Jarocińscy kryminalni prowadzą szereg spraw związanych z internetowymi oszustwami, których ofiarami padają mieszkańcy naszego terenu. Mimo powtarzających się informacji i ciągłych ostrzeżeń, wciąż pojawiają się nowe przypadki.
Jedną z najczęstszych metod, którą stosują oszuści działający w internecie, jest podszywanie się pod kupujących. Po nawiązaniu kontaktu ze sprzedawcą, fałszywy kupujący wysyła link. Link wygląda wiarygodnie, ale kliknięcie w niego może być pierwszym krokiem do kradzieży twoich danych oraz pieniędzy. W ten sposób oszuści wyłudzają dane kart płatniczych lub dane logowania do konta bankowego.
47-latka z gminy Jarocin wystawiła rower do sprzedaży
Z taką sytuacją spotkała się ostatnio mieszkanka gminy Jarocin.
- 25 grudnia o godzinie 17.00 - 47-letnia mieszkanka gminy Jarocin powiadomiła nas o oszustwie. Kobieta wystawiła rower do sprzedaży. Rzekomy kupiec wysłał do 47-latki wiadomość tekstową z linkiem. Poinformował sprzedającą, że dzięki linkowi szybciej odbierze pieniądze. Kobieta podała również dane do bankowości elektronicznej. Mężczyzna posiadając dostęp do bankowości elektronicznej na sprzedającą wziął cztery kredyty na kwotę 16 tys. zł – mówi asp. sztab. Agnieszka Zaworska, oficer prasowy KPP w Jarocinie.
Policja przypomina
Przekazywane przez oszustów linki często przypominają odnośniki do prawdziwych stron, a różnice są prawie niedostrzegalne. Dlatego za każdym razem powinniśmy dokładnie weryfikować strony internetowe, z których korzystamy. Nie powinno się klikać w linki otrzymane od nieznanych osób. Jednak najgorszym błędem jest przekazywanie danych takich jak login i hasło do bankowości internetowej, czy właśnie informacji zapisanych na karcie płatniczej.
Wówczas oszuści bez problemu mogą wejść w posiadanie naszych pieniędzy, których odzyskanie już nie jest takie łatwe. Podczas internetowych zakupów, czy też sprzedaży zawsze powinniśmy zachować czujność i dużą dozę nieufności. Chęć szybkiego uzyskania pieniędzy za np. sprzedany towar może okazać się zgubna.
Stosuj zasady bezpieczeństwa:
1. NIE KLIKAJ w podejrzane/nieznane linki
2. STOSUJ w bankowości elektronicznej dwuskładnikową weryfikację dostępu
3. LOGUJ SIĘ do swojego banku tylko przez oficjalną stronę lub aplikację
4. STRZEŻ swoich danych, loginów i haseł
5. NIE PODAWAJ danych karty kredytowej
ZOBACZ TAKŻE
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.