Ekipa z RCKiK będzie pracować w godz. 10.00-14.00.Tymczasowy punkt pobrań zostanie utworzony w siedzibie klubu "Born to Ride" przy ul. Wrocławskiej 79 w Jarocinie. Wcześniej jarocińscy motocykliści organizowali w kwietniu imprezę "Motoserce", ktora była też okazją do promowania krwiodawstwa. Na fotelach zasiadało wtedy bardzo wielu uczestników zlotu otwierającego nowy sezon motocyklowy. W tym roku trzynasta edycja odbywa się później niż zwykle i w bardzo ograniczonym zakresie.
Ci, którym nie pasuje termin sobotni, mają możliwość oddać krew w każdy wtorek w godz. 8.00-11.00 w Jarocińskim Ośrodku Kultury.
Ostatnia akcja zorganizowana w niedzielę 13 czerwca w salce dolnego kościoła franciszkanów przez Klub Honorowych Dawców Krwi przy zarządzie rejonowym Polskiego Czerwonego Krzyża w Jarocinie, przyniosła bardzo dobre rezultaty. Krew oddało 61 osób. Pozyskano 27,45 litra tego cennego lekarstwa, którego nie da się sztucznie wyprodukować ani zastąpić niczym innym.
Od kilku miesięcy zapasy w regionalnych centrach krwiodawstwa i krwiolecznictwa są niewystarczające. Brakuje wszystkich grup, a zapotrzebowanie nie maleje. Aktualny stan w bankach publikowany jest na stronach internetowych RCKiK. Utrzymuje się na poziomie bardzo niskim i to dla wszystkich grup. Krew jest jedynym lekarstwem ratującym życie, którego nie da się zastąpić czymś innym ani sztucznie wyprodukować.
Pobieranie krwi odbywać się będzie z zachowaniem wszystkich zasad reżimu sanitarnego i dystansu społecznego.
Żeby oddawać krew trzeba być w wieku 18-65 lat, ważyć ponad 50 kg i cieszyć się dobrym stanem zdrowia. Przed oddaniem warto zapoznać się z czynnikami ryzyka, które wykluczają oddanie krwi.
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.
Bezwzględne przeciwwskazania do oddania krwi:
ciężkie choroby układu: krążenia, pokarmowego, nerwowego, oddechowego, moczowego
zakażenie chorobami zakaźnymi (np. HIV, żółtaczka, kiła)
zachowania seksualne o podwyższonym ryzyku zarażenia chorobami zakaźnymi
używanie środków psychoaktywnych
choroby krwi
łuszczyca
cukrzyca
nowotwory złośliwe
Czasowa niezdolność do oddania krwi:
zabieg operacyjny, endoskopia, tatuaż, przekłucie uszu i innej części ciała – uniemożliwiają oddawanie krwi na okres 6 miesięcy od momentu ich wykonania
pobyt w zakładzie karnym oraz 6 miesięcy po jego opuszczeniu
okres miesiączkowania i 3 dni po zakończeniu
przebyte infekcje, gorączka >38oC, przyjmowanie antybiotyków – dwa tygodnie od zakończenia objawów lub leczenia
szczepienia przeciw: grypie, WZW typu A – 48 godzin, WZW typu B – 7 dni
okres ciąży i 6 miesięcy po porodzie lub zakończeniu ciąży
powrót z krajów w których istnieje zagrożenie zakażeniem :
– wirus Zika, wirus Zachodniego Nilu, gorączka Denga, wirus Chikungunya – 28 dni
– Aids ( Kraje Afryki Środkowej i Zachodniej, Tajlandia ) – 6 miesięcy
– Malaria, wirus Ebola – 12 miesięcy
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.