Reklama

Jarocin. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Jarocinie poszukuje kandydatów na rodziny zastępcze

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Zdjęcie poglądowe

Jarocin. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Jarocinie poszukuje kandydatów na rodziny zastępcze - Zdjęcie główne

Jarocin. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Jarocinie poszukuje kandydatów na rodziny zastępcze | foto Zdjęcie poglądowe

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Jarocin. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Jarocinie poszukuje kandydatów na rodziny zastępcze i ma pewna propozycję.

Reklama

Każde dziecko powinno mieć szansę wychowywać się w rodzinie i najlepiej jest, jeśli tę rodzinę tworzą kochający, troskliwi rodzice biologiczni. Gdy jednak nie chcą lub nie potrafią zapewnić dziecku warunków do bezpiecznego dorastania, dzieci powinny niezwłocznie trafić do rodzinnej pieczy zastępczej.

Jarocin. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Jarocinie poszukuje kandydatów na rodziny zastępcze. Co to jest rodzinna piecza zastępcza?

Rodzina zastępcza to forma opieki nad małoletnim dzieckiem, którego rodzice biologiczni nie żyją, mają ograniczone lub odebrane prawa rodzicielskie.

Do rodzin zastępczych trafiają najczęściej dzieci, pochodzące z rodzin, w których występuje problem  nadużywania alkoholu, narkotyków, jak również z takich, w których dochodzi do stosowania przemocy. Z tych względów dzieci te mają zaburzony obraz rodziny. Krzyki, strach i głód to z reguły dla nich codzienność.

Chcąc zostać rodziną zastępczą należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Dzieci w pieczy zastępczej mają prawo do utrzymywania więzi z rodziną biologiczną, jeśli kontakty te nie zostały zabronione przez sąd rodzinny. Rodzina zastępcza to nie adopcja, lecz opieka zastępcza sprawowana z założenia czasowo, do momentu możliwości powrotu dziecka do rodziny biologicznej lub adopcji.

Sporo dzieci jednak pozostaje w rodzinach zastępczych do ukończenia pełnoletności, kiedy rodzice biologiczni nie rokują poprawy lub adopcja nie jest możliwa. Wychowankowie rodzin zastępczych mogą po uzyskaniu pełnoletności pozostać w dotychczasowej rodzinie zastępczej aż do 25. roku życia po uzyskaniu zgody osób sprawujących funkcje rodziny zastępczej, pod warunkiem że wychowankowie kontynuują naukę.

Rodzina zastępcza może adoptować swoich wychowanków jeżeli rodzice biologiczni nie żyją lub są pozbawieni władzy rodzicielskiej i nastąpiło stałe zerwanie więzi dziecka z rodzicem biologicznym. To rodzice zastępczy mają pierwszeństwo w procesie adopcyjnym. 

Jarocin. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Jarocinie poszukuje kandydatów na rodziny zastępcze. Liczba potrzebujących dzieci jest ogromna

Opieka nad cudzym dzieckiem nie jest tym samym co opieka nad własnym dzieckiem. Dzieci kierowane do pieczy zastępczej doświadczyły traumy rozstania z rodzicami i wielu innych trudności, dlatego mają specjalne potrzeby.

Większość z nich wymaga wzmożonej uwagi, zrozumienia i cierpliwości. Jeżeli chcesz otoczyć opieką i miłością dziecko osierocone lub osamotnione, które marzy, by dorastać w rodzinie zgłoś się do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Jarocinie.

Liczba potrzebujących dzieci jest ogromna, a plany na przyszłość zakładają odejście od umieszczania ich w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, ponieważ tylko rodzina zastępcza daje dzieciom namiastkę prawdziwej rodziny. Mogą się one poczuć, jak w prawdziwym domu, gdzie zawsze jest mama, tata bądź ciocia i wujek.

Takie dzieci mogą obserwować normalne życie, brać w nim czynny udział i uczyć się prawidłowych wzorców rodziny, aby w przyszłości móc stworzyć własny prawidłowo funkcjonujący dom.

Jarocin. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Jarocinie poszukuje kandydatów na rodziny zastępcze. Placówka zaprasza na rajd rowerowy

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Jarocinie cały czas poszukuje kandydatów na rodzinę zastępczą, które chciałyby stworzyć prawdziwy dom pełen miłości i radości.

W ramach ogólnopolskiego konkursu „Dzień rodzicielstwa zastępczego - kampania społeczna 2021”, zorganizowanego przez Fundację Ernst&Young, jarociński PCPR  pozyskał fundusze, które w całości zostaną przekazane na propagowanie rodzicielstwa zastępczego na terenie powiatu jarocińskiego.

W niedzielę - 4 lipca, placówka przy współpracy ze Stowarzyszeniem RoweLove organizuje rajd rowerowy, w którym mogą wziąć udział wszyscy chętni, a szczególnie ci, którzy są zainteresowani pieczą zastępczą chcieliby uzyskać więcej informacji na ten temat. Rajd będzie miał formę podchodów rowerowych.

- Zapowiada się świetna zabawa - zachęcają do udziału organizatorzy.

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy