Reklama

Jarocin. Radni opozycji nagrali film o wycince drzew pod budowę drogi. Jest komentarz magistratu

Opublikowano: wt, 2 mar 2021 11:19
Autor: | Zdjęcie: A. Konieczna

Jarocin. Radni opozycji nagrali film o wycince drzew pod budowę drogi. Jest komentarz magistratu  - Zdjęcie główne

Jarocin. Radni opozycji nagrali film o wycince drzew pod budowę drogi. Jest komentarz magistratu | foto A. Konieczna

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Radni jarocińskiej opozycji nagrali kolejny film wideo. Tym razem komentują sprawę wycinki około 1.200 drzew pod budowę drogi łączącej Jarocin, Cielczę i Wilkowyję. Wiceburmistrz komentuje to jednoznacznie. - Radni opozycji chcieliby, żebyśmy projektowali drogi w powietrzu, a tak się nie da - stwierdza Bartosz Walczak.

Reklama

Pierwszy film radnych z partii Prawa i Sprawiedliwości oraz z klubu Dialog i Zaufanie, którzy są w opozycji do mającego większość w radzie klubu Ziemi Jarocińskiej, można było zobaczyć we wrześniu ubiegłego roku. Wówczas opozycjoniści odnosili się do decyzji sprzedaży ponad 40 hektarów gminnej ziemi położonej między Jarocinem a Cielczą.Opozycja w sprawie drzew do wycinki


Teraz opozycjoniści donoszą o planie wycięcia blisko 1.200 drzew w związku z drugim etapem budowy drogi łączącej Jarocin, Cielczę i Wilkowyję - pierwszy odcinek powstał w 2019 r.„Tym filmem chcemy poinformować mieszkańców o tej inwestycji, ale też apelujemy do burmistrza i radnych Ziemi Jarocińskiej, aby zdecydowali o jej zatrzymaniu, zanim wyciętych zostanie kolejnych 1.200 drzew i wydane miliony złotych z budżetu gminy Jarocin” - piszą w komunikacie opozycjoniści.Magistrat o działaniach opozycji  


Wiceburmistrz Jarocina poczynania opozycji ocenia jednoznacznie.- Jest to kolejne populistyczne i szkodliwe działanie tych radnych - stwierdza Bartosz Walczak. - Niemal każda inwestycja wymaga mniejszej lub większej ingerencji w środowisko. Staramy się, aby wpływ naszych inwestycji był oczywiście jak najmniejszy, ale nie zawsze jest to możliwe. Radni opozycji z jednej strony chcieliby, aby drogi były budowane, a z drugiej wymagają, żebyśmy ich przebieg najlepiej projektowali w powietrzu. Nie da się tego wykonać - argumentuje zastępca burmistrza.I dodaje:- Radni opozycji krytykują wszystko, co robimy, ale po zakończeniu inwestycji najchętniej się przy nich fotografują i rozpowiadają, że mieli wpływ na ich wykonanie.Opozycja w sprawie drzew do wycinki


Zdaniem autorów filmu „Asfaltowanie lasu za miliony” - radnych Doroty Czechak, Anny Iwickiej, Tomasza Klauzy i Jerzego Walczaka - „inwestycja wiąże się z wydaniem z budżetu gminy Jarocin kilku milionów złotych na budowę asfaltowej drogi w środku lasu i wśród pól”.„Dziś użytkownikami tych dróg leśnych są spacerowicze, biegacze, rowerzyści. Nie ma żadnego racjonalnego uzasadnienia wylewania kilometrów asfaltu w środku lasu, a aby zrealizować budowę konieczne jest wycięcie około 1.200 drzew” - piszą członkowie miejskiej opozycji. „Las zostanie poprzecinany asfaltowymi drogami dla samochodów, co zagrozi także żyjącej tam zwierzynie. Jako radni próbujemy od trzech lat zatrzymać realizację tej szkodliwej - naszym zdaniem - inwestycji, wskazując na znacznie bardziej potrzebne zadania na terenie gminy” - dodają. Takim zadaniem jest - w opinii radnych opozycji - ulica Siedlemińska (droga powiatowa). „Mieszkańcy ponad 500 mieszkań czynszowych pobudowanych przez gminę muszą docierać do domów drogą bez chodnika, ścieżki rowerowej i oświetlenia” - pisze radny Klauza.Opozycja w sprawie drzew do wycinki. Magistrat ogłasza przetarg


Urząd Miejski w Jarocinie ogłosił przetarg na wyłonienie wykonawcy kolejnego odcinka drogi łączącej Jarocin, Cielczę i Wilkowyję. Oferty można składać do środy - 11 marca.

I etap budowy drogi łączącej Jarocin, Cielczę i Wilkowyję ze ścieżką rowerową i odwodnieniem obejmował odcinek o długości około 500 m - od ulicy Maratońskiej w Jarocinie do wiaduktu nad drogą ekspresową S11 w Cielcza i kosztował ponad 2 mln zł. Projekt przewidywał wycięcie prawie 500 drzew. Jarociński magistrat podkreślał jednak, że ponad 70% z nich stanowiły drzewa o obwodzie do 100 cm (mierzonym na wysokości 1,3 m).  

II etap budowy to odcinek o długości 735,9 m od wiaduktu drogowego - częściowo po śladzie istniejących dróg śródpolnych i duktu leśnego - do drogi Wilkowyja - Cielcza. Koszt tego etapu został oszacowany na blisko 3 mln zł. Grunt pod budowę drogi gmina przejęła na podstawie tak zwanej specustawy. W projekcie jest około 1.200 drzew przewidzianych do wycięcia.

 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy