reklama

„Rzeczpospolita” podała wyniki Rankingu Samorządów. Spadek pozycji Jarocina jest wręcz niewiarygodny

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Gmina Jarocin

„Rzeczpospolita” podała wyniki Rankingu Samorządów. Spadek pozycji Jarocina jest wręcz niewiarygodny - Zdjęcie główne

„Rzeczpospolita” podała wyniki Rankingu Samorządów | foto Gmina Jarocin

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościDziennik „Rzeczpospolita” podał wyniki Rankingu Samorządów. Spadek pozycji Jarocina jest wręcz niewiarygodny. Jaraczewo i Żerków znacznie wyżej w klasyfikacji.
reklama

Ranking Samorządów „Rzeczpospolitej” jest uznawany za jeden z najbardziej prestiżowych i wiarygodnych w Polsce. Od 19 lat redakcja ocenia dokonania lokalnych władz, co pozwala wyłonić i pokazać te samorządy, które najlepiej dbają o zrównoważony rozwój. W 2017 roku ceremonia wręczenia nagród odbyła się w naszym mieście 

Zmiana zasad i kryteriów Ranking Samorządów „Rzeczpospolitej”

Zasady i kryteria rankingu ustala niezależna kapituła, której przewodniczy były premier prof. Jerzy Buzek. W jej skład wchodzą także przedstawiciele organizacji samorządowych, pozarządowych oraz redakcji „Rzeczpospolitej”. 

reklama

Zgodnie z przyjętą metodologią, zestawienie weryfikuje skuteczność działań władz samorządowych w kształtowaniu zrównoważonego rozwoju, ujmowanego w strategicznych kategoriach.  

Tegoroczne różnią się nieco od ubiegłorocznych. W tym roku samorządy były oceniany w trzech kategoriach, a w 2022 r. w czterech. O ostatecznej pozycji w rankingu decydowała suma punktów uzyskanych w poszczególnych obszarach oceny. 

Obszary brane pod uwagę w 2023 r.:

  • trwałości ekonomicznej,
  • trwałości środowiskowej,
  • trwałości społecznej.
(dokładne informacja na temat poszczególnych obszarów - poniżej)

Obszary oceniane w 2022 r. to:

  • finanse i rozwój,
  • dbałość o mieszkańców,
  • czyste środowisko,
  • jakość zarządzania. 
Inna różnicą jest to, że w tym roku przy tworzeniu zestawienia pod uwagę branych było około 30 wskaźników wyliczanych na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego oraz Ministerstwa Finansów, natomiast w 2022 r. wskaźników było około 50.

reklama

Radykalny spadek Jarocina w Rankingu Samorządów „Rzeczpospolitej”

Ranking Samorządów „Rzeczpospolitej” obejmuje wszystkie miasta i gminy w Polsce (z wyjątkiem Warszawy ze względu na odmienny ustrój prawny), pogrupowane w trzy odrębne kategorie:

  • miasta na prawach powiatu,
  • gminy miejskie i miejsko-wiejskie,
  • gminy wiejskie. 
„Pomimo ubytków w dochodach z podatku PIT , kryzysu inflacyjnego i pogarszającej się koniunktury gospodarczej, samorządom udało zrealizować w minionym roku rekordowo wysokie inwestycje, dzięki czemu mogły kontynuować swoje strategie zrównoważonego rozwoju” - piszą autorzy rankingu.  

W kategorii gmin miejskich i miejsko-wiejskich, w której sklasyfikowany został Jarocin, ocenie poddano 898 samorządów.  

reklama

Jarocin zajął 462 miejsce. Być może nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że w dwóch ostatnich latach nasza gmina była na 6 pozycji. Skąd się wziął tak drastyczny, a wręcz nieprawdopodobny spadek? 

Tym bardziej, że pozostałe gminy miejsko - wiejskie powiatu jarocińskiego oceniane w tej samej kategorii, czyli Jaraczewo i Żerków, odnotowały wzrosty pozycji - i to spory. W przypadku Żerkowa aż 668 oczek - z 807 pozycji w ubiegłym roku na 139 w tym.   

- Jest to dla mnie zupełnie niezrozumiała sytuacja, ponieważ nie wydarzyło się nic, co by mogło być powodem takiego spadku. Wręcz przeciwnie, gmina Jarocin cały czas idzie do przodu, rozwija się, co widać i co pokazują oceny w innych rankingach. Chociażby ostatni tytuł lidera inwestycji, którym Jarocin został po raz kolejny w rankingu Wspólnoty - stwierdza wiceburmistrz Robert Ziółkowski

Zastępca burmistrza zapowiada, że zwróci się do autorów rankingu Rzeczpospolitej o wyjaśnienia w tej sprawie. 

Jak wyglądają pozycje gmin powiatu jarocińskiego w rankingu Rzeczpospolitej?

Gminy miejskie i miejsko-wiejskie (898 gmin)

                                                            2022 r.                      2023 r.

Jarocin                                                    6                             462   

Żerków                                                 807                           139

Jaraczewo                                             388                           168

Gminy wiejskie (1.513 gmin)

Kotlin                                                    994                         1.147

Trzy obszary oceny samorządów - co było brane pod uwagę?

W obszarze „trwałość ekonomiczno-finansowa” oceniane były wskaźniki dotyczące zdolności samorządu do zwiększania dochodów własnych (w tym dochodów z podatków), umiejętności pozyskiwania zewnętrznych źródeł finansowania, efektywności zarządzania budżetem bieżącym oraz budowy potencjału rozwojowego. 

W obszarze „trwałość społeczna” oceniane były te obszary działalności samorządów, które mają największy wpływ na jakość życia mieszkańców. Brane były tu pod uwagą dane o wydatkach samorządu (m.in. na usługi w zakresie edukacji, kultury, sportu, transportu publicznego) oraz wymierne efekty tych nakładów (np. miejsca dla dzieci w żłobkach czy przedszkolach). 

W obszarze „trwałość środowiskowa” nacisk położony był na kwestie związane z ochroną środowiska i dostosowaniami do zmian klimatycznych. Tu poszczególne wskaźniki dotyczą m.in. nakładów na zieloną infrastrukturę, efektywności gospodarki wodno-kanalizacyjnej, poziomu selektywnej zbiórki odpadów czy długości ścieżek rowerowych. 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama