Reklama

Uczniowie jarocińskiego Zespołu Szkół nr 4 przyłączyli się do akcji „Zapal znicz pamięci” [ZDJECIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Uczniowie jarocińskiego Zespołu Szkół nr 4 przyłączyli się do akcji „Zapal znicz pamięci”.

Reklama

Uczniowie jarocińskiej „czwórki” w akcji „Zapal znicz pamięci”. Jakie była rola uczestników?

Zadaniem uczestników jest poznanie historię ofiar II wojny światowej, przeczytanie specjalnie na tę okazję wydanego foldera, znalezienie miejsc pamięci w swojej okolicy, zapalenia tam zniczy i zrobienie zdjęć a następnie przesłanie ich do Instytutu Pamięci Narodowej.  

W tegorocznej - 13. już edycji akcji jej uczestnicy zapalają znicz pamięci w miejscach zbrodni dokonanych przez Niemców w ramach operacji „Tannenberg” i „politycznego oczyszczania gruntu” w pierwszych miesiącach II wojny światowej.

W ten sposób upamiętniają przedstawicieli polskich warstw przywódczych, którzy zostali zamordowani na terenach II RP wcielonych w 1939 r. do III Rzeszy: między innymi w Wielkopolsce, regionie łódzkim, na Pomorzu Gdańskim, Kujawach i Górnym Śląsku.

Uczniowie jarocińskiej „czwórki” w akcji „Zapal znicz pamięci”. Wracamy do historii

Operacja „Tannenberg” to kryptonim pierwszej zaplanowanej na masową skalę operacji eksterminacyjnej przeprowadzonej przez Niemców w okresie II wojny światowej. Jej celem było fizyczne wyeliminowanie liderów polskich warstw przywódczych, w większości wpisanych przed wojną na tzw. listy proskrypcyjne. Tylko do końca 1939 r. na terytorium II RP Niemcy wymordowali ok. 55.000 Polaków.

Szczególne represje dotknęły polskich obywateli na terenach wcielonych do III Rzeszy, gdzie zginęło 40.000 osób. W Wielkopolsce, w regionie łódzkim, na Pomorzu, Kujawach i Górnym Śląsku, w masowych, publicznych i tajnych egzekucjach życie stracili Powstańcy Wielkopolscy, Śląscy, członkowie Związku Zachodniego, polscy urzędnicy, działacze społeczni, polityczni, nauczyciele, księża, przedstawiciele inteligencji, ziemiaństwa, chłopi i robotnicy.

Ponieśli oni śmierć tylko dlatego, że byli Polakami i liderami w swoich środowiskach. Cała operacja skierowana przeciwko polskim warstwom przywódczym odbyła się pod osłoną prowadzonych przez Wehrmacht działań wojennych. Formacją odpowiedzialną za te mordy były w większości specjalne policyjne grupy operacyjne Einstazgruppen, a także niemieckie, paramilitarne formacje Selbstschutzu i Freikorpsy.

Jesienią 1939 r. do największych zbrodni doszło m.in. w Lesie Szpęgawskim, Lasach Palędzko-Zakrzewskich, Lesie Lućmierskim, Chojnickiej Dolinie Śmierci i Lesie Panewnickim.

Uczniowie jarocińskiej „czwórki” w akcji „Zapal znicz pamięci”. Poważna lekcja dla dzieci

Do tegorocznej akcji „Zapal znicz pamięci” włączyli się między innymi uczniowie Zespołu Szkół nr 4 w Jarocinie z klas 1-3. W szkole odbyły się pogadanki z dziećmi wyjaśniające cel akcji oraz poświęcone historii, której ona dotyczy. Koordynatorem przedsięwzięcia w ZS nr 4 była nauczycielka Agata Litke.

Następnie uczniowie odwiedzili kilka miejsc na naszym terenie, które upamiętniają poległych w II wojnie światowej. Byli w parku imienia Zbigniewa Ostróg-Gorzeńskiego w Jarocinie, gdzie stoi jego pomnik, przy tablicy upamiętniającej braci Kaniewskich oraz przy mauzoleum na cmentarzu parafialnym.

Zapalili tam znicze, zrobili dokumentację zdjęciową, która następnie została przesłana do poznańskiego oddziału IPN.

Kampania „Zapal znicz pamięci” jest wspólnym przedsięwzięciem Oddziałowych Biur Edukacji Narodowej IPN w Poznaniu, Gdańsku, Katowicach, Łodzi, Bydgoszczy oraz Radia Poznań i regionalnych rozgłośni Polskiego Radia. Akcja odbywa się pod Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Wielkopolskiego. Patronem medialnym jest portal dzieje.pl. Partnerem akcji jest Muzeum Martyrologii Wielkopolan Fort VII w Poznaniu.

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy