Zofia Wilak - Happy Christmas
- Zespół śpiewaczy "Zawsze Młodzi" - Dnia jednego
ZOBACZ RÓWNIEŻ
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.