Reklama

Nie ma pieniędzy na Jarociński Budżet Obywatelski

Opublikowano:
Autor:

Nie ma pieniędzy na Jarociński Budżet Obywatelski  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Przez trzy lata mieszkańcy jarocińskich osiedli mogli decydować co zostanie dla nich zrobione z gminnego budżetu. Władze miasta uznawały za powód do dumy, że oddają w ich ręce część publicznych pieniędzy, a tym samym pobudzają ich aktywność i współudział w decyzjach dotyczących Jarocina.

 

Jarocin. Gmina Jarocin. Budżet Jarocina. Jarocińskie osiedla. Jarociński Budżet Obywatelski

W tym roku nie będzie Jarocińskiego Budżetu Obywatelskiego [Jakie projekty były realizowane z JBO w 2017 roku zobacz TUTAJ]. - Powód jest prozaiczny. Skala inwestycji zaplanowanych na 2018 rok jest tak potężna, że na budżet obywatelski nie starczyło pieniędzy - przyznaje burmistrz Adam Pawlicki.

- Jedna inwestycja, która będzie dotyczyła wszystkich mieszkańców, jest takim głównym powodem. Mówię tu o budowie łącznika ulicy Wrocławskiej z węzłem Jarocin nowej obwodnicy, którego koszt jest bardzo duży (prawie 40 mln zł - przyp. red.), ale niezbędny, bo to odciąży najbardziej zatłoczone ulice w mieście, czyli św. Ducha i Niepodległości - argumentuje włodarz gminy.

Likwidacja JBO oznacza, że nie będą realizowane różne przedsięwzięcia, których pomysłodawcami byli mieszkańcy Jarocina. Projekty składali ludzie w różnym wieku i z różnych środowisk. Powstały w ten sposób między innymi nowe place zabaw, siłownie i boiska, organizowane były festyny, zabawy czy imprezy integracyjne.

Z kolei w szkołach z JBO zamontowano „poidełka” z wodą dla uczniów. Innowacyjny projekt był później wielokrotnie prezentowany w folderach promujących gminę Jarocin.

- Bardzo żałuję, że nie ma budżetu obywatelskiego. Muszę przyznać, że nie tylko ja jestem zawiedziony. Zawsze były jakieś pomysły, żeby coś zrobić - mówi Leszek Błaszczyk, przewodniczący osiedla nr 15 Polna w Jarocinie.

Jego zdaniem można było dyskutować nad sprawą regulaminu JBO i ewentualnie wprowadzić jakieś zmiany. - Być może dla niektórych są to małe pieniądze, ale to ludzie decydowali, jak je wydać i tak powinno pozostać - zaznacza Leszek Błaszczyk.

Likwidacja budżetu obywatelskiego to nie jedyne ograniczenie udziału mieszkańców w decydowaniu o tym, na co wydawane są gminne pieniądze. W ubiegłym roku zapadła decyzja o znacznym ograniczeniu w 2018 roku funduszu dla sołectw w gminie Jarocin. Z puli pieniędzy przeznaczanych na ten cel nie została nawet jedna trzecia.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE