"Eko-Śmiełów" to impreza, która ma promować zdrowe jedzenie, produkty ekologiczne i tradycyjne rzemiosło. Przedsięwzięciu towarzyszyć będzie konkurs kulinarny dla Kół Gospodyń Wiejskich, który organizują Muzeum Adama Mickiewicza oraz Gmina Żerków. W jej ramach na gości Muzeum czekać będzie około 20 stoisk producentów wyrobów tradycyjnych i ekologicznych, stoiska kół gospodyń wiejskich, punkt działu edukacji Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego. Pojawi się możliwość skosztowania wybranych potraw, jak również zakupu rękodzieła. Snutki Golińskie zaprezentują również swoją unikatowe prace i przypomną tradycję wyjątkowego haftu.
"Eko-Śmiełów" zaprasza
Do parku przy muzeum w Śmiełowie organizatorzy zapraszają w sobotę, 16 września. W tym dniu wygłoszony zostanie wyjątkowy wykład poświęcony Żerkowsko-Czeszewskiemu Parkowi Krajobrazowemu. Zaprezentują go edukatorzy z Ośrodka Edukacji Przyrodniczej w Lądzie nad Wartą. Zwieńczeniem wydarzenia będzie koncert na ludową nutę w wykonaniu zespołu Chrzanianki.
- Pomysł „Eko-Śmiełowa” wiąże się z jednej strony z chęcią pokazania zróżnicowanego potencjału naszego Muzeum, a zarazem ma na celu podkreślić wartość przyrody, zarówno tej najbliższej, związanej z naszym przypałacowym parkiem, jak i otaczającej nas Szwajcarii Żerkowsko-Czeszewskiej wraz z chroniącym ją parkiem. Ekologia jest ważna. Muzea, ośrodki związane z kulturą powinny się włączać w działania ekologiczne. Mamy nadzieję, że pierwsza edycja spotka się z zainteresowaniem naszych gości. Myślimy już o przyszłorocznej edycji we współpracy z Urzędem Marszałkowskim i Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska – mówi dr Emilian Prałat, kierownik Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie.
Program imprezy prezentuje się następująco:
- 13.00 - degustacja lokalnych produktów, stragany z rzemiosłem tradycyjnym, zdrową żywnością, produktami ekologicznymi
- 15.00 - konkurs kulinarny "Mickiewiczowskie smaki" dla KGW
- 16.00 - wykład: Żerkowsko-Czeszewski Park Krajobrazowy
- 17.00 - koncert zespołu Chrzanianki z Chrzana
Konkurs dla KGW "Mickiewiczowskie smaki". Co trzeba zrobić?
W konkursie "Mickiewiczowskie smaki" mogą wziąć udział Koła Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Żerków. Polega na zaprezentowaniu potrawy, wyrobu cukierniczego czy przetworu kulinarnego podczas imprezy w Śmiełowie 16 września. Jury przy ocenie, pod uwagę weźmie: formę wykonania, walory smakowe, prezentację wyrobu oraz jego związek z epoką romantyzmu lub mickiewiczowską.Ocenie zostaną poddane:
- Wyrób cukierniczy (ciasto, ciastka, deser, słodycze powstałe bez użycia barwników, konserwantów, dodatków cukierniczych wykraczających poza standardowy zakres praktyki kulinarnej).
- Potrawa inspirowana epoką romantyzmu lub mickiewiczowską (potrawa nawiązująca do tradycji kulinarnej lat 1790–1840 oraz w sposób szczególny do czasów Mickiewicza - preferowana kuchnia polska. Należy wykazać źródło inspiracji dla potrawy).
- Przetwory i wyroby tradycyjne (dżemy, marmolady, powidła, pasty, kiszonki, sery i produkty nabiałowe, syropy, marynaty, sałatki warzywne, dodatki owocowe i kompoty - wykonane z produktów produkowanych tradycyjnie i ekologicznie, od lokalnych producentów, produkowane w oparciu o dawne, rodzime receptury bez dodatku konserwantów).
Do wygrania są następujące nagrody:
- za I miejsce 400 zł
- za II miejsce 250 zł
- za III miejsce 150 zł.
Nagrody ufundowane są przez Fundację „Bonum adipisci” – Dążyć do dobra. Ponadto zwycięzcy otrzymają upominki od współorganizatora i partnera – Gminy Żerków, oraz sponsorów: firmy Neorol i Banku Spółdzielczego w Żerkowie.
Wybieracie się?
ZOBACZ TEŻ
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.