Reklama

Jarocin nie dostanie dodatkowej karetki

Opublikowano:
Autor:

Jarocin nie dostanie dodatkowej karetki - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Wojewoda nie planuje zwiększenia ilości karetek pogotowia ratunkowego w powiecie jarocińskim. Do udzielania pomocy w stanach zagrożenia życia i zdrowia muszą wystarczyć dwa zespoły ratownictwa medycznego.

W redakcji „Gazety Jarocińskiej” interweniował jeden ze świadków wypadku w Żółkowie (gm. Żerków) z niedzieli 26 lipca. Na prostym odcinku drogi zderzyły się fiat siena i fiat tempra. - Trzy osoby były poszkodowane i musiała przyjechać karetka z Pleszewa, która dotarła po półgodzinie. Jedna pojechała z dzieckiem do szpitala. Druga stała, był lekarz, który zaopatrzył rannego, ale osoba poszkodowana leżała na desce ortopedycznej ze złamaniem otwartym na noszach na jezdni. Przykro było na to patrzeć. Co byłoby gdyby doszło do wypadku autobusu z 40-osobami. Leżymy na łopatkach. Niech znajdą się pieniądze, żeby tych karetek było więcej - apelował poruszony czytelnik. - Duże miasta mają odpowiednie zabezpieczenie w karetki, ale powiat jarociński jest kiepsko zaopatrzony w ambulanse - ocenia mieszkaniec Żerkowa.

Szpital w Jarocinie na stałe ma dwie karetki (Zespoły Ratownictwa Medycznego). Specjalistyczną „S”, gdzie oprócz ratowników jest lekarz oraz podstawową „P” tylko z ratownikami medycznymi. Zespoły ratownictwa medycznego funkcjonują w ramach systemu ratownictwa i są dysponowane przez dyspozytornię w Kaliszu, która zarządza ambulansami z 6 powiatów. - W momencie zdarzenia komunikacyjnego, które wymaga większej ilości zespołów ratownictwa medycznego, można zadysponować kilka karetek. Nie ma rejonizacji, dyspozytor podejmując decyzję, którą karetkę zadysponować, bierze pod uwagę przede wszystkim czas dojazdu. Kiedy dwa zespoły z Jarocina nie wystarczają, to wysyła karetkę z innego powiatu - wyjaśnia Marcin Jantas, prezes jarocińskiego szpitala. Podkreślając, że zarządzanie karetkami nie leży w gestii szpitala tylko dyspozytora z Kalisza.

O ilości ambulansów w każdym powiecie decyduje wojewoda. - Jakie są kryteria przydziału karetek pogotowia dla danego powiatu? - Pod uwagę bierze się kilka czynników: liczbę ludności, czasy dotarcia ZRM z miejsca wyczekiwania do miejsca zdarzenia, liczbę wyjazdów ogółem wraz z tendencją (wzrostowa lub spadkowa). Pamiętać należy, że w momencie wprowadzenia Scentralizowanych Dyspozytorni Medycznych liczba ZRM w poszczególnych powiatach ma drugorzędne znaczenie, ponieważ do zdarzenia może zostać zadysponowany zespół ratownictwa medycznego spoza powiatu - wyjaśnia Paulina Mitręga z Biura Prasowego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu. Na chwilę obecną nie jest planowane zwiększenie liczby karetek w powiecie jarocińskim.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE