Reklama

Jarocin. Gminna spółka przeciągnie specjalny kabel do energetyki

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: A. Konieczna

Jarocin. Gminna spółka przeciągnie specjalny kabel do energetyki - Zdjęcie główne

Jarocin. Gminna spółka przeciągnie specjalny kabel do energetyki (od prawej: burmistrz Adam Pawlicki i przes ZGO Witosław Gibasiewicz) | foto A. Konieczna

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Jarocin. Gminna spółka przeciągnie specjalny kabel do energetyki. Będzie nim przesyłać prąd, który sama produkuje.

Reklama

Gminna spółka ZGO - Wielkopolskie Centrum Recyklingu jest już samowystarczalne energetycznie. Stało się to możliwe dzięki inwestycjom w odnawialne źródła energii. Obecnie na obiektach zakładu znajduje się 1.331 paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 425 kW. 

Na wykonanie instalacji fotowoltaicznych ZGO-WCR pozyskało z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej łącznie ponad 2,3 mln zł. W 2019 roku blisko 300 tys. zł wsparło budowę instalacji o mocy 96 kWp. 

W ubiegłym roku dzięki pozyskaniu blisko 650 tys. zł. zamontowano kolejne panele PV - tym razem o mocy 190 kWp. Z informacji podanych przez ZGO wynika, że po zakończeniu inwestycji zaplanowanych w tym roku spółka w sumie ograniczy emisję CO 2 do atmosfery o 526 ton rocznie.

Jarocin. Gminna spółka przeciągnie specjalny kabel do energetyki. Pobuduje także magazyn energii

W kwietniu tego roku ZGO-WCR zawarło kolejny kontrakt dotyczy zaprojektowania instalacji fotowoltaicznej do produkcji energii elektrycznej o mocy minimalnej 138kWp. Przedsięwzięcie realizuje firma Bau-Technik Sp. z o.o. Spółka komandytowa z Jarocina. Instalacja zostanie zamontowana  na wiacie magazynowej należącej do ZGO.

Rozstrzygnięty został także następny przetarg dotyczący zaprojektowania i montażu instalacji fotowoltaicznej o jeszcze większej minimalnej mocy - 262 kWp. Wykonawcą inwestycji będzie firma  Eko Power Energia Sp. z o.o. z Zakrzewa.

Ta sama firma wygrała także przetarg na wykonanie instalacji fotowoltaicznej o minimalnej mocy 40 kWp. W ramach zadania powstanie także magazyn energii.

ZGO - Wielkopolskie Centrum Recyklingu otrzymało już promesę z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska  i Gospodarki Wodnej w Poznaniu na realizację inwestycji, których wartość wyniesie 1.390.000 zł.

Jarocin. Gminna spółka przeciągnie specjalny kabel do energetyki. W planach farma na nieczynnej kwaterze

To nie wszystkie plany ZGO. Na nieczynnej kwaterze składowiska odpadów ma powstać farma fotowoltaiczna o mocy min 1 MWh (1.000 kWp). Inwestycja będzie możliwa do przeprowadzenia po uzyskaniu pozytywnej decyzji Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu o zmianie kierunku rekultywacji nieczynnej kwatery składowiska.

Jarocin. Gminna spółka przeciągnie specjalny kabel do energetyki. A już teraz wymieniają ponad 80 lamp

Po zrealizowaniu wszystkich inwestycji moc instalacji fotowoltaicznej w ZGO wyniesie łącznie 1.860 kWp. To tyle, ile potrzeba, by zasilić w energię elektryczną około 750 domów jednorodzinnych przez rok.

Na terenie ZGO-WCR trwa także wymiana całego oświetlenia zewnętrznego na LED-owe. Wymienianych jest 86 lamp.  Koszt inwestycji oszacowany został na 93.000 zł.

Jarocin. Gminna spółka przeciągnie specjalny kabel do energetyki w ciągu drogi ekspresowej S11

O inwestycjach ZGO-WCR i dążeniu do samowystarczalności energetycznej gminy Jarocin podczas konferencji prasowej poinformowali burmistrz Jarocina Adam Pawlicki oraz prezes spółki Witosław Gibasiewicz.

- Mam też informację z ostatniej chwili. Otóż otrzymaliśmy z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad pozytywną opinie na przejście kabla średniego napięcia, który zostanie pociągnięty z naszego zakładu w ciągu planowanej do budowy drogi ekspresowej S11 do spółki Energa przy ulicy Batorego w Jarocinie. Mamy też wydane już przez Energę warunki przyłącza - stwierdził Witosław Gibasiewicz. - Dzięki temu energia przez nas produkowana nie będzie obciążała ogólnych sieci, tylko będzie przesyłana naszą oddzielną siecią.   

- Planujemy stworzyć swego rodzaju ring energetyczny, który będzie łączył wszystkie najważniejsze instytucje, firmy, spółki, szkoły na terenie gminy. Sercem tego ringu będzie planowana elektrociepłownia w Golinie, która będzie produkowała znacznie więcej energii. To wpisuje się w długofalowe planowanie rozwoju miasta oparte na przemyśle energetycznym.   
 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy