reklama
reklama

Rondo Jacka Chudzika? Jest petycja w sprawie nadania imienia [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: A. Konieczna

Rondo Jacka Chudzika? Jest petycja w sprawie nadania imienia [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
8
zdjęć

Rondo Jacka Chudzika? Jest petycja w sprawie nadania imienia | foto A. Konieczna

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości Jest petycja w sprawie nadania imienia Jacka Chudzika, twórcy Rytmów, jednemu z nowych jarocińskich rond. Czy sprawa znajdzie swój pozytywny finał?
reklama

Jacek Chudzik był twórcą festiwalu Wielkopolskie Rytmy Młodych. Na internetowej stronie Petycjaonline.com można podpisać petycję w sprawie nadania jego imienia jednemu z nowych, jarocińskich rond. 

Jacek Chudzik „był liderem środowiska, które położyło fundament pod jarocińskie festiwale”

Jacek Chudzik zmarł we wrześniu 2013 roku. Tak go wówczas wspominał Adam Martuzalski z zespołu Acapulco:

„Jacek do Jarocina zawitał w 1965 roku wraz z nieodżałowanym Jurkiem Stykowskim. Przyjechali grać w kosza w miejscowej Victorii. Byli zawodnikami Zawiszy. Jak się później okazało był to początek czegoś więcej...dla Jarocina, czegoś naprawdę wyjątkowego. Klub „Olimp” między innymi z kabaretem „Gzika” w Bursie, działalność w AKF JAR i przede wszystkim powołane wraz z grupą przyjaciół do życia w 1970 roku Wielkopolskie Rytmy Młodych. Dla licznego grona jarocinian z przełomu lat 60 i 70 był liderem środowiska, które położyło fundament pod jarocińskie festiwale. Przed wieloma laty z Jarocina wyjechał, ale nigdy go nie opuścił. Świetny organizator, humanista, artysta, ale przede wszystkim pogodny i skromny człowiek.” 

Pod koniec 2020 r. nieżyjący już fotograf Krzysztof Sip z grupą jarociniaków, na internetowej stronie Petycjaonline.com utworzyli petycję skierowaną do Rady Miejskiej w Jarocinie z propozycją nadania imienia Jacka Chudzika jednemu z nowych rond w Jarocinie.

Czy rondo przy Spichlerza Polskiego Rocka będzie nosiło imię Jacka Chudzika?

Chodzi o rondo na skrzyżowaniu ulic Wojska Polskiego, Poznańskiej i al. Niepodległości, obok Skweru Wielkopolskich Rytmów Młodych i w pobliżu Spichlerza Polskiego Rocka.

„Wydaje nam się zatem, że nazwanie ronda imieniem i nazwiskiem twórcy Rytmów jest uzasadnione” - napisali autorzy petycji.

Do dzisiaj - 5 czerwca, pod petycję podpisało się 121 osób - można to jeszcze zrobić TUTAJ.

Zwróciliśmy się do przewodniczącej Rady Miejskiej w Jarocinie Karoliny Wielińskiej - Kuś, z pytaniem, czy radni rozważają nadanie imienia Jacka Chudzika rondu przy Spichlerzu Polskiego Rocka. A jeśli tak, to kiedy mogłoby to nastąpić. Czekamy na odpowiedź.   

Petycja o nadanie imienia Jacka Chudzika rondu w Jarocinie czeka na realizację już trzy lata

Treść petycji z 2020 r. w sprawie nadania imienia Jacka Chudzika jednemu z nowych rond w Jarocinie:

„W Jarocinie przebudowywane są obecnie ulica Wojska Polskiego i Poznańska. Powstały już dwa nowe ronda, a trzecie będzie wkrótce budowane. Dzieje się to w roku 50-lecia Wielkopolskich Rytmów Młodych w Jarocinie.           
Jako grupa mieszkańców miasta, w tym osoby związane w przeszłości z organizacją Wielkopolskich Rytmów Młodych i ich uczestnicy, a także współpracujący z klubem „Olimp” Amatorskim Klubem Filmowy JAR, składamy wniosek o nadanie rondu, które powstanie przy spichlerzu nazwy Rondo Jacka Chudzika. Rondo zostanie zbudowane tuż obok istniejącego Skweru Wielkopolskich Rytmów Młodych i w pobliżu Spichlerza Polskiego Rocka, zatem wydaje nam się, że nazwanie ronda imieniem i nazwiskiem twórcy Rytmów jest uzasadnione. 
Jacek Chudzik przeprowadził się z Bydgoszczy do Jarocina w połowie lat 60. jako koszykarz drużyny Victorii Jarocin. Szybko jednak zaczął udzielać się w organizację różnego rodzaju przedsięwzięć kulturalnych. Był jednym z twórców klubu „Olimp” działającego najpierw na rynku, a później w bursie gimnazjalnej (obecnie pomieszczenia JOK). To tam odbywały się koncerty, spotkania autorskie, tam powstała kabaretowa G.Z.I.K.A. - Gazeta Zupełnie Inna Koniecznie Aktualna. Klubem od początku kierował Jacek Chudzik.           
Działalność „Olimpu” rozwijała się. Stał się znany w Wielkopolsce. Po kilku latach to właśnie w klubie „Olimp” powstał pomysł zorganizowania festiwalu - Wielkopolskich Rytmów Młodych. Po wielu latach uważany za Ojca Festiwalu w Jarocinie Walter Chełstowski powiedział: „Muszę się przyznać do pewnej arogancji. Nie rozumiałem przez lata, dlaczego my mówiliśmy festiwal, a mieszkańcy Jarocina mówili Rytmy, Rytmy, Rytmy… Jakie Rytmy? Dopiero kiedy poczytałem o historii Rytmów, poznałem nazwiska wykonawców, to pojąłem, że tak naprawdę my byliśmy kontynuatorami Wielkopolskich Rytmów Młodych. Teraz chcę im po prostu podziękować, bo gdyby nie oni, to festiwal w Jarocinie nigdy by nie powstał.”           
Osoby zaangażowane w organizację Rytmów uważały, że impreza nie powstałaby, gdyby nie pomysłowość i zaangażowanie Jacka Chudzika. „Jacek nie był współtwórcą Rytmów, jak się go czasem przedstawiało. Jacek był twórcą Wielkopolskich Rytmów Młodych. To był ojciec Rytmów.” To słowa Zbigniewa Schaedla, gitarzysty jarocińskiego zespołu Kwiaty. Grupa w 1970 roku, podczas pierwszej edycji WRM zdobyła drugą nagrodę, srebrnego „Kameleona”. Zbigniew Schaedel i inni muzycy Kwiatów byli przez kilka lat zaangażowani w organizację Rytmów, więc ich słowa najlepiej świadczą o roli, jaką odgrywał wtedy Jacek Chudzik.           
Sam Jacek Chudzik, który w 1973 roku wyprowadził się z Jarocina, po latach, mieszkając już w Warszawie, w wywiadach książkowych i prasowych często powtarzał: „Kiedy pytają mnie: „Skąd jesteś? Z Ursynowa, mówię. Trzydzieści trzy lata tu mieszkam. Ale najczęściej mówię: z Jarocina.”           
Kiedy w 2010 roku powstawał w Jarocinie Spichlerz Polskiego Rocka Jacek Chudzik przekazał do zbiorów muzealnych sporo zdjęć i dokumentów.  Podzielił się swoimi wspomnieniami. Stał się też jednym z bohaterów filmu „Płyń pod prąd” - dokumentu na temat Wielkopolskich Rytmów Młodych. Jacek niestety nie doczekał otwarcia Spichlerza.            
O ile Wielkopolskie Rytmy Młodych i Festiwal Muzyki Rockowej w Jarocinie są upamiętnione w naszym mieście nazwami skweru przed Spichlerzem i placu przed JOK-iem, to człowiek, któremu w dużym stopniu zawdzięczamy powstanie Rytmów kontynuowanych już jako festiwal nie patronuje żadnemu miejscu w Jarocinie.   
Uważamy, że odpowiednim miejscem do upamiętnienia Ojca Rytmów Jacka Chudzika może być rondo przy Skwerze Wielkopolskich Rytmów Młodych i przy Spichlerzu Polskiego Rocka.”       

Czy Waszym zdaniem rondo przy Spichlerzu Polskiego Rocka powinno nosić imię Jacka Chudzika - piszie swoje opinie w komentarzach.

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama