Reklama

Jarocin jakiego nie znacie. Jak wygląda rozkopane centrum miasta? [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

Jarocin jakiego nie znacie. Jak wygląda rozkopane centrum miasta? [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Jarocin. Wymiana sieci. Rewitalizacja centrum Jarocina. Rozkopane i pozamykane ulice, zmiany w organizacji ruchu - w centrum Jarocina nie można już jeździć na pamięć. Trzeba uważać, bo prawie wszystko jest inaczej. Trwa tam bowiem wielka wymiana sieci podziemnych i już prawie całe śródmieście jest jednym wielkim placem budowy. Nie byłeś tam dawno, chcesz zobaczyć, jak wygląda rozkopany rynek i okoliczne ulice, czy je jeszcze poznasz - zobacz naszą GALERIĘ ZDJĘĆ.

 

Ta część miasta ma być miejscem godnym podziwu

Największa w historii Jarocina przebudowa śródmieścia pociąga za sobą istotne zmiany w organizacji ruchu w mieście. Pozrywane nawierzchnie i głębokie wykopy powodują, że kolejne ulice są zamykane.

 

Wymaga to od mieszkańców i przyjezdnych dużo cierpliwości. Choć, jak zapewnia burmistrz Adam Pawlicki, warto być wytrwałym, ponieważ po zakończeniu wszystkich robót i zagospodarowaniu śródmieścia zielenią, „ta część miasta będzie miejscem godnym podziwu”. Póki co jednak co najmniej do połowy 2022 roku będą trwały tam roboty.

 

Dla tych, którzy nie mają okazji zobaczyć, jak wygląda rozkopane centrum miasta i co obecnie jest tam robione, przybliżamy obraz sytuacji.

 

Co zatem dzieje się na jarocińskim rynku?

Otóż rozpoczęła się tam budowa ogromnego zbiornika retencyjnego. Zostanie on zbudowany z 26 rur o łącznej długości 78 metrów. Przyjechały one do Jarocina aż a Turcji. Żeby przygotować miejsce rozebrano nawierzchnię jednej z pierzei rynku. W najbliższym czasie na teren budowy zostanie dostarczony także pierwszy element prefabrykowany. W zbiorniku gromadzić się będą wody opadowe oraz roztopowe, które będą odpływały do Lipinki. W związku z szeroko zakrojonymi pracami na rynku ustawione zostały zanki ostrzegające przed odholowaniem samochodów, które będą parkowane na płycie rynku.

 

Co dzieje się na poszczególnych ulicach w śródmieściu?

ulica Wolności - budowana jest kanalizacja deszczowa, planowany termin zakończenia to marzec/kwiecień 2021 roku. W następnej kolejności budowana będzie sieć ciepłociągu,

ulica Targowa - zakończono budowę kanalizacji sanitarnej,

ulica Mała - trwają prace instalacyjne kanalizacji sanitarnej i deszczowej,

ulica Śródmiejska - trwają prace instalacyjne sieci kanalizacji sanitarnej (na odcinku od ul. Wolności do ul. Hallera) i wykonywane są przyłącza kanalizacji sanitarnej,

ulica Barwickiego - zakończono budowę sieci wodociągowej i przyłączy wodociągowych,

ulica Kościelna - zostały wykonane podbudowy, ulica Wodna - wykonywana jest nawierzchnia chodnikowa z płyt granitowych,

ulica Szpitalna - wykonywane są nawierzchnie parkingów.

 

Wielki projekt za wielkie pieniądze

Prace w śródmieściu prowadzone są w ramach projektu „Przebudowa systemu kanalizacji sanitarnej oraz sieci wodociągowej w centrum Jarocina”. Nadzoruje go jarocińskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. Ogólny koszt całego przedsięwzięcia to ponad 278 milionów złotych. Na wykonanie projektu PWiK pozyskała dotację z Unii Europejskiej w wysokości ponad 136 milionów złotych. Zakończenie prac przewidziane jest w 2022 roku.

 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE