Reklama

Pracownicy Wytwórni Mozaiki Osiewicz nadal w trudnej sytuacji

Opublikowano:
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Pracownicy Wytwórni Mozaiki Osiewicz w Goli nadal nie otrzymali wypowiedzeń umów o pracę, ani świadectw pracy. Jak wygląda dzisiaj ich sytuacja?

Reklama

Na początku miesiąca informowaliśmy o trudnej sytuacji w Wytwórni Mozaiki Osiewicz w Goli. Przez trzy dni pracownicy stali pod bramą zakładu. Kiedy rano przyszli do pracy, to firma była zamknięta. Produkcja w spółce trwała do końca stycznia.      

-  Ludzie pracowali tam po 30 lat. Jak teraz zostaliśmy potraktowani. Przepracowałem tam 29 lat i mógłbym przejść na świadczenie przedemerytalne, ale póki co nie mogę, bo nie mam wypowiedzenia umowy o pracę z przyczyn ekonomicznych - mówił zbulwersowany jeden z pracowników. 

Pracownicy Wytwórni Mozaiki Osiewicz ludzie nadal bez wypowiedzeń

Załoga nie otrzymała wypowiedzeń umów o pracę ani świadectw pracy. Pocieszający jest tylko fakt, że firma nie zalega z płatnościami w stosunku do pracowników. 

 - Nie wyobrażam sobie, aby firma nie była w stanie płacić pracownikom z powodu przestoju. Zgodnie z przepisani kodeksu pracy, jeżeli ma miejsce przestój pracy w zakładzie, to trzeba pracownikom płacić tzw. wynagrodzenie przestojowe - mówi Henryk Pawliński, pełnomocnik pracowników Wytwórni Mozaiki Osiewicz w Goli.

Jednocześnie ubolewa, że nie ma kontaktu z zarządem firmy. Komunikuje się tylko z radcą prawnym spółki.

- Prawdopodobnie dojdzie do tego, że zostaną wręczone wypowiedzenia, być może w oparciu o ustawę o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników i jak sądzę przysługujące wypłaty i świadczenia otrzymają z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych - wyjaśnia pełnomocnik.
 

Nic nie wskazuje na to, że firma szykuje się do wznowienia produkcji. Mecenas Pawliński podkreśla, że ostateczne rozstrzygnięcia dotyczące pracowników powinny zapaść do końca miesiąca.

- Mam za mało wiedzy, aby się wiążąco wypowiedzieć. To firma decyduje o wszystkim. Jestem tylko pełnomocnikiem pracowników. Na tę chwilę nie mam powodu do „wszczynania wojny”, bo wypłatę za poprzedni miesiąc pracownicy dostali - mówi Henryk Pawliński.

Podkreśla, że będzie pilnował interesów pracowników.   

Z kolei Państwa Inspekcja Pracy zaznacza, że w razie nieotrzymania przez załogę wynagrodzenia, w tym również postojowego - pracownik może złożyć skargę do Państwowej Inspekcji Pracy skargę na pracodawcę. Zatrudniony może również wystąpić z pozwem o zapłatę do właściwego sądu pracy. Nadinspektor pracy Zbysław Guździoł podkreśla, że likwidacja spółki wymaga podjęcia działań zgodnych z przepisami kodeksu spółek handlowych.

 „ W razie podjęcia uchwały o rozwiązaniu spółki komandytowej należy przeprowadzić jej likwidację, chyba że wspólnicy uzgodnili inny sposób zakończenia działalności spółki” -  pisze w odpowiedzi na nasze pytania Zbysław Guździoł, nadinspektor pracy z Państwowej Inspekcji Pracy w Ostrowie Wielkopolskim.  

Pracownikom przysługują odprawy  

Jednocześnie podkreśla, że zgodnie z ustawą o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, w razie rozwiązania przez pracodawcę zatrudniającego co najmniej 20 pracowników stosunku pracy w drodze wypowiedzenia dokonanego przez pracodawcę, a także na mocy porozumienia stron - zatrudnionym przysługuje odprawa pieniężna w wysokości:

 - jednego miesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 2 lata,
 - dwumiesięcznego, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy od 2 do 8 lat,
 - trzymiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy 8 lat.  

                      
 W razie zwolnień grupowych pracodawca powinien skonsultować zamiar przeprowadzenia grupowego zwolnienia z zakładowymi organizacjami związkowymi działającego u danego pracodawcy, a w razie ich braku z przedstawicielami pracowników wyłonionym w trybie przyjętym u danego pracodawcy czy też zawiadomić urząd pracy o ustaleniach dotyczących grupowego zwolnienia. 

Póki co do Powiatowego Urzędu Pracy w Jarocinie nie wpłynęła informacja o grupowych zwolnieniach w firmie w Goli.

 - O sytuacji w wytwórni zawiadomiliśmy Państwową Inspekcję Pracy. PIP poinformowała nas, że przeprowadziła pouczającą kontrolę odnośnie rozwiązywania stosunku pracy - podaje Grzegorz Fengler, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Jarocinie.

                 
                     

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.                            

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy