W Lasku Szubianki w Jarocinie ponad 2 lata temu stanął pomnik byłego ministra środowiska w rządzie Zjednoczonej Prawicy - prof. Jana Szyszko, co wzbudziło kontrowersje.
Pomnik prof. Jana Szyszko w Jarocinie wzbudził kontrowersje
Pomnik ma swoją historię. Powstał z inicjatywy Fundacji dla Niepodległej i miał stanąć w parku zdrojowym w małopolskiej miejscowości Wysowa Zdrój. Ostatecznie jednak - na skutek wrzawy medialnej i kontrowersji, które wzbudzała postać byłego ministra - tak się nie stało i monument trafił do magazynu. Wówczas jego losem zainteresowały się władze Jarocina.
- Z dumą mogę powiedzieć, że mieszkańcy, jak i gmina Jarocin jest na pewno jedną z najbardziej dbających o środowisko gmin w Polsce. Dlatego jestem niezmiernie szczęśliwy, że człowiek, który się do tego przyczynił, będzie upamiętniony właśnie tu, w Jarocinie. Człowiekiem tym jest minister, prof. Jan Szyszko - mówił Adam Pawlicki w czasie uroczystości odsłonięcia pomnika w czerwcu 2022 r.
Przypomnijmy, że zanim Rada Miejska w Jarocinie uchwaliła zgodę na postawienie pomnika w Lasku Szubianki, monument - co prawda zakryty, ale już tam stał. Wszystkie te wydarzenia wzbudziły wiele kontrowersji.
- Moim zdaniem, zanim ten pomnik tu stanął powinny być konsultacje z mieszkańcami. Od tego powinno się zacząć. A to jest tylko i wyłącznie sprawa ambicji politycznych burmistrza miasta - argumentował jeden z mieszkańców Jarocina.
Niektórzy uczestnicy uroczystości odsłonięcia nie kryli swojego sprzeciwu wobec faktu postawienia pomnika w naszym mieście, co zaskutkowało zainteresowaniem policji i wylegitymowaniem kilku osób. Była nawet sprawa w sądzie.
Miesiąc po odsłonięciu, w czasie Jarocin Festiwalu 2022, monument został oblany czerwoną farbą. Sprawcy nie zostali wykryci, a smaczku całej sytuacji dodawał fakt, że w czasie, kiedy wandale dokonywali zniszczenia, kamery monitoringu, należącego do gminnej spółki Jarocińska Agencja Rozwoju, przestały działać.
W akcję usunięcia farby z pomnika osobiście zaangażował się wówczas Adam Pawlicki.
ZOBACZ WIDEO. Dalsza część artykułu pod filmem ↓
Będą zbierane podpisy pod petycją w sprawie likwidacji pomnika prof. Jana Szyszko w Jarocinie
Po tegorocznych wyborach samorządowych zmieniła się władza w Jarocinie. Kilka dni temu z nową burmistrz - Urszulą Wyremblewską-Korzyniewską - spotkał się radny powiatowy, były burmistrz Jarocina i starosta oraz lider miejscowych struktur Platformy Obywatelskiej w jednej osobie - Stanisław Martuzalski.W czasie wizyty w ratuszu poinformował burmistrz, że we wtorek - 27 sierpnia - powołany został "Komitet obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej w celu likwidacji pomnika ministra Jana Szyszko", zlokalizowanego w Lasku Szubianki.
„W 2022 r. ówczesny burmistrz wystawił jarociniaków na pośmiewisko. W parku na Szubiankach, za przyzwoleniem swoich popleczników, postawił pomnik, wątpliwego „autorytetu”, byłego ministra Szyszko. W trakcie kampanii wyborczej, jarociniacy pytali, kiedy ten pomnik zniknie z naszej przestrzeni” - napisał Martuzalski w mediach społecznościowych.
A w rozmowie z Gazetą Jarocińską wyjaśnił:
- Powstanie komitetu, do którego należy kilkanaście osób z różnych środowisk, jest efektem tego, co cały czas słyszymy od mieszkańców, którzy nie chcą tego pomnika w Jarocinie - wyjaśnia Stanisław Martuzalski.
Pod petycją o likwidację pomnika prof. Jana Szyszko, wolontariusze komitetu obywatelskiego będą zbierali podpisy poparcia.
„Zapraszamy do wsparcia tej inicjatywy, wszystkich którzy uważają, że to mieszkańcy a nie burmistrz, powinni decydować o tym komu i gdzie mają być postawione pomniki. Najwyższy czas, aby mieszkańcy decydowali co ma powstać w otaczającej ich przestrzeni, a nie urzędnicy wraz z burmistrzem” - napisał na swoim profilu Stanisław Martuzalski.
Burmistrz Urszula Wyremblewska-Korzyniewska już w kampanii wyborczej odniosła się do kontrowersyjnej sprawy pomnika prof. Szyszko i na pytanie, czy jeśli zostanie burmistrzem zlikwiduje monument, odpowiedziała:
"Stawianie i likwidowanie pomników jest w kompetencjach Rady Miejskiej w Jarocinie i wykonam decyzję radnych w tym zakresie."
Dlatego petycja w sprawie usunięcia pomnika wraz z podpisami mieszkańców ma trafić pod głosowanie radnych rady miejskiej w formie projektu uchwały.
- Żyjemy w kraju demokratycznym i chcemy budować społeczeństwo obywatelskie, więc ludzie mają prawo wyrażać swoje poglądy. Teraz komitet musi zebrać 300 podpisów mieszkańców naszej gminy, aby rada miejska mogła przegłosować ten postulat - stwierdza burmistrz Urszula Wyremblewska-Korzyniewska.
Czy, Waszym zdaniem, pomnik prof. Jana Szyszko powinien zostać usunięty z jarocińskiego Lasku Szubianki - zagłosujcie w naszej SONDZIE i piszcie w komentarzach.
PRZECZYTAJ TAKŻE
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.