Reklama

Jarociński PCPR poszukuje asystentów osobistych osoby niepełnosprawnej

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Zdjęcie poglądowe

Jarociński PCPR poszukuje asystentów osobistych osoby niepełnosprawnej - Zdjęcie główne

Jarociński PCPR poszukuje Asystentów Osobistych Osoby Niepełnosprawnej. | foto Zdjęcie poglądowe

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Jarocinie poszukuje Asystentów Osobistych Osoby Niepełnosprawnej. Kto może zostać takim asystentem? Sprawdź.

Kim jest i jak może pomóc asystent osoby z niepełnosprawnością, jakie warunki trzeba spełnić, żeby nim zostać?

Asystent osoby z niepełnosprawnością czy asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością - jaka jest różnica?

Asystent osoby niepełnosprawnej to zawód, który został wprowadzony rozporządzeniem ministra edukacji narodowej z 2001 roku. W praktyce istnieje jednak rozróżnienie pomiędzy asystentem osoby z niepełnosprawnością a asystentem osobistym osoby z niepełnosprawnością. 

To pierwsze określenie dotyczy pracowników opiekujących się osobami z niepełnosprawnościami intelektualnymi, drugie - asystentów osób sprawnych intelektualnie, ale niesprawnych ruchowo.

Zakres ich działań obejmuje takie same czynności, ale inny jest poziom decyzyjności asystentów. W przypadku osób z niepełnosprawnością intelektualną, asystent aktywnie włącza się w system opieki nad nimi i wspomaga je w podejmowaniu decyzji. 

Asystent osobisty osób z niepełnosprawnością jest wykonawcą woli swojego podopiecznego. Wspiera jego aktywizację poprzez wykonywanie czynności, których ten z racji dysfunkcji fizycznych nie może wykonać samodzielnie.

Jaka jest rola asystenta osobistego osoby z niepełnosprawnościami?

Wykaz obowiązków asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej nie jest szczegółowy - jest to bardziej wyszczególnienie dziedzin, w której asystent może pomóc. Wśród nich znajdują się:

  • pomoc w załatwianiu spraw urzędowych,
  • pomoc w poruszaniu się w przestrzeni publicznej,
  • aktywizacja społeczna - udział w wydarzeniach kulturalnych, wyjścia do muzeów, kin, teatrów, na koncerty lub spotkania towarzyskie,
  • wspólne spędzanie wolnego czasu w celu rozwoju zainteresowań,
  • nawiązywanie współpracy z różnego rodzaju organizacjami,
  • pomoc w codziennych czynnościach, na przykład w zakupach.

Jarociński PCPR poszukuje Asystentów Osobistych Osoby Niepełnosprawnej

Asystentów osobistych osoby niepełnosprawnej poszukuje jarocińskie Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu 724-555-026.

Żeby zostać asystentem osobistym osoby niepełnosprawnej, trzeba spełniać jeden z dwóch warunków:

  • Posiadać dokument potwierdzający uzyskanie kwalifikacji w następujących kierunkach: asystent osoby niepełnosprawnej, opiekun osoby starszej, opiekun medyczny, pedagog, psycholog, terapeuta zajęciowy, pielęgniarka, fizjoterapeuta.
  • Posiadać co najmniej 6-miesięczne, udokumentowane doświadczenie w udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom niepełnosprawnym na przykład doświadczenie zawodowe, udzielanie wsparcia osobom niepełnosprawnych w formie wolontariatu.
CZYTAJ TAKŻE

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy