reklama
reklama

Muzeum w Śmiełowie zaprasza na nową wystawę

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie zaprasza na nową wystawę czasową „WÓDZ KALISKIEGO! TACZANOWSKI”. Obejrzeć ją można do 30 września.
reklama

Już 7 maja o godzinie 16:00 w Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie odbędzie się wernisaż najnowszej wystawy czasowej: „WÓDZ KALISKIEGO! TACZANOWSKI”, której kuratorem jest dr Emilian Prałat. W bieżącym roku obchodzimy 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Jednym z jego bohaterów był Edmund Taczanowski, urodzony w Wieczynie (powiat pleszewski), nieco ponad 20 km od Śmiełowa.

- Ten fakt stał się powodem wyboru naszego muzeum na miejsce prezentacji wyjątkowych pamiątek po generale, ale i dzieł sztuki nierozerwalnie związanych z czasem powstania - wyjaśnia Emilian Prałat.

 

Wyjątkowa wystawa w Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie

Niewielka wystawa wkomponowana w historyczne wnętrza pałacu śmiełowskiego podzielona jest na kilka części. Pierwsza przybliża osobę Taczanowskiego. Zobaczymy zarówno pamiątki osobiste, jak i dokumenty związane z jego podróżami po Europie czy powstałe w czasie powstania. Ich dopełnieniem są symbole tego tragicznego zrywu – kosy, broń palna i herb Rządu Narodowego. Obejrzeć można także unikatowe fotografie z 1938 roku upamiętniające przeniesienie szczątków Taczanowskiego z rodowej krypty w Choryni koło Kościana na warszawskie Powązki.

Druga część ekspozycji skoncentrowana jest na twórczości Artura Grottgera – autora m.in. cykli Polonia i Lithuania. Nie lada gratką jest Pochód na Sybir tego artysty – rzadko prezentowana praca ukazująca jedną z najdramatyczniejszych konsekwencji zrywu. Pracy towarzyszą fragmenty z dzieł Mickiewicza i Słowackiego nawiązujące do motywu Syberii.

Ostatnia część wystawy poświęcona została kobietom oraz ich roli w powstaniu. Odwiedzający muzeum będą mogli zobaczyć replikę sukni żałobnej z 1863 roku wykonaną przez Annę Moryto, która – razem z towarzyszącym jej wierszem Konstantego Gaszyńskiego – pokazuje jeden z największych symboli tamtych czasów.

Wystawie towarzyszy okolicznościowa publikacja oraz oferta edukacyjna przygotowana przez Muzeum. Zaplanowane są również oprowadzania kuratorskie. Wystawę będzie można oglądać do 30 września.

 

Wybieracie się?

ZOBACZ TEŻ

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama