W tym roku obchodzimy 106 rodznicę wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. W 2021 r. wspomnienie wydarzeń z 27 grudnia 1918 r. Sejm Rzeczpospolitej Polskiej ustanowił Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.
Kolejne obchody Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego w Jarocinie
Obchody 106. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego na Ziemi Jarocińskiej rozpoczęły się w samo południa w Mieszkowie, pod pomnikiem generała Stanisława Taczaka, który stoi nieopodal domu rodzinnego pierwszego dowódcy zwycięskiego zrywu Wielkopolan. Po uroczystości jej uczestnicy przeszli do sali Wiejskiego Ośrodka Kultury, gdzie można było pośpiewać pieśni patriotyczne z Zespołem Folklorystycznym "Snutki" z Potarzycy.Z kolei o godz. 16.00 odbyła się msza święta w kościele św. Marcina w Jarocinie. Poprzedziło ją złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową znajdującą się na murze krużganków najstarszej jarocińskiej świątyni. W symbolicznej godzinie wybuchu niepodległościowego zrywu, czyli o godz. 16.40 zawyły syreny i zabiły kościelne dzwony.
Oficjalne uroczystości związane z Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego miały miejsce na polanie w parku Radolińskich. W trakcie wydarzenia, jak co roku, kibice "Lecha" odpalili 106 rocznicowych rac.
Do uczestników uroczystości w parku miejskim dołączyli też biegacze ze Sztafety Szlakiem Pomników Powstańców Wielkopolskich, którzy w tym roku upamiętnili też 150-lecia kolei w Jarocinie. Bieg rozpoczął się o godz. 4.30 z placu apelowego 16. Jarocińskiego Batalionu Remontu Lotnisk. Do ostatniego etapu, prowadzącego od pomnika gen. Stanisława Taczaka w Mieszkowie do pałacu Radolińskich w Jarocinie, mógł się przyłączyć każdy chętny. Do pokonania była 7-kilometrowa trasa. Po raz pierwszy rocznicowy bieg został zorganizowany przez Stowarzyszenie Biegacze Jarocin i jarocińską jednostkę wojskową w 2016 roku.
Ostatnim punktem obchodów rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego była uroczystość w pałacu Radolińskich, gdzie miało miejsce wręczenie, przyznanych przez burmistrza Jarocina, nagród im. gen. Stanisława Taczaka oraz za najlepszą pracę dyplomową tematycznie związaną z Ziemią Jarocińską. W programie tej części obchodów był również mini recital Michaliny Matuszak oraz koncert zespołu "String Trio Beatgirls".
PRZECZYTAJTAKŻE
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.