Reklama

Gdy dziecko nagle znika. Dzisiaj Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego. Jak poszukiwano dzieci na terenie Jarocina i okolic

Opublikowano: wt, 25 maj 2021 09:01
Autor: | Zdjęcie: KGP

Gdy dziecko nagle znika. Dzisiaj Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego. Jak poszukiwano dzieci na terenie Jarocina i okolic  - Zdjęcie główne

Dzisiaj Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego | foto KGP

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Dzisiaj obchodzimy Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego

Reklama

Jest to dzień szczególny, poświęcony pamięci zaginionych dzieci oraz solidarności z ich rodzinami. W 2020 roku policja przyjęła 2016 zgłoszeń zaginięć osób poniżej 18 roku życia, z  czego 552 dzieci miało mniej niż 13 lat.
 

W ubiegłym roku jarocińska policja przyjęła zgłoszenie o zaginięciu 9-latka. Chłopiec miał z kolegami przebywać na boisku sportowym. Kiedy nie wrócił do domu o wyznaczonej godzinie, mama dziecka rozpoczęła poszukiwania. Potem do akcji wkroczyła policja. Ta historia miała szczęśliwy finał.

Nie wszystkie kończą się dobrze. Tak było  w przypadku Patryka ze Śmiełowa. 18-latek zaginął w maju  2016. Niestety po kilku miesiącach w lesie znaleziono jego szczątki.                

Rok wcześniej policjanci przez tydzień poszukiwano 16-latka z gminy Jarocin.
     
Przez ponad 20 lat nie udało się ustalić, co stało się z zaginioną Joanną Wesołek z Jarocina. 17-latka zaginęła 30 lipca 2000 roku. Wyszła z domu i ślad po niej zaginął. W ubiegłym roku do sprawy wrócił były policjant Jacek Dryjański. W rozwikłanie zagadki sprzed lat zaangażował się dziennikarz telewizyjny Paweł Kaźmierczak i mecenas Anna Szydłowska. Grupa ustaliła, że zaginięcie Joanny Wesołek może mieć związek z przestępstwem.

Do Prokuratury Krajowej trafiło zawiadomienie związane z uprowadzeniem, a następnie zabójstwem Joanny Wesołek. Ostatecznie sprawą zajmują się policjanci z Archiwum X z Poznania i Prokuratura Okręgowa w Ostrowie Wielkopolskim.

  - W sercu czuję, że Asia nie żyje – mówiła w grudniu ubiegłego roku matka dziewczyny.

Nierzadko zniknięcie dziecka ma związek z konfliktem między rodzicami, którzy np. się wcześniej rozstali i walczą o opiekę nad maluchem. W takich sytuacjach dochodzi również do tzw. uprowadzenia rodzicielskiego. 

Dzisiaj Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego

Przyczyn zaginięć jest wiele i każdy przypadek stanowi odrębną historię. Większość zaginionych dzieci i nastolatków odnajduje się w ciągu kilku, kilkunastu godzin, ale są też takie dzieci, które zaginęły przed laty i nie odnalazły się do dziś.

Na przestrzeni lat zmieniło się nasze myślenie o sposobie opieki i wychowywania dzieci. Zmienił się także świat w którym żyjemy. Często słyszy się o tym, że dzisiejsze najmłodsze pokolenie jest  niesamodzielne, że kiedyś było inaczej, bez telefonów komórkowych, bez ciągłej opieki. Dziś jesteśmy ostrożniejsi. Inaczej wychowujemy nasze dzieci. Inaczej patrzymy na świat, niż nasi rodzice, bardziej koncentrujemy na nich swoją uwagę. A mimo to sytuacje zaginięć nawet tych najmłodszych dzieci  - poniżej 13 roku życia ciągle się zdarzają i tylko w 2020 roku Policja zarejestrowała ich ponad 550 - mówi Izabel Jezierska-Świergiel z Fundacji ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych

Najczęstszym powodem zaginięć maluchów jest niewłaściwie sprawowana opieka dorosłych, w przypadku starszych dzieci – niemożność poradzenia sobie z problemami związanymi z okresem dojrzewania, kłopoty rodzinne, szkolne czy sercowe. Coraz częściej - ryzykowne znajomości nawiązywane w sieci. Na szczęście bardzo rzadko przyczyną zaginięcia małoletniego jest popełnione na jego szkodę przestępstwo np. uprowadzenie. Odrębną grupę stanowią małoletni będący ofiarami porwań rodzicielskich, w wyniku czego jedno z rodziców/opiekunów prawnych nie ma kontaktu ze swoim dzieckiem. Mniejsze dziecko może zaginąć pozostawione samo na podwórku, podczas powrotu ze szkoły, może zgubić się na plaży lub podczas zakupów w supermarkecie. Dzieci swoją energią i pomysłowością nieraz zaskakują rodziców, przyprawiając ich o szybsze bicie serca.

Dlatego tak ważne jest, aby nauczyć je prawidłowych zachowań, aby potrafiły unikać zagrożeń związanych z tą trudną sytuacją. W zdecydowanej większości przypadków to właśnie ostrożność i czujność rodziców lub opiekunów może uchronić pociechę przed zaginięciem, zwłaszcza te najmłodsze dzieci.  Nie chodzi jednak o to, aby sprawić, że dziecko będzie bało się otaczającego go świata. Chodzi o to, żeby było bezpieczne, żeby umiało postępować w sytuacji, która może stanowić dla niego zagrożenie.

Dziś mamy do dyspozycji coraz nowsze narzędzia i systemy poszukiwacze niż nawet jeszcze  kilkanaście lat temu. Zaginięcie dziecka zawsze traktowane jest priorytetowo a Policja podejmuje działania natychmiast po jego zgłoszeniu. Policjanci, często wspomagani przez inne służby i grupy poszukiwawczo-ratownicze  przeszukują teren, w okolicach którego dziecko było widziane po raz ostatni. Wykorzystują do swoich działań sprzęt techniczny, specjalnie wyszkolone psy, a nawet drony i śmigłowce.  Rozpytują osoby najbliższe i  świadków, którzy jako ostatni widzieli dziecko. Sprawdzają wszystkie ślady mogące doprowadzić do jego odnalezienia.  Informacja o zaginięciu niemal natychmiast trafia do policyjnych baz danych, krajowej i międzynarodowej.  W dzisiejszych czasach bardzo szybko  rozprzestrzenia się także w szeroko rozumianych mediach, co może pomóc w poszukiwaniach.


Również Fundacja ITAKA rozpoczyna swoje działania zaraz po zwróceniu się o pomoc w sprawie zaginięcia przez rodzinę/bliskich osoby zaginionej. Sytuacja zaginięcia dziecka, czy to kilkuletniego czy nastolatka, jest bardzo trudnym przeżyciem dla całej rodziny. Małe dzieci giną nagle, co powoduje szok i często na początku bezradność rodziców. W takim momencie ważne jest nie tylko wsparcie poszukiwawcze, ale także wsparcie psychologiczne, czasem konieczne do uzyskania ważnych informacji na temat okoliczności zaginięcia.

Dzisiaj Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego

W Polsce od 2013 roku działa system Child Alert, który pozwala na natychmiastowe upublicznienie określonego komunikatu na temat zaginięcia dziecka oraz informacji dotyczących poszukiwań za pośrednictwem dostępnych mediów, takich jak radio, telewizja, Internet, telefony komórkowe oraz nośniki reklamy zewnętrznej. Operatorem systemu Child Alert w Polsce jest Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych Komendy Głównej Policji. Koncepcja platformy CA opiera się na współpracy Policji i jej partnerów medialnych. Podstawowym założeniem Child Alertu jest bowiem jak najszybsze zawiadomienie o zaginięciu dziecka jak największej liczby osób, co ma umożliwić natychmiastowe społeczne zaangażowanie w poszukiwania.

Bezpłatny numer kontaktowy (alarmowy) pod który należy dzwonić z wszystkim informacjami dotyczącymi zaginięcia to  995. Nie każde zaginięcie dziecka jest przesłanką do uruchomienia systemu. Kryteria wszczęcia alertu są ściśle określone przepisami.  Do tej pory system Child Alert uruchomiony został w Polsce czterokrotnie. Wszystkie alerty zakończyły się szczęśliwym powrotem dziecka do domu.

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.
  

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy