Reklama

Jarocin. Gminna spółka przeciągnie specjalny kabel do energetyki

Opublikowano: wt, 18 maj 2021 12:10
Autor: | Zdjęcie: A. Konieczna

Jarocin. Gminna spółka przeciągnie specjalny kabel do energetyki - Zdjęcie główne

Jarocin. Gminna spółka przeciągnie specjalny kabel do energetyki (od prawej: burmistrz Adam Pawlicki i przes ZGO Witosław Gibasiewicz) | foto A. Konieczna

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Jarocin. Gminna spółka przeciągnie specjalny kabel do energetyki. Będzie nim przesyłać prąd, który sama produkuje.

Reklama

Gminna spółka ZGO - Wielkopolskie Centrum Recyklingu jest już samowystarczalne energetycznie. Stało się to możliwe dzięki inwestycjom w odnawialne źródła energii. Obecnie na obiektach zakładu znajduje się 1.331 paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 425 kW. 

Na wykonanie instalacji fotowoltaicznych ZGO-WCR pozyskało z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej łącznie ponad 2,3 mln zł. W 2019 roku blisko 300 tys. zł wsparło budowę instalacji o mocy 96 kWp. 

W ubiegłym roku dzięki pozyskaniu blisko 650 tys. zł. zamontowano kolejne panele PV - tym razem o mocy 190 kWp. Z informacji podanych przez ZGO wynika, że po zakończeniu inwestycji zaplanowanych w tym roku spółka w sumie ograniczy emisję CO 2 do atmosfery o 526 ton rocznie.

Jarocin. Gminna spółka przeciągnie specjalny kabel do energetyki. Pobuduje także magazyn energii

W kwietniu tego roku ZGO-WCR zawarło kolejny kontrakt dotyczy zaprojektowania instalacji fotowoltaicznej do produkcji energii elektrycznej o mocy minimalnej 138kWp. Przedsięwzięcie realizuje firma Bau-Technik Sp. z o.o. Spółka komandytowa z Jarocina. Instalacja zostanie zamontowana  na wiacie magazynowej należącej do ZGO.

Rozstrzygnięty został także następny przetarg dotyczący zaprojektowania i montażu instalacji fotowoltaicznej o jeszcze większej minimalnej mocy - 262 kWp. Wykonawcą inwestycji będzie firma  Eko Power Energia Sp. z o.o. z Zakrzewa.

Ta sama firma wygrała także przetarg na wykonanie instalacji fotowoltaicznej o minimalnej mocy 40 kWp. W ramach zadania powstanie także magazyn energii.

ZGO - Wielkopolskie Centrum Recyklingu otrzymało już promesę z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska  i Gospodarki Wodnej w Poznaniu na realizację inwestycji, których wartość wyniesie 1.390.000 zł.

Jarocin. Gminna spółka przeciągnie specjalny kabel do energetyki. W planach farma na nieczynnej kwaterze

To nie wszystkie plany ZGO. Na nieczynnej kwaterze składowiska odpadów ma powstać farma fotowoltaiczna o mocy min 1 MWh (1.000 kWp). Inwestycja będzie możliwa do przeprowadzenia po uzyskaniu pozytywnej decyzji Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu o zmianie kierunku rekultywacji nieczynnej kwatery składowiska.

Jarocin. Gminna spółka przeciągnie specjalny kabel do energetyki. A już teraz wymieniają ponad 80 lamp

Po zrealizowaniu wszystkich inwestycji moc instalacji fotowoltaicznej w ZGO wyniesie łącznie 1.860 kWp. To tyle, ile potrzeba, by zasilić w energię elektryczną około 750 domów jednorodzinnych przez rok.

Na terenie ZGO-WCR trwa także wymiana całego oświetlenia zewnętrznego na LED-owe. Wymienianych jest 86 lamp.  Koszt inwestycji oszacowany został na 93.000 zł.

Jarocin. Gminna spółka przeciągnie specjalny kabel do energetyki w ciągu drogi ekspresowej S11

O inwestycjach ZGO-WCR i dążeniu do samowystarczalności energetycznej gminy Jarocin podczas konferencji prasowej poinformowali burmistrz Jarocina Adam Pawlicki oraz prezes spółki Witosław Gibasiewicz.

- Mam też informację z ostatniej chwili. Otóż otrzymaliśmy z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad pozytywną opinie na przejście kabla średniego napięcia, który zostanie pociągnięty z naszego zakładu w ciągu planowanej do budowy drogi ekspresowej S11 do spółki Energa przy ulicy Batorego w Jarocinie. Mamy też wydane już przez Energę warunki przyłącza - stwierdził Witosław Gibasiewicz. - Dzięki temu energia przez nas produkowana nie będzie obciążała ogólnych sieci, tylko będzie przesyłana naszą oddzielną siecią.   

A burmistrz Adam Pawlicki dodał:

- Planujemy stworzyć swego rodzaju ring energetyczny, który będzie łączył wszystkie najważniejsze instytucje, firmy, spółki, szkoły na terenie gminy. Sercem tego ringu będzie planowana elektrociepłownia w Golinie, która będzie produkowała znacznie więcej energii. To wpisuje się w długofalowe planowanie rozwoju miasta oparte na przemyśle energetycznym.   
 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (4)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 4 miesiące temu | ocena +1 / -0

  Mieszkaniec

  Nie elektrociepłownia a SPALARNIA. Ogarnij się człowieku. W Wilkowyi sobie serce ringu energetycznego stwórz! Nikt w Golinie nie potrzebuje ani ciepła ani darmowego prądu, który może sobie sam beż knyfów wyprodukować. Tak jak obiecana przez Was ścieżka! Dwa razy obiecane to jak raz dane tylko nie przez Was. Oszuści.

 • 4 miesiące temu | ocena +3 / -0

  Pionierska inwestycja za nasze

  To dlatego wywóz śmieci drożeje. A czy oni już wiedzą, że za kilka lat będzie wprowadzony ekstra podatek od prądu z fotowoltaiki ??

 • 4 miesiące temu | ocena +3 / -0

  vvv

  To ciepło będzie wykorzystane do produkcji cementu.

 • 4 miesiące temu | ocena +4 / -1

  Golińskie przypadki

  A kto będzie korzystał z ciepła produkowanego przez elektroCIEPŁOwnię? Andrzej?