Reklama

Oddaj krew w niedzielę w dolnym kościele franciszkanów. Pierwsza z czterech akcji w Jarocinie

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Archiwum

Oddaj krew w niedzielę w dolnym kościele franciszkanów. Pierwsza z czterech akcji w Jarocinie - Zdjęcie główne

Oddaj krew w niedzielę w dolnym kościele franciszkanów. Pierwsza z czterech akcji w Jarocinie | foto Archiwum

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W najbliższą niedzielę 8 stycznia w salkach dolnego kościoła św. Antoniego Padewskiego w Jarocinie odbędzie się akcja pobierania krwi. Takie jednorazowe akcje organizowane są kilka razy do roku, aby umożliwić udział osobom, które nie mogą z uwagi np. na wykonywaną pracę oddać jej w ciągu tygodnia.

Reklama

 Punkt krwiodawstwa w Jarocinie uruchamiany jest co wtorek w Jarocińskim Ośrodku Kultury w godz. 8.00-11.00. Na miejsce przyjeżdża wtedy ekipa z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu. Ta sama bierze udział również w niedzielnych akcjach. W tym roku Klub Honorowych Dawców Krwi działający przy zarządzie rejonowym Polskiego Czerwonego Krzyża w Jarocinie zaplanował ich w sumie cztery. Oprócz 8 stycznia, krew u franciszkanów można będzie też oddać również 2 kwietnia, 9 lipca oraz 15 października. Za każdym razem będzie to możliwe w godz. 9.00-12.00. 

Aktualny poziom zapasów krwi w RCKiK w Kaliszu można sprawdzić na stronie internetowej: krwiodawstwo.kalisz.pl. Obecnie nie ma potrzeby oddawania AB Rh+ oraz B Rh+. Nadal jednak brakuje pozostałych grup z ujemnym Rh.   

Osobie, która bezpłatnie oddała krew oraz została zarejestrowana w Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przysługuje:

  • tytuł Honorowy Dawca Krwi
  • zwolnienie od pracy w dniu, w którym oddaje krew, i na czas okresowego badania lekarskiego dawców krwi na zasadach określonych w odrębnych przepisach,
  • zwrot utraconego zarobku na zasadach wynikających z przepisów prawa pracy,
  • zwrot kosztów przejazdu do najbliższej jednostki publicznej służby krwi (wyłącznie środkami komunikacji zbiorowej: PKP, PKS, itp.) na zasadach określonych w przepisach w sprawie diet i innych należności z tytułu
  • podróży służbowych na obszarze kraju, koszt przejazdu ponosi Centrum,
  • ekwiwalent kaloryczny w wysokości 4500 kcal po oddaniu krwi lub jej składników,
  • dawcom rzadkich grup i dawcom, którzy przed pobraniem zostali poddani zabiegowi uodpornienia lub innym zabiegom w celu uzyskania osocza lub surowic diagnostycznych, przysługuje oprócz wymienionych
  • uprawnień ekwiwalent pieniężny za pobraną krew i związane z tym zabiegi,
  • możliwość odliczenia darowizny na cele krwiodawstwa w danym roku podatkowym.
  • legitymacja Honorowego Dawcy Krwi – zgodnie z Obwieszczeniem MZ z 19.06.2019. (Każda osoba, która chce otrzymać taka legitymację, zgłasza ten fakt w momencie rejestracji).
  • Każdej kobiecie, która oddała co najmniej 5 litrów krwi i każdemu mężczyźnie, który oddał co najmniej 6 litrów krwi oraz każdemu kto oddał odpowiadającą tej objętości ilość innych składników krwi przysługuje tytuł i odznaka „Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi”.
Dodatkowe przywileje przysługujące Zasłużonemu Honorowemu Dawcy Krwi:

  • uprawnienie do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach,
  • bezpłatne zaopatrzenie w leki objęte wykazami (leków podstawowych i uzupełniających – według dawnej nomenklatury) do wysokości limitu ceny.
  • Osobom, które oddały 20 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość innych składników może być dodatkowo nadana odznaka „Honorowy Dawca Krwi - Zasłużony dla Zdrowia Narodu”.    
 

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy