Władze Żerowa, jak i mieszkańcy, starają się integrować z mieszkającymi w MCT Ukraincami, aby poczuli się w naszym kraju, jak w domu.
Projekt „Polsko-Ukraińskie lato dla najmłodszych” Fundacji In_Spire
Dlatego organizowane są różnego rodzaju spotkania i imprezy, na które są zapraszani. Oni sami też starają się w miarę możliwości angażuje w życie miejscowej społeczności.Jednym z elementów integracji są półkolonie dla polskich i ukraińskich dzieci, które niebawem rozpoczną wspólną naukę w szkole.
Projekt „Polsko-Ukraińskie lato dla najmłodszych” realizowany jest przez Fundację In_Spire dzięki wsparciu Fundacji Veolia Polska, a odbywa się we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Jarocinie. Współorganizatorem jest także żerkowska Fundacja „W Dobrą Stronę”.
Od wczoraj - 22 sierpnia, 30-oro dzieci z Polski i Ukrainy w wieku od 5-12 lat bawi się, uczy, przebywa razem, uprawia sport, poznaje się i zwiedza okolicę.
- Pogoda nie dopisuje, dzisiejszy basen zamienił się w kręgle. Ale uśmiech na twarzy i tak trwa - przyznają organizatorzy.
Polsko-ukraińskie półkolonie zaczęły się od wspólnego śniadania
Pierwszego dnia półkolonii dzieci zjadły razem śniadanie i miały okazję do integracji podczas warsztatów zapoznawczych.
Następnie półkoloniści z Ukrainy udali się do kina na film w języku ukraińskim, a dzieci z Polski szalały na kręglach. Później nastąpiła zamiana.
W planie na następne dni są zajęcia między innymi zajęcia kulinarne, taneczne i plastyczno-manualne.
Zajęcia kulinarne stanowić będą połączenie przygotowywania posiłków oraz nauki zdrowego żywienia. Dzieci będą kroić, mieszać, smarować, dekorować, przygotowywać śniadania wg. przepisów ukraińskich, a także polskich.
Podczas zajęć zwrócona zostanie uwaga na zachowanie zasad higieny w kuchni, bezpieczną obsługę urządzeń kuchennych, a także na zasady savoir-vivre przy stole. Dzieci dowiedzą się dlaczego czujemy smaki oraz w jaki sposób powinniśmy dbać o zbilansowaną dietę.
Poznawania języka poprzez zabawę na polsko-ukraińskich półkoloniach
Z kolei zajęcia taneczne pozwolą na pozytywne spożytkowanie dobrej energii. Dzieci wkroczą w świat tańca, gdzie rozwiną ogólną sprawność fizyczną oraz wzmocnią poczucie rytmu.
- Będzie to znakomita forma kształtowania gustu i estetyki dzieci - zapowiadają organizatorzy.
Zamiast uczenia się na pamięć języka polskiego, wdrożone zostaną ciekawe metody poznawania języka poprzez zabawę.
Podczas półkolonii zorganizowane zostaną zajęcia z piłki nożnej prowadzone przez trenerów z GKS Żerków.
Nie zabraknie także zajęć plastyczno-manualnych. W ciekawy i barwny sposób dzieci wyruszą w niezapomnianą podróż do krainy różnorodnych sztuk plastycznych. To wszystko przeplatane będzie zabawami wspomagającymi kreatywne myślenie, aby wykorzystać czas wolny i nie nudzić się ani minuty.
Zaplanowane są również lekcje muzealne, podczas których uczestnicy zostaną się Małymi Muzealnymi Odkrywcami i zapoznają się z tajnikami Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie.
Jeśli pogoda pozwoli, to zajęcia i warsztaty będą przeplatane zabawami na żerkowskim basenie i seansami filmowymi z popcornem, a także integracyjnymi zabawami na kręgielni.
Polsko-ukraińskie półkolonie mają pomóc dzieciom doświadczonym traumą wojny
Organizatorzy mają nadzieję, że podczas półkolonii dzieci nauczą się odpowiedniej organizacji pracy oraz odpowiedzialności za siebie i grupę.
- Nasz wspólny projekt odpowiada także na szczególne potrzeby dzieci doświadczonych traumą wojny. Zależy nam, żeby nasze działania wobec kryzysu uchodźczego miały charakter długofalowy i przyczyniały się do systemowego rozwiązania problemu. Stąd decyzja, aby tegoroczny projekt dedykować wsparciu naszych gości i przyjmującej ich społeczności - wyjaśniają organizatorzy.
Półkolonie w ramach projektu „Polsko-Ukraińskie lato dla najmłodszych” potrwają do piątku - 26 sierpnia.
W jarocińskim szpitalu urodziły się pierwsze dzieci ze statusem uchodźcy - więcej o tym czytaj TUTAJ
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.