Mieszczące się w pałacu z końca XVIII wieku Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie czeka, podzielony na kilka etapów, remont.
Remont w Muzeum w Śmiełowie. Najpierw przeniosą eksponaty
Iwestycja rozpoczęła się od podpisania przez muzeum umowy na dostawę modułowego kompleksu kontenerów wraz z wyposażeniem, do którego przeniesione mają zostać - przechowywane od lat w Śmiełowie - eksponaty Muzeum Instrumentów Muzycznych i Muzeum Etnograficznego.Do tej pory - jak informuje Emilian Prałat, kierownik placówki - składowane były w magazynie pod tarasem ogrodowym. Jednak ten jest niefunkcjonalny i planuje się go rozebrać. W jego miejscu ma zostać odtworzony taras w mniejszych rozmiarach i formie takiej, jak pierwotnie. Dzięki posiadanym przez muzeum źródłom ikonograficznym, wiadomo jak wyglądał.
Taras przy muzeum w Śmiełowie ma zostać rozebrany
Obecnie Muzeum jest na etapie uzyskiwania pozwolenia konserwatorskiego i budowlanego na postawienie kontenerów. Jeśli formalności uda się dopełnić zgodnie z planem, powinny się znaleźć w Śmiełowie w drugiej połowie listopada.
- W międzyczasie pakowane będą obiekty, mające trafić do kontenerów, a więc zbiory Muzeum Instrumentów Muzycznych i Muzeum Etnograficznego - informuje Emilian Prałat, kierownik muzeum w Śmiełowie.
W miejscu "domku ogrodnika" Centrum Obsługi Gości
Od tego, na ile sprawnie uda się zabezpieczyć i przenieść eksponaty, zależy termin rozbiórki tarasu.
- Raczej będziemy planować to działanie na początek przyszłego roku - uprzedza Emilian Prałat. - W tym zaś planujemy rozebrać dawny mielcuch, określany potocznie "domem ogrodnika". Stan jego konstrukcji jest bardzo zły. W oparciu o pozostawione fragmenty powstanie Centrum Obsługi Gości - zapowiada.
Ten obiekt miałby pomieścić salę ekspozycyjną, poświęconą walorom przyrodniczym parku w Śmiełowie, zaplecze noclegowe na poddaszu, część gastronomiczną, kasę i sklepik. W przyszłym roku ma być gotowy projekt. Wówczas muzem będzie mogło postarać się o stosowne zezwolenia.
Kawiarnia, szklarnia z ogrodem zimowym i rewitalizacja parku. To w planach
W kolejnym etapie, mają zostać wykonane eskpertyzy budynku pałacu, badania archeologiczne w parku, a także inwentaryzacja - stolarki okiennej, drzwiowej, parkietów wraz z programami konserwatorskimi. Po tych badaniach ma powstać kompleksowa dokumentacja konserwatorsko-budowlana. To pierwszy etap związany z tzw. "historycznym Śmiełowem". Drugi - nazwany „nowy Śmiełów" - zakłada zainwestowanie w obiekty i przestrzenie usługowo-ekspozycyjne - w tym magazyn muzealny, salę wystaw czasowych, kawiarnię, szklarnię z ogrodem zimowym i zaplecze socjalno-techniczne dla ogrodników.Zakup kontenerów pochłonął całość tegorocznej dotacji ministerialnej pochodzącej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przeznaczonej na prace w Śmiełowie, wobec czego zaplanowane na ten rok działania przygotowawcze, zostały przesunięte na rok kolejny.
Kolejność i czas realizacji poszczególnych działań zależą od wyników prac wstępnych, analitycznych i możliwości pozyskania środków finansowych - mówi Emilian Prałat.
I dopowiada:
- Odrębnym zadaniem jest planowana rewitalizacja parku. Rozpocznie ją gruntowna inwentaryzacja całego założenia wraz ze stworzeniem map, na których będą oznaczone wszystkie drzewa (na nich zaś znajdą się arbotagi). W parku powstanie ścieżka ekologiczno-historyczna, planujemy odtworzenie niektórych punktów widokowych, pagórka ze sztucznymi ruinami, groty. To zarys. Warto śledzić nasze działania - zachęca.
Uprzedza, że zwiedzający nie muszą się martwić. Nawet w czasie remontu pałacu, drzwi muzeum pozostaną otwarte.
Co sądzicie o planowanych zmianach?
ZOBACZ TEŻ
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.