Punkt krwiodawstwa w Jarocinie uruchamiany jest co wtorek w Jarocińskim Ośrodku Kultury w godz. 8.00-11.00. Na miejsce przyjeżdża wtedy ekipa z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu. Ta sama bierze udział również w niedzielnych akcjach. W tym roku Klub Honorowych Dawców Krwi działający przy zarządzie rejonowym Polskiego Czerwonego Krzyża w Jarocinie zaplanował ich w sumie cztery. Oprócz 8 stycznia, krew u franciszkanów można będzie też oddać również 2 kwietnia, 9 lipca oraz 15 października. Za każdym razem będzie to możliwe w godz. 9.00-12.00.
Aktualny poziom zapasów krwi w RCKiK w Kaliszu można sprawdzić na stronie internetowej: krwiodawstwo.kalisz.pl. Obecnie nie ma potrzeby oddawania AB Rh+ oraz B Rh+. Nadal jednak brakuje pozostałych grup z ujemnym Rh.
Osobie, która bezpłatnie oddała krew oraz została zarejestrowana w Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przysługuje:
- tytuł Honorowy Dawca Krwi
- zwolnienie od pracy w dniu, w którym oddaje krew, i na czas okresowego badania lekarskiego dawców krwi na zasadach określonych w odrębnych przepisach,
- zwrot utraconego zarobku na zasadach wynikających z przepisów prawa pracy,
- zwrot kosztów przejazdu do najbliższej jednostki publicznej służby krwi (wyłącznie środkami komunikacji zbiorowej: PKP, PKS, itp.) na zasadach określonych w przepisach w sprawie diet i innych należności z tytułu
- podróży służbowych na obszarze kraju, koszt przejazdu ponosi Centrum,
- ekwiwalent kaloryczny w wysokości 4500 kcal po oddaniu krwi lub jej składników,
- dawcom rzadkich grup i dawcom, którzy przed pobraniem zostali poddani zabiegowi uodpornienia lub innym zabiegom w celu uzyskania osocza lub surowic diagnostycznych, przysługuje oprócz wymienionych
- uprawnień ekwiwalent pieniężny za pobraną krew i związane z tym zabiegi,
- możliwość odliczenia darowizny na cele krwiodawstwa w danym roku podatkowym.
- legitymacja Honorowego Dawcy Krwi – zgodnie z Obwieszczeniem MZ z 19.06.2019. (Każda osoba, która chce otrzymać taka legitymację, zgłasza ten fakt w momencie rejestracji).
- Każdej kobiecie, która oddała co najmniej 5 litrów krwi i każdemu mężczyźnie, który oddał co najmniej 6 litrów krwi oraz każdemu kto oddał odpowiadającą tej objętości ilość innych składników krwi przysługuje tytuł i odznaka „Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi”.
- uprawnienie do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach,
- bezpłatne zaopatrzenie w leki objęte wykazami (leków podstawowych i uzupełniających – według dawnej nomenklatury) do wysokości limitu ceny.
- Osobom, które oddały 20 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość innych składników może być dodatkowo nadana odznaka „Honorowy Dawca Krwi - Zasłużony dla Zdrowia Narodu”.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.