Reklama

Trudna sytuacja w Wytwórni Mozaiki Osiewicz. Załoga stała dzisiaj pod zamkniętą bramą zakładu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Trudna sytuacja w Wytwórni Mozaiki Osiewicz w Goli. Prawdopodobnie zakład zawiesza lub kończy działalność. Dzisiaj, kiedy ludzie przyszli rano do pracy, to zastali zamkniętą bramę zakładu. Pracownicy nie otrzymali wypowiedzeń, ani świadectw pracy.

Wytwórni Mozaiki Osiewicz to jedna z bardziej znanych firm nie tylko w naszym rejonie, ale i kraju. Firma jest spółką założoną w 1986 roku przez braci Stanisława i Jerzego Osiewiczów. Stanisław zmarł kilka lat temu. Zakład prowadzi młodszy z braci. Przedsiębiorstwo produkuje mozaikę parkietową. 

Wytwórni Mozaiki Osiewicz w Goli odbiorców mozaiki miała za granicą

W czasach świetności rodzinna firma zatrudniała ponad 130 osób. Z informacji zamieszczonej na stronie internetowej wynika, że produckja trafiała do Niemiec, Holandii, Belgii, Szwecji, Szwajcarii, a nawet Estonii. Spółka też wielokrotnie była wyróżniania. W czerwcu 2005 r firma została nagrodzona Wielkopolskim Filarem Biznesu. Z kolei w 2004 roku została uhonorowana przez Kapitułę Wielkopolskiego Klubu Kapitału, a także wyróżniona przez Kapitułę Pulsu Biznesu statuetką Gazela Biznesu. W 2007 roku na Międzynarodowych Targach BUDMA przedsiębiorstwu z Goli przyznano srebrny medal.

Wzrosły ceny drewna

Wszystko wskazuje na to, że firma ma poważne kłopoty. W branży nie jest łatwo. Ceny drewna w 2022 wzrosły między 80 a 100% - szacują eksperci z Koalicji na Rzecz Polskiego Drewna. Stawki za asortyment wykorzystywany przez producenta poszybowały już w 2021 roku i to o 60%, a w Unii Europejskiej zaledwie o 27%.  Wzrost cen surowca spowodował, że branża drzewna znalazła się w tarapatach.       

  - Pod koniec ubiegłego roku nie było surowca, a na dodatek cena wzrosła, spadła opłacalność produkcji. Firma miała delikatny zastój, a teraz nie może się podnieść – mówi nam jeden z pracowników firmy w Goli proszący o anonimowość. 


Pracownicy Wytwórni Mozaiki Osiewicz zastali zamknięte bramy zakładu  


Od kilku dni do naszej redakcji trafiają niepokojące sygnały o tym, co dzieje się z zakłądem. Produkcja w spółce trwała do końca stycznia. Dzisiaj pracownicy zastali zamkniętą bramę. 

          
 -  Ludzie pracowali tam po 30 lat. Jak teraz zostaliśmy potraktowani. Przepracowałem tam 29 lat i mógłbym przejść na świadczenie przedemerytalne, ale póki co nie mogę, bo nie mam wypowiedzenia umowy o pracę z przyczyn ekonomicznych – denerwuje się jeden z pracowników.


 Z jego relacji wynika, że w podobnej sytuacji jest kilkanaście osób.

- Nie mogę starać się o świadczenie, bo nie mam świadectwa pracy - dodaje. 

  
 Pracodawca z Goli chciał zwolnić ludzi za porozumiem stron

  
 Z nieoficjalnych informacji wynika, że załoga w połowie stycznia miała się dowiedzieć, że firma będzie funkcjonować do końca miesiąca. Ludziom zaproponowano rozwiązanie umów o pracę za porozumieniem stron. Zdecydowana część pracowników nie wyraziła na to zgody. Odeszli tylko ci, którzy mieli już inne zatrudnienie.           

 - Potem na drukarce wydrukowali pismo, że jest likwidacja działalności - opowiada jeden z mężczyzn.

 Pracownicy głośno pytają się dlaczego spółka nie rozwiązała z nimi umów o pracę z trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia.

- Zastanawiam się, czy Osiewicza obowiązują inne przepisy? – denerwuje się jeden z pracowników.

Ludzie bezradnie rozkładają ręce. Mówią, że zakład miał zdecydowanie mniej zamówień. Zarobki nie były wysokie. Załoga miała otrzymywać minimalne wynagrodzenie. Jednocześnie pracownicy podkreślają, że nie było opóźnień w wypłatach pensji.

Urząd Pracy w Jarocinie nie ma informacji o zwolnieniach w Goli  

Jak poinformował portal Grzegorz Fengler Powiatowy Urząd Pracy w Jarocinie nie ma zgłoszenia o planowanych zwolnieniach w Wytwórni Mozaiki Osiewicz.

Mimo wielokrotnych prób - redakcji nie udało się skontaktować z właścicielem firmy.

 

[AKTUALIZACJA 15:05]

Udało nam się porozmawiać z jednym z udziałowców firmy.

   
 - Nie wypowiadam się na temat sytuacji. Nie jestem udziałowcem decyzyjnym, ale myślę, że reszta udziałowców też nie będzie chciała udzielić informacji – powiedział nam jeden z udziałowców firmy Wytwórnia Mozaiki Osiewicz.           
     

[AKTUALIZACJA 06.02 godz. 10:00]

Załoga firmy nie przychodzą już pod zakład. Zatrudnieni nadal nie otrzymali wypowiedzeń umów o pracę i świadectw pracy. Inspektorzy pracy przyznają, że rzadko zdarzają się sytuację, aby pracownicy nie otrzymali wymaganych w tej sytuacji dokumentów. Przyznają, że brak tych dokumentów jest dużym problemem dla zatrudnionych w firmie „Osiewicz” ponieważ chociażby nie mogą się zarejestrować w PUP, aby otrzymać zasiłek dla bezrobotnych.
         
Pracownicy firmy z Goli mogą złożyć skargę do oddziału Państwowej Inspekcji Pracy w Ostrowie Wielkopolskim, a o świadectwa pracy mogą wystąpić do Sądu Pracy w Kaliszu. 


 - W momencie kiedy wpłyną do nas skargi, to podejmiemy niezwłocznie czynności kontrolne. W wystąpieniu pokontrolnym możemy wydać nakaz wydania świadectwa pracy – mówi Zbysław Guździoł, nadinspektor pracy w PIP w Ostrowie Wielkopolskim.          

 - Ustawa o szczególnym trybie rozwiązania stosunku pracy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników określa procedurę zwolnień pracowników. W pierwszej kolejności powinien być zawiadomiony Powiatowy Urząd Pracy. Finalne kończy się wypowiedzeniami umów oraz wypłatą odpraw pieniężnych – tłumaczy Zbysław Guździoł.          

Będziemy wracać do sprawy.    

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy