Reklama

Jarociński lider Wielkopolskiej Odnowy Wsi z 4 tys. zł nagrody [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Jarociński lider Wielkopolskiej Odnowy Wsi z 4 tys. zł nagrody.

Reklama

Program Wielkopolska Odnowa Wsi pokazuje, jakich zmian w swoim otoczeniu mogą dokonać lokalne społeczności, jeśli wykażą się zaangażowaniem i pomysłowością.

Dotychczas w ramach programu zrealizowano ponad 2 tysiące projektów, na które Samorząd Województwa Wielkopolskiego przeznaczył przeszło 41 mln zł.

Potarzyca liderem Wielkopolskiej Odnowy Wsi z 4 tys. zł nagrody

Właśnie dokonano podsumowania V edycji konkursu „Aktywna Wieś Wielkopolska” z programu „Wielkopolska Odnowa Wsi 2020+”. Jednym z laureatów zostało sołectwo Potarzyca, które otrzymało z tej racji nagrodę w wysokości 4 tys. zł. 

W ostatnim czasie w Potarzycy realizowany był projekt rewitalizacji miejscowego stawu.

Co doprowadziło Potarzycę do tytułu lidera?

Przedsięwzięcie podzielone zostało na dwa etapy. W pierwszym oczyszczono i odmulono 650 m3 stawu, wykonano 114 m2 ścieżki, zbudowano ogrodzenie zabezpieczające oraz zamontowano kaczkomat (automat do zakupu karmy dla kaczek - przyp. red.).

Koszt wyniósł blisko 53,3 tys. zł, z czego 30 tysięcy gmina Jarocin pozyskała od Samorządu Województwa Wielkopolskiego w ramach X edycji konkursu „Pięknieje wielkopolska wieś”.

- Nie bez znaczenia jest też wkład mieszkańców wsi Potarzyca, którzy chętnie angażowali się w realizację projektu - podkreślał burmistrz Adam Pawlicki.

Przedsięwzięcie, dzięki któremu Potarzyca została liderem, podzielono na dwa etapy

Drugi etap rewitalizacji zbiornika kosztował około 78 tys. zł, z czego marszałek województwa wielkopolskiego przyznał maksymalne dofinansowanie w wysokości 50 tys. zł. Pozostała kwota - 28 tys. zł pochodzi z budżetu gminy, w ramach funduszu sołeckiego dla Potarzycy.

Ta część inwestycji obejmowała roboty związane z zagospodarowaniem terenu w elementy małej architektury, między innymi ustawieniem ławki i lampy solarnej, karmnika dla ptaków i hotelu dla owadów zapylających.

Postawione zostały także  ławki parkowe, tablice edukacyjne - przyrodnicza i historyczna, stojaki na rowery oraz kosze na śmieci. Powstało również ogrodzenie panelowe na granicy działek. Ponadto teren wokół stawu będzie otulony łąką kwietną wraz na wieloletnim materiałem roślinnym.

Dzięki temu powstała ogólnodostępna, atrakcyjna przestrzeń do wypoczynku, rekreacji i edukacji ekologicznej. Podjęte działania pozwoliły na przywrócenie właściwej funkcji stawu, polepszenie warunków środowiskowych i estetycznych miejscowości.

 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się. Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy