Zgodnie z przepisami, fajerwerki i inne materiały pirotechniczne można odpalać jedynie na terenie prywatnym - za zgodą jego właściciela i z wyłączeniem godzin nocnych - od 22 wieczorem do 6 rano.
Kiedy można strzelać fajerwerkami?
Zwyczajowo przyjęło się, że wyjątkiem od przepisów ogólnych są dni 31 grudnia i 1 stycznia, kiedy dozwolone jest odpalanie fajerwerków także w miejscach publicznych. "Prawo zakazuje używania wyrobów pirotechnicznych w miejscach publicznych, za wyjątkiem 31 grudnia oraz 1 stycznia każdego roku"- przypomina policja.
Niektórzy fajerwerki odpalają jeszcze do połowy stycznia.
Co grozi używanie materiałów pirotechnicznych niezgodnie z prawem?
Używanie fajerwerków niezgodnie z przepisami, np. w miejscach publicznych w dni inne niż 31 grudnia i 1 stycznia, zagrożone jest karą. Za nieprzestrzeganie art. 51 Kodeksu wykroczeń grozi grzywna do 5 tys. zł, areszt od 5 do 30 dni, a nawet ograniczenie wolności na miesiąc.
Nieumiejętne obchodzenie się z fajerwerkami może skończyć się tragedią
Policja przypomina, że nieumiejętne obchodzenie się z wyrobami pirotechnicznymi przez osoby nietrzeźwe, może doprowadzić do nieszczęśliwego wypadku. Grozi także sankcjami.
- Sprzedaż wyrobów pirotechnicznych osobom nieletnim to przestępstwo zagrożone karą grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Z kolei, nieostrożne obchodzenie się z materiałami wybuchowymi, łatwopalnymi oraz wykraczanie przeciwko ustawie o wyrobie, sprzedaży, przechowywaniu, używaniu i przewożeniu takich materiałów podlega karze aresztu, grzywny lub karze nagany - informuje asp. sztab. Agnieszka Zaworska, oficer prasowy KPP w Jarocinie.
Przestępstwem natomiast jest sprowadzenie bezpośredniego zagrożenia dla życia lub zdrowia osób oraz mienia o wielkich rozmiarach (pożaru, eksplozji). Grozi za nie kara więzienia - od 6 miesięcy do nawet 8 lat.
Fajerwerki należy stosować zgodnie z instrukcją - powinny posiadać ją w języku polskim, opakowania nie powinny posiadać uszkodzeń. Nie wolno używać środków pirotechnicznych w pomieszczeniach i obiektach zamkniętych. Odpalając petardy trzeba ustawić je w bezpiecznej odległości od zgromadzonych osób, w szczególności od dzieci.
Fajerwerki nie powinny być także odpalane na parkingach, na których stoją zaparkowane pojazdy, gdyż grozi to uszkodzeniem samochodów.
Huk petard niepokoi zwierzęta
Pamiętajmy także, że huk petard to traumatyczne przeżycie dla zwierząt - zwłaszcza psów, które mają bardzo dobrze rozwinięty słuch. Każdego roku o tej porze ginie wiele psów - część z nich ucieka podczas spaceru, gdyż spanikowany zwierzak potrafi wyrwać się opiekunowi i uciekać przed siebie na oślep.Wiele zwierząt, także dzikich, uciekając w popłochu ginie pod kołami samochodów, zabijając się o ogrodzenia czy inne przeszkody. Niestety, podczas zderzeń z pojazdami często ofiarami takich wypadków są także kierowcy czy pasażerowie pojazdów.
ZOBACZ TAKŻE
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.