Reklama

Szpital w Jarocinie ogranicza ilość opiekunek medycznych

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Szpital w Jarocinie ogranicza ilość opiekunek medycznych - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Szpital w Jarocinie ogranicza ilość opiekunek medycznych. Trzy osoby nie będą miały przedłużonej umowy o pracę.

Reklama

Zwolnienia opiekunek medycznych w jarocińskim szpitalu rozpoczęły się w maju tego roku. Wtedy dwie kobiety otrzymały wypowiedzenia umów o pracę. Ograniczenie liczby etatów opiekunek medycznych zbiegło się z zapowiedzią prezesa szpitala, że w związku z trudną sytuacją finansową spółki, pielęgniarki i ratownicy medyczni mieli  zostać pozbawieni dodatków stażowych oraz nagród jubileuszowych.

Plany zarządu szpitalnej spółki wywołały niezadowolenie wśród personelu lecznicy. Sprawa odbiła się szerokim echem. Na początku czerwca sytuację omawiano na posiedzeniu komisji Zdrowia i Spraw Społecznych Rady Powiatu w Jarocinie. W posiedzeniu prócz radnych i prezesa szpitala uczestniczyli również przedstawiciele związków zawodowych działających w szpitalu, opiekunki i pielęgniarki. Długo dyskutowano na temat aktualnej sytuacji finansowej. 

Szpital w Jarocinie w trudnej sytuacji ekonomicznej   

Prezes Henryk Szymczak tłumaczył, że poszukiwanie oszczędności wynika z tego, iż placówka znajduje się w bardzo trudnej sytuacji ekonomicznej. Zwolnienia opiekunek to, jak wyjaśnił - odpowiedź na przeprowadzony audyt, który wykazał przerost zatrudnienia. Przekonywał, że chce usprawnić pracę oddziału wewnętrznego i po modernizacji będzie on się mieścił na jednym poziomie, a dodatkowo zautomatyzuje obsługę pacjentów.

 - Jako szpital od kilku lat generujemy bardzo duże koszty. Pomimo naszych intensywnych działań, nie udaje nam się zwiększyć przychodów. W wyniku niebilansowania powstają zobowiązania wymagalne. Jeżeli termin płatności jest przekroczony, to firmy nie chcą nam dostarczyć towaru i zaczyna być problem z zaopatrzeniem szpitala, odzywają się komornicy, bo niektórym dostawcom nie płacimy ponad pół roku. Tylko dzięki pomocy samorządu powiatowego staramy się te zobowiązania niwelować - tłumaczył w czerwcu Henryk Szymczak.         

Wicestarosta i radni za personelem szpitala

Wicestarosta Katarzyna Szymkowiak solidaryzowała się z pracownikami szpitala. 

 - My jesteśmy całym sercem za personelem i również za opiekunkami. Nasz szpital dobrze pracuje. Miałam okazję być kilkakrotnie pacjentką. Opieka, którą świadczycie naszym pacjentom, jest na wysokim poziomie. To nie jest nawet populistyczne.  Zwolnienie z pracy każdego człowieka, to jest tragedia całej rodziny. Też to przeżywałam i dlatego się identyfikuję z pracownikami - mówiła Katarzyna Szymkowiak.   

Radny Stanisław Martuzalski zaproponował, aby przegłosować wniosek, w którym powiat zagwarantuje pomoc finansową dla szpitala. Z kolei radna Marta Bierła, przewodnicząca komisji, a na co dzień pielęgniarka w szpitalu postulowała, aby pozostawić obecną ilość zatrudnionych opiekunek. 6 radnych opowiedziało się za wnioskiem.

Czy opiekunki zachowają miejsca pracy? - pytaliśmy wówczas.

-  Jeżeli radni, samorząd powiatowy, który jest właścicielem szpitala uważają, że opiekunki powinny być, to ja nie chcę komentować sprawy – powiedział prezes szpitala Henryk Szymczak po czerwcowym głosowaniu.

Dwóm opiekunkom wycofał wypowiedzenia.    

Aktualnie w jarocińskim szpitalu pracuje 9 opiekunek. Teraz, jak się dowiedzieliśmy, ma nastąpić redukcja zatrudnienia. 

        
 - Nie zostało dotrzymane to słowo, które prezes dał na zebraniu w czerwcu. Jestem tą pierwszą, która straciła pracę, bo do końca września miałam umowę. Walczyłam o jej przedłużenie, podobnie jak moja oddziałowa. Na koniec pan prezes powiedział, że to on zarządza finansami szpitala i nikt nie będzie mu rządził, jak on ma to robić - opowiada opiekunka z jarocińskiego szpitala.

Kobieta aktualnie przebywa na zwolnieniu lekarskim. Na oddziale wewnętrznym przepracowała trzy lata.

     - Od tego czerwcowego zebrania wszyscy mi mówili, że mam się niczym nie martwić, że na pewno będę miała przedłużoną umowę – ubolewa.

Trudno jej sobie wyobrazić pracę koleżanek po tym, jak zostanie zmniejszona ilość opiekunek.

- Czasami były takie sytuacje, że musiałybyśmy się rozdwoić, tym bardziej, że na popołudniówce jest tylko jedna opiekunka i jedna musi ogarnąć wszystko. My mamy pacjentów na czterech oddziałach; kilku na ortopedii, ginekologii i chirurgii i to my musimy się nimi opiekować, bo to są pacjenci z naszego oddziału. Do tej pory wewnętrzny był na dwóch poziomach: drugim i szóstym. Ten ostatni został, a drugi jest remontowany, bo tam będzie oddział dziecięcy Zajmujemy się myciem pacjentów, zmianą bielizny, karmieniem, podawaniem posiłków, wożeniem ich na badania - USG, RTG, tomograf - opowiada.

Szpital w Jarocinie ogranicza ilość opiekunek medycznych

Co sprawiło, że została opiekunkę medyczną?

- Przesądziła o tym mamy choroba. Pomagam dużo tacie w opiece nad mamą. Mam w sobie coś takiego, że lgną do mnie starsze osoby. Generalnie ja lubię przebywać wśród starszych ludzi. Lubię przebywać między nimi i im pomagać – opowiada opiekunka. 

                                          
Prezes szpitala wyjaśnia, że docelowo w jarocińskim szpitalu będzie 6 opiekunek medycznych

 - Trzy osoby nie będą miały przedłużonej umowy ze względu na trudną sytuację ekonomiczną szpitala. Nie stać nas na taką ilość opiekunek medycznych – mówi Henryk Szymczak.


 Nie tylko na linii prezes szpitala a opiekunki medyczne jest napięta sytuacja. Jest również konflikt pomiędzy szefem szpitala, a pielęgniarkami oddziału ginekologiczno-położniczego. Ostatnio jarocińskie pielęgniarki i położne pomocy szukały u posła. Mariuszowi Witczakowi z KO poskarżyły się na ograniczenie ilości pielęgniarek na dyżurach na oddziale ginekologiczno-położniczym i problemy z obniżeniem wynagrodzeń.    

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

         

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy