Reklama

Jarocińskie spółki chcą być samowystarczalne energetycznie. Jak im się to udaje?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Fot. Archiwum

Jarocińskie spółki chcą być samowystarczalne energetycznie. Jak im się to udaje? - Zdjęcie główne

Jarocińskie spółki chcą być samowystarczalne energetycznie. Jak im się to udaje? | foto Fot. Archiwum

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Jarocińskie spółki dążą do samowystarczalności energetycznej. W pierwszym etapie ZGO połączy się z Jarocin Sport.

Reklama

Dwie jarocińskie spółki gminne - ZGO - Wielkopolskie Centrum Recyklingu oraz Jarocin Sport zostaną połączone. Na czyn będzie polegała ta fuzja? 

Kilka lat temu na bazie gminnych spółek utworzony został Klaster Energia Jarocin.  Ideą powstania było stworzenie samowystarczalnego energetycznie miasta.

Liderem klastra jest spółka Energia Jarocin, która koordynuje działania wszystkich pozostałych oraz jednostek organizacyjnych w tym zakresie.

- Klaster jest po to, żeby gminne podmioty obniżały koszty dzięki współpracy energetycznej. Chodzi o to, żeby te instytucje, które produkują energię w nadmiarze, przekazywały ją do tych bardziej energochłonnych. Aby tak się stało potrzebna jest infrastruktura, dzięki której możliwy będzie przepływ energii między członkami klastra - wyjaśnia burmistrz Jarocina Adam Pawlicki.

ZGO łączy się z Jarocin Sport. Na dachach spółek 3 tysiące paneli

W pierwszym etapie tego przedsięwzięcia, który ma zostać zrealizowany jeszcze w tym roku, połączone energetycznie zostaną dwie spółki. To ZGO - Wielkopolskie Centrum Recyklingu, gdzie już została osiągnięta nadprodukcja energii oraz Jarocin Sport, gdzie zapotrzebowanie na energię cały czas jest bardzo duże.

W ramach wspólnego projektu na dachach obiektów należących do miejskich spółek zamontowanych do tej pory zostało łącznie ponad 3.000 sztuk paneli fotowoltaicznych. Przekłada się to nie tylko na efekt finansowy, ale także ekologiczny, ponieważ zdecydowanie ograniczona zostaje emisja CO2 do atmosfery.

Szacuje się że w 2021 roku  gminne spółki wyprodukują około 4 tysiące megawatogodzin energii elektrycznej dzięki OZE. Z kolei zakup energii elektrycznej obejmie kolejne blisko 7 tysięcy megawatogodzin.

ZGO łączy się z Jarocin Sport. Energia Jarocin kupuje prąd dla wszystkich spółek

- Gdybyśmy produkowali 11 tysięcy megawatogodzin rocznie, bylibyśmy w stanie być energetycznie samowystarczalną gminą, dlatego też nasze działania do tego zmierzają - zaznacza Michał Kaczmarek, prezes Energia Jarocin.

To właśnie ta gminna spółka zajmuje się grupowym zakupem energii elektrycznej dla wszystkich pozostałych gminnych spółek.

- Dzięki temu na całym zakupie jesteśmy w stanie zaoszczędzić w tym roku 250 tys. zł - podkreśla szef Energii Jarocin.

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.  UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy