Reklama

Uroczyście odsłonili tablicę upamiętniającą osadzonych w obozie przesiedleńczym w Cerekwicy [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Uroczyście odsłonili tablicę upamiętniającą osadzonych w obozie przesiedleńczym w Cerekwicy.

Reklama

26 października 1939 r. w Cerekwicy, w gminie Jaraczewo powstał pierwszy obóz przesiedleńczy dla polskiej ludności wysiedlonej ze swoich domów przez Niemców.

Do Cerekwicy trafiło wówczas 210 osób, głównie ziemian. Wysiedlenie zostało przeprowadzone na podstawie imiennego spisu inteligencji powiatu jarocińskiego.

18 listopada 1939 r. do obozu przetransportowano także zakładników przetrzymywanych w więzieniu w Jarocinie. Łącznie w obozie przetrzymywano 270 osób.

Obóz funkcjonował do 9 grudnia 1939 r. Polacy, którzy byli tam więzieni zostali włączeni do transportu wysiedlonych z powiatu jarocińskiego do Opoczna w Generalnej Guberni z 9 grudnia 1939 r.

Odsłonięcie tablicy w Cerekwicy. Upamiętnia wypędzonych

Po 85 latach - 26 października 2021 r. na terenie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Cerekwicy, odbyło się uroczyste odsłonięcie Tablicy Pamięci Mieszkańców Powiatu Jarocińskiego wypędzonych przez Niemców z domów i osadzonych w obozie przesiedleńczym w Cerekwicy.

Podobna tablica, ale upamiętniającej mieszkańców Ziemi Opoczyńskiej, którzy udzielili jarociniakom schronienia w czasie II wojny światowej, została odsłonięta dwa lata temu w Opocznie.

Inicjatorkami utworzenia miejsca pamięci w Cerekwicy są Maria Łuczak - Sobocka, która razem z rodziną była internowana do obozu przesiedleńczego w Cerekwicy oraz Kazimiera Pachciarz ze Stowarzyszenia Opiekunów Zabytków Ziemi Jarocińskiej. Ich działania wspierał Tomasz Cieślak z Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu oraz pracownicy Muzeum Regionalnego w Jarocinie.

Uroczystość uświetnił program artystyczny zaprezentowany przez podopiecznych Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Cerekwicy. Młodzież przygotowała również poczęstunek dla uczestników uroczystości.

Odsłonięcie tablicy w Cerekwicy. Udział wzięło wielu gości

Po części oficjalnej goście mogli obejrzeć dwa filmy dotyczące obozu oraz zapoznać się z nazwiskami ponad 200 osób, które były tam przetrzymywane.

W uroczystości oprócz inicjatorek przedsięwzięcia wzięli udział między innymi: starosta Lidia Czechak, burmistrz Jaraczewa Dariusz Strugała, radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Jan Grzesiek, Paulina Stochniałek, członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego, Dorota Kinal, dyrektor Departamentu Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego, zastępca burmistrza Opoczna Tomasz Łuczkowski.

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy