Reklama lokalna
reklama

Ponad 150 Niebieskich Kart założyli jarocińscy policjanci

Opublikowano:
Autor:

Ponad 150 Niebieskich Kart założyli jarocińscy policjanci - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości152 Niebieskie Karty założyli w ubiegłym roku jarocińscy policjanci. To informacja, że w rodzinie dochodzi do przemocy i wymaga ona wnikliwej uwagi.
reklama

152 Niebieskie Karty założyli w ubiegłym roku jarocińscy policjanci. Czy w powiecie jarocińskim wzrasta przemoc domowa? Co wynika z danych z Komendy Powiatowej Policji w Jarocinie. 

Ponad 150 Niebieskich Kart założyli jarocińscy policjanci

W 2022 roku jarocińscy policjanci założyli 151 Niebieskich Kart w rodzinach, w których istniało podejrzenie stosowania przemocy wobec najbliższych. Rodzinne dramaty dzieją się zwykle za zamkniętymi drzwiami i z reguły dotykają najbardziej bezbronnych. W ubiegłym roku 32 dochodzenia jarocińskich policjantów  w sprawie fizycznego bądź psychicznego znęcania się zakończyły się skierowaniem aktu oskarżenia wobec sprawcy tego przestępstwa, a 2 postępowania zostały warunkowo umorzone. Rok wcześniej do jarocińskiego sądu trafiły 24 akty oskarżenia.      

reklama

 - W ubiegłym roku dwukrotnie policjanci zastosowali procedurę „Nakaz - Zakaz”, w której sprawca przemocy otrzymał nakaz natychmiastowego opuszczenia mieszkania wspólnie zajmowanego z ofiarą i zakaz zbliżania się do tego miejsca oraz swojej ofiary – podaje asp. sztab. Agnieszka Zaworska, oficer prasowy KPP w Jarocinie.
     
 - Przemoc w rodzinie to jednorazowe albo powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie naruszające prawa lub dobra osobiste osób najbliższych, a także innych osób wspólnie zamieszkujących lub gospodarujących, w szczególności narażające te osoby na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia, naruszające ich godność, nietykalność cielesną, wolność, w tym seksualną, powodujące szkody na ich zdrowiu fizycznym lub psychicznym, a także wywołujące cierpienia i krzywdy moralne u osób dotkniętych przemocą – tłumaczy policjantka.

reklama

Jakie formy może przybierac przemoc w rodzinie?


- przemoc fizyczna - naruszanie nietykalności fizycznej poprzez: zachowania agresywne polegające na popychaniu, policzkowaniu, szarpaniu, kopaniu, duszeniu, biciu pięścią, ciskaniu w kogoś przedmiotami, użyciu broni, nieudzielaniu koniecznej pomocy itp.; 
- przemoc psychiczna - naruszanie godności osobistej to: wyśmiewanie poglądów, opinii, religii, narzucanie własnych poglądów, stała krytyka, wmawianie choroby psychicznej, izolowanie, ograniczanie, domaganie się posłuszeństwa, odmawianie pożywienia, wyzywanie, stosowanie gróźb, kontrolowanie, używanie wulgarnych epitetów, upokarzanie itp.);
- przemoc seksualna - naruszenie intymności polega na: wymuszaniu pożycia seksualnego, wymuszaniu nieakceptowanych praktyk seksualnych, zmuszaniu do sadystycznych i upokarzających zachowań seksualnych, gwałty, demonstrowanie zazdrości, wyśmiewanie zachowań seksualnych, wyśmiewanie wyglądu, ciała itp.;
- przemoc ekonomiczna - naruszenie własności to między innymi odbieranie zarobionych pieniędzy, uniemożliwianie podjęcia pracy zarobkowej, nie zaspokajanie podstawowych materialnych potrzeb rodziny itp.; zaniedbanie - naruszenie obowiązku opieki ze strony osób bliskich polega na niezaspokajaniu podstawowych potrzeb fizycznych (wyżywienie, higiena, ubranie) i emocjonalnych (bezpieczeństwo, ochrona, opieka) słabszych członków rodziny, a więc zarówno dzieci, jak i osób starszych i niepełnosprawnych przez osoby za to odpowiedzialnej.
Kto może zgłosić przemoc w rodzinie? Każdy. Zarówno osoba, która przemocy doświadcza jak i świadek przestępstwa.

reklama

Gdzie możesz znaleźć pomoc?

Policja jest najczęściej pierwszą instytucją, do której o pomoc zwracają się ofiary konfliktów rodzinnych. Policja przypomina, że rozwiązywaniem kryzysów rodzinnych, małżeńskich, kryzysów jednostkowych wynikających z zaburzeń psychicznych, problemu alkoholizmu i innych uzależnień, a także związany z utratą bliskiej osoby, sytuacji żałoby, przemocy domowej zajmuje się Ośrodek Interwencji Kryzysowej przy Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Jarocinie.

Ośrodek Interwencji Kryzysowej przyjmuje codziennie osoby potrzebujące pomocy i wsparcia w godzinach od 8.30 -15.30. Pomoc jest bezpłatna. Ośrodek Interwencji Kryzysowej znajduje się przy ul. Dworcowa 2 Jarocin, tel. 62 505 46 06 w godz. 7.30-15.30, tel. kom. 509 543 109.

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się  

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama