reklama

W Kaliszu rozmawiano o przyszłości jarocińskiej Parowozowni [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

W Kaliszu rozmawiano o przyszłości jarocińskiej Parowozowni [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
4
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościBurmistrz Jarocina Urszula Wyremblewska-Korzyniewska spotkała się z Piotrem Malepszakiem, wiceministrem infrastruktury odpowiedzialnym za transport kolejowy. Rozmowy dotyczyły przejęcia przez gminę Parowozowni, gdzie znajduje się Muzeum Parowozownia Jarocin.
reklama

Dawna Parowozownia w Jarocinie jest własnością spółki PKP. Teren od kilkunastu lat dzierżawiony jest przez gminę Jarocin. Ta z kolei użycza go jarocińskiemu Towarzystwu Kolei Wielkopolskiej. 

Gmina Jarocin stara się o przejęcie Parowozowni

Towarzystwo na terenie Parowozowni prowadzi, zarejestrowane w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum Parowozownia. W zbiorach znajduje się 86 jednostek historycznego taboru oraz wiele urządzeń i przedmiotów związanych z kolejnictwem. Sam obiekt został wpisany do gminnej ewidencji zabytków. 

Jarociński samorząd dzierżawi teren Parowozowni za kwotę stanowiącą równowartość podatku od nieruchomości, jaki płaci spółka PKP.

reklama

- Budynek parowozowni, a zwłaszcza dach, jest w złym stanie technicznym - stwierdza burmistrz Jarocina Urszula Wyremblewska-Korzyniewska. - Członkowie stowarzyszenia wykonują ogromną pracę, aby ratować to miejsce, a jednocześnie budują cenną kolekcję techniki kolejowej. Gmina ma ograniczone możliwości wspierania tych działań. Gdybyśmy stali się właścicielem parowozowni, mogłaby starać się o zewnętrzne dotacje zarówno na ochronę zabytków, jak i rewitalizację parowozowni. To stworzyłoby nowe możliwości działania dla Towarzystwa Kolei Wielkopolskiej - dodaje.

CHOINKA JAROCIŃSKA - ZGŁOŚ SIĘ TUTAJ

Oddanie Parowozowni gminie Jarocin byłoby prezentem na kolejowy jubileusz

W Kaliszu odbyło się spotkanie samorządowców z wiceministrem infrastruktury Piotrem Malepszakiem. Zostało ono zorganizowane przez posłankę Barbarę Oliwiecką, przewodniczącą sejmowej podkomisji stałej do spraw transportu kolejowego w komisji infrastruktury. 

reklama

Uczestniczyła w nim między innymi Urszula Wyremblewska-Korzyniewska. Jednym z tematów rozmów burmistrza Jarocina z wiceministrem były starania o nieodpłatne przejęcie przez gminę parowozowni

- Minister otrzymał oficjalne pismo, a także dokumentację zdjęciową. Zapewnił, że będzie w tej sprawie interweniował w PKP S.A. - informuje Urząd Miejski w Jarocinie.  

Na wniosek burmistrza Jarocina rok 2025 został ustanowiony przez radę miejską „Rokiem jarocińskich kolejarzy”. 

- W przyszłym roku przypada 150. rocznica powstania węzła kolejowego w Jarocinie. Przekazanie gminie parowozowni byłoby pięknym prezentem od spółki kolejowej dla Jarocina, jarocińskich kolejarzy, miłośników kolei i tych, którzy od prawie 20 lat dbają o ochronę dziedzictwa kolejowego - uważa Urszula Wyremblewska-Korzyniewska.

reklama

I dodaje: 

- Jestem wdzięczna posłane Barbarze Oliwieckiej, która od kilku miesięcy wspiera nas w tych staraniach. Była w parowozowni (w lipcu br.), zafascynowała się tym, co tam zobaczyła i wie, jaką to stanowi wartość.

Paweł Szymendera, prezes Towarzystwa Kolei Wielkopolskiej, podkreśla znaczenie działań, które zostały podjęte w celu przejęcia terenu Parowozowni.

- Członkowie naszego stowarzyszenia przez blisko 18 lat dbali o infrastrukturę i eksponaty Muzeum Parowozownia. Staraliśmy się naprawiać zdegradowane dachy budynków i tory. Jednocześnie dbaliśmy o zabytkowe pojazdy kolejowe. Niestety, mimo naszych starań, w czasie ulewnych deszczy, niejednokrotnie były one zalewane - stwierdza szef stowarzyszenia. - Wszystkim zajmowała się mała grupa pasjonatów. Nasz budżet jest niewielki, przez co możliwości też. Dlatego z zadowoleniem przyjęliśmy zainteresowanie burmistrza Jarocina przejęciem Parowozowni przez gminę. Mam nadzieję, że to pozwoli na pozyskanie środków unijnych na naszą działalność i remonty budynków. Mamy dużo planów związanych z muzeum i jego rozwojem. Mogłoby się ono stać wizytówką Jarocina. Już teraz odwiedza nas bardzo dużo osób niemal z całego świata - dodaje Paweł Szymendera.        

reklama

 

PRZECZYTAJ TAKŻE

 

 

 

 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
logo