Budynek, w którym swoją siedzibę miało pogotowie ratunkowe należy do spółki Szpital Powiatowy w Jarocinie. Obiekt od wielu lat nie jest już miejscem, gdzie stacjonują karetki, nie ma tam też szpitalnego archiwum, które przez długi czas mieściło się w dawnym pogotowiu.
Plan na Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w dawnym jarocińskim pogotowiu
Dawne pogotowie ma swoją historię. I to nie tylko tę sprzed lat, ale całkiem współczesną, dotyczącą planów przeznaczenia budynku, które zmieniały się wraz ze zmianami na stanowisku prezesa szpitala.W 2018 r., kiedy jarocińską lecznicą kierował Leszek Mazurek, przyszłością obiektu zainteresowało się Stowarzyszenie Budowy Szpitala w Jarocinie, które kończyło swoją działalność. Organizacja została zawiązana w 1999 r. w celu budowy nowej lecznicy, do czego nigdy nie doszło.
W okolicznościach zakończenia działalności stowarzyszenie było zobowiązane do przekazania posiadanego gruntu oraz gotówki zgromadzonej podczas zbiórek, na cele związane z ochroną zdrowia. Dlatego przedstawiciele zarządu zadeklarowali chęć przeznaczenia majątku na rzecz budowy Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Jarocinie.
- Społeczeństwo się starzeje, a młodzi mają coraz mniej czasu, żeby się zająć opieką nad osobami starszymi. Dlatego taki ośrodek, który będzie do tego przeznaczony jest jak najbardziej potrzebny - przyznał ówczesny prezes stowarzyszenia, Jacek Olbiński.
Ostatecznie jednak - z różnych przyczyn - do przekazania majątku organizacji na budowę ZOL-u nie doszło i placówka do dziś nie powstała.
Realizacja pomysłu na dawne pogotowie w Jarocinie zależy od pieniędzy
Rok później - w 2019, prezesem szpitala został Henryk Szymczak, który w 2021 r. ze względu na niełatwą sytuację finansową placówki, podjął decyzję o wystawieniu działki i budynku dawnego pogotowia na sprzedaż. Szpitalna spółka ogłosiła nawet przetarg.Cena wywoławcza wynosiła 600 tysięcy złotych (netto). Za tę kwotę oferowano:
- działkę o łącznej powierzchni 0,0963 ha,
- budynek byłego pogotowia ratunkowego o powierzchni użytkowej 170 m2,
- budynek o powierzchni użytkowej 225,51 m2 (archiwum szpitalne),
- budynek gospodarczy (wiata) o powierzchni 64,28 m2.
- Jest pewien pomysł, który wyszedł od władz powiatu. Chodzi Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. Teraz jest ono usytuowane na dworcu kolejowym i wszyscy wiemy, że nie jest to najlepsza lokalizacja - mówi prezes szpitala Henryk Szymczak.
I dodaje:
- Jednym z miejsc, gdzie mogłoby zostać przeniesione, jest właśnie działka po dawnym pogotowiu. Problem w tym, że ze względu na fatalny stan techniczny, wszystkie budynki na tej działce nadają się tylko do wyburzenia. Nowa siedziba PCPR-u musiałaby zatem zostać pobudowana od podstaw, a to kosztowna inwestycja. Dlatego czas pokaże, czy ten plan uda się zrealizować.
Czy przeniesienie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie na miejsce dawnego pogotowia, to Waszym zdaniem dobry pomysł - zagłosujcie z naszej SONDZIE.
PRZECZYTAJCIE TAKŻE
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.