Reklama

Przewodnicząca zwołała nadzwyczajne posiedzenie Rady Miejskiej w Jarocinie [AKTUALIZACJA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Fot. Materiał Biura Rady Miejskiej w Jarocinie

Przewodnicząca zwołała nadzwyczajne posiedzenie Rady Miejskiej w Jarocinie [AKTUALIZACJA] - Zdjęcie główne

Przewodnicząca zwołała nadzwyczajne posiedzenie Rady Miejskiej w Jarocinie | foto Fot. Materiał Biura Rady Miejskiej w Jarocinie

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Przewodnicząca zwołała nadzwyczajne posiedzenie Rady Miejskiej w Jarocinie.

Reklama

Wniosek o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Rady Miejskiej w Jarocinie [ile zarabiają jarocińscy radni - o podwyżce diet czytaj TUTAJ] złożyło sześcioro radnych opozycyjnych - Dorota Czechak, Anna Iwicka, Jerzy Walczak, Tomasz Klauza, Marcin Półrolniczak i Zbigniew Surdukowski [o zjednoczeniu radnych miejskiej opozycji - czytaj TUTAJ].

We wniosku zaproponowali jedenaście punktów programu. W czasie posiedzenia radni wysłuchają informacji przewodniczącej rady miejskiej o działalnościach podejmowanych w okresie między posiedzeniami oraz sprawozdania z działalności burmistrza Jarocina.

Posiedzenie Rady Miejskiej w Jarocinie. Opozycja chce dodatkowych informacji

W programie znalazły się także trzy projekty uchwał. Między innymi w sprawie podjęcia postanowienia proceduralnego dotyczącego zobowiązania przewodniczącej rady miejskiej i burmistrza [o ciekawej propozycji włodarza gminy Jarocin - przeczytasz TUTAJ].

Chodzi o każdorazowe umieszczanie przez przewodniczącą rady w programie obrad pięciu punktów - zawierających informacje burmistrza Jarocina w następujących tematach:

  • zaawansowania prac związanych ze sporządzeniem miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego oraz ze zmiana studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego,
  • wniosków o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, które wpłynęły w okresie międzysesyjnym,
  • wniosków o uchylenie wydanych decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, które wpłynęły w okresie międzysesyjnym,  
  • wniosków skierowanych do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w przedmiocie wyłączenia burmistrza Jarocina z postepowania administracyjnego,
  • wniosków o wydanie decyzji o warunkach zabudowy dla przedsięwzięć, dla których wcześniej wydano decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach, które to wnioski wpłynęły do burmistrza Jarocina w okresie międzysesyjnym.
Z kolei burmistrz Jarocina [o Adamie Pawlickim - przeczytasz TUTAJ] miałby zostać zobowiązany do przygotowania wszystkich tych informacji w formie pisemnej najpóźniej na 7 dni przed terminem obrad.

Posiedzenie Rady Miejskiej w Jarocinie. W programie zwiększenie funduszu sołeckiego i budżet obywatelski

Radni miejskiej opozycji w programie posiedzenia zawarli także punkt dotyczący zwiększenia funduszu sołeckiego [jak został podzielony fundusz sołecki w tym roku - zobacz TUTAJ] przypadającego na każde sołectwo oraz wprowadzenia regulaminu Jarocińskiego Budżetu Obywatelskiego dla Osiedli na 2023 rok [o likwidacji budżetu obywatelskiego w Jarocnie - czytaj TUTAJ].

W uzasadnieniu opozycja argumentuje:

Dostrzegamy rosnącą wolę mieszkańców angażowania się w sprawy gminne. Powstają nowe inicjatywy, aktywizują się różne środowiska, co dobrze świadczy o rosnącej świadomości mieszkańców. Wielokrotnie na zebraniach byliśmy adresatami uwag, że mieszkańcy mają znikomy udział w podejmowaniu decyzji o wydatkowaniu ich pieniędzy. Poszczególne wioski mają do dyspozycji obecnie od kilkunastu do 49 tysięcy złotych. Gdyby Rada Miejska w Jarocinie przyjęła nasza propozycję, najmniejsze sołectwa, takie jak Annapol, Dąbrowa czy Hilarów miałyby do dyspozycji nie po kilkanaście tysięcy złotych, ale ponad 40 tysięcy. Największe wsie: Cielcza, Golina, Mieszków, Wilkowyja Witaszyce mogłyby zdecydować samodzielnie, na co wydać nie 49 tysięcy złotych, ale od 160 do 280 tysięcy złotych. Wierzymy, że przy odpowiednim wsparciu i wskazaniu, na co wolno wydawać, a na co nie należy, byłby to dobry sposób na zmotywowanie mieszkańców do mądrego wydawania pieniędzy na zadania, na których realizację czasami czekają latami. To nie muszą być tylko inwestycje w drogi, chodniki, place zabaw, ale w działania edukacyjne, integracyjne, kulturalne. Niech ci, którzy przychodzą na zebrania wiejskie decydują i uwolnią sołtysów od konieczności czapkowania przed burmistrzem czy prezesami spółek, aby coś tam rzucili.


Podobna motywacja przyświecała nam, składając projekt uchwały, która jeszcze kilka lat temu obowiązywała w gminie Jarocin, a wprowadzała Budżet Obywatelski dla Osiedli. Mieszkańcy osiedli w Jarocinie mogli zgłaszać projekty i dokonywać wyboru tego, co ma być realizowane. Powstawały place zabaw, kluby osiedlowe, zewnętrzne siłownie, zielone skwery, organizowano osiedlowe imprezy integracyjne, wystawy psów, wydawano książki historyczne. Od kilku lat mieszkańcy osiedli nie mają wpływu nawet na wydanie złotówki z budżetu gminy. W realizowaniu projektów osiedlowych parterem dla gminy często bywała Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko-Własnościowa i wspólnoty mieszkaniowe, które dokładały się do inwestycji i innych przedsięwzięć. Odbywało się to z korzyścią dla mieszkańców.
Gdyby Rada Miejska w Jarocinie przyjęła naszą propozycję, mieszkańcy najmniejszego osiedla – Kopernika - mieliby prawo zdecydować o wydaniu ponad 60 tysięcy złotych, większe ponad 100 tys. zł, a Konstytucji 3 Maja II 158 tys. zł.

Rada Miejska w Jarocinie spotyka się na LXVI sesji w czwartek - 2 czerwca, początek obrad o godzinie 16.00 w sali konferencyjnej spółki Jarocin Sport (aquapark 1 piętro, ul. Sportowa 6).

 

[AKTUALIZACJA 16.15]

Już na samym początku obrad miała miejsce niecodzienna sytuacja. Otóż przewdonicząca rady Karolina Wielińska - Kuś oczytała wniosek trzech radnych z klubu Ziemi Jarocińskiej - Przemysława Masłowskiego, Mariusza Kaźmierczaka i Marka Tobolskiego, o przerwanie posiedzenia i wyznaczenie kolejnego terminu na kontunuację obrad. W uzasadnieniu napisano, że ze względu na wyjazd służbowy na targi w Monahium, wyżej wymienieni radni nie mogą uczestniczyć w sesji zwołanej w dniu dziesiejszym (2 czerwca).

Tej propozycji sprzeciwiali się radni opozycji, jednak w wyniku głosowania większością 9 głosów przy 8 przeciw, rada zdecydowała o przerwaniu obrad. Termin posiedzenia, na którym będą one kontynuowane został wyznaczony na wtorek - 7 czerwca, początek o godzinie 12.30.   

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy