Reklama

Takich inwestycji na wsi nie powstydziłoby się niejedno miasto

Opublikowano:
Autor:

Takich inwestycji na wsi nie powstydziłoby się niejedno miasto  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Prawie 70 tysięcy złotych wydali, aby ich dzieci mogły się bawić na „inteligentnym placu zabaw”. Większość prac mieszkańcy wykonali sami. A to nie jedyna ich inicjatywa.

 

 

 

Łuszczanów (gm. Jarocin) cały czas zmienia swoje oblicze. Dzieje się tak za sprawą grupy zapaleńców, którym chce się pisać projekty i sięgać po pieniądze dla swojej miejscowości.

 

 

Nie dość, że utworzyli stowarzyszenie „Na rzecz integracji i rozwoju wsi Łuszczanów”, to doprowadzili do powstania Centrum Aktywności Lokalnej. I to właśnie wokół tego centrum koncentrują teraz swoje działania.

 

 

 

Na ukończeniu jest pierwszy etap prawdopodobnie największej w historii wsi inwestycji pod nazwą „Zagospodarowania przestrzeni publicznej przy Centrum Aktywności Lokalnej i Ochotniczej Straży Pożarnej” [więcej szczegółów TUTAJ].

 

 

W ramach tego przedsięwzięcia powstały nowoczesne obiekty sportowe, czyli: boisko typu „Orlik” ze sztuczną nawierzchnią i piłkochwytem, boisko do piłki plażowej oraz betonowy stół do tenisa stołowego. Na to miejsce przeniesione zostały także urządzenia siłowni zewnętrznej. Strefę wyposażono w ławki, kosze na śmieci i stojaki na rowery, a cały teren ogrodzono.

 

 

 

W przyszłym roku - na czas realizacji drugiego etapu prac, obiekt zostanie czasowo zamknięty. Powstaną wtedy: nowy parking przed salą, schody wejściowe i schody na tyłach obiektu, scena plenerowa, nowe nawierzchnie ścieżek oraz chodnik od strony ulicy wzdłuż całego terenu. Poza tym posadzonych zostało 50 drzew, prawie 400 krzewów, niecałe 2 tysiące bylin oraz ponad 1,5 tysiąca roślin okrywowych.

 

 

Termin wykonania drugiego etapu przewidziany jest na koniec kwietnia 2020 r.

 

 

Innym przedsięwzięciem, którego realizacja już dobiega końca jest „Modernizacja placu zabaw w Łuszczanowie”, który znajduje się w sąsiedztwie strefy sportowej.

 

 

Inwestycja obejmuje wymianę urządzeń zabawowych wyposażenia placu oraz montaż na urządzeniach wysokowydajnych, sterowanych czujnikiem, reflektorów solarnych oraz czujnika jakości powietrza wraz z instalacją fotowoltaiczną.

 

 

Powstaje w ten sposób „inteligentny plac zabaw”, informujący użytkowników o poziomie zapylenia i minimalizujący ryzyko dewastacji - zwłaszcza w nocy.

 

 

Projekt został dofinansowany kwotą 30 tysięcy złotych pozyskaną w konkursie „Pięknieje Wielkopolska Wieś” [więcej czytaj TUTAJ]. Kolejne 25 tysięcy dołożyła gmina Jarocin a 18 tysięcy mieszkańcy zabezpieczyli z funduszu sołeckiego. Natomiast ich praca przy przygotowaniu terenu, demontażu starych urządzeń i postawieniu nowych wyceniona została na 24,5 tysięcy złotych.

 

 

Poza tym za środki finansowe z nagród otrzymanych w konkursie „Fundusz sołecki - najlepsza inicjatywa” [więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ] został wyrównany teren przy sali, wykonano prace porządkowe i malowanie ogrodzenia.

 

 

Po oficjalnym otwarciu, które odbędzie się w niedzielę, podczas dożynek - 31 sierpnia, teren będzie ogólnodostępny.
 

 

 

 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się. Również w sieci.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE