Reklama

Ostatniego dnia maja obchodzimy Światowy Dzień bez Tytoniu

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Zdjęcie poglądowe

Ostatniego dnia maja obchodzimy  Światowy Dzień bez Tytoniu  - Zdjęcie główne

Ostatniego dnia maja obchodzimy Światowy Dzień bez Tytoniu | foto Zdjęcie poglądowe

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Światowy Dzień bez Tytoniu obchodzimy zawsze ostatniego dnia maja. Świętujmy wtedy nasze życie bez papierosów.

Reklama

Tytoń zabija ponad 8 milionów ludzi każdego roku i niszczy nasze środowisko, dodatkowo szkodząc zdrowiu ludzkiemu, poprzez uprawę, produkcję, dystrybucję, konsumpcję i odpady pokonsumpcyjne.

Na czym w tym roku koncentrują się obchody Światowego Dnia Bez Tytoniu?

W 1987 roku państwa członkowskie Światowej Organizacji Zdrowia ustanowiły Światowy Dzień Bez Tytoniu, aby zwrócić uwagę świata na epidemię palenia tytoniu oraz powodowane przez nią zgony i choroby. W 1988 roku uchwalono rezolucję WHA42.19 wzywającą do obchodów Światowego Dnia Bez Tytoniu co roku 31 maja [o obchodach w ubiegłym roku czytaj TUTAJ].

Obchody Światowego Dnia bez Tytoniu mają na celu poinformowanie opinii publicznej o:

  • niebezpieczeństwach związanych z jego używaniem,
  • praktykach biznesowych firm tytoniowych,
  • co robi WHO, aby zwalczać epidemię tytoniu,
  • co ludzie na całym świecie mogą zrobić, aby domagać się prawa do zdrowia i zdrowego życia i do ochrony przyszłych pokoleń.
W 2022 roku obchody koncentrują się wokół konsekwencji palenia tytoniu oraz wpływie jego produkcji na  środowisko, a ich hasłem przewodnim jest: „Zatruwając naszą planetę”.

Światowy Dzień bez Tytoniu - najważniejsze założenia obchodów

Tytoń szkodzi środowisku
Uprawa, produkcja i użytkowanie tytoniu zatruwa naszą wodę, glebę, plaże i ulice miast chemikaliami, toksycznymi odpadami, niedopałkami papierosów, w tym mikroplastikami i odpadami z e-papierosów.

Rzuć palenie, aby ocalić naszą planetę
Każdy wypalony papieros lub zużyty wyrób tytoniowy marnuje cenne zasoby, od których zależy nasza egzystencja. Rzuć tytoń dla swojego zdrowia i zdrowia naszej planety. Dym tytoniowy przyczynia się do wyższego poziomu zanieczyszczenia powietrza i zawiera trzy rodzaje gazów cieplarnianych.

Pomóż hodowcom tytoniu przejść na zrównoważone uprawy
Rządy i decydenci powinni wspierać hodowców tytoniu w przejściu na alternatywne, bardziej zrównoważone źródła utrzymania w celu zmniejszenia wpływu uprawy, suszenia i produkcji tytoniu na środowisko, przy jednoczesnym dalszym wdrażaniu środków kontroli tytoniu.

Emki jeździły za darmo - zobacz kiedy i dlaczego

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy